30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
Yazı Tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba 07:44

Covid-19 salgınının ekonomiye olumsuz etkilerinin azaltılması, bu süreçte çalışmalarını azaltmak veya durdurmak zorunda kalan işverenlere destek sağlanması amacıyla, 17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan 7244 sayılı Torba Kanun ile bazı düzenlemeler yapılmıştı.

Bu düzenlemeler kapsamında işverenlere sağlanan kolaylıklardan biri de işveren tarafından ücretsiz izne gönderilen işçilere günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği sağlanmasıdır.

İş Kanunu’nda, işçinin onayı olmadan tek taraflı bir kararla işverenin işçiyi ücretsiz izne göndermesi işçi açısından haklı fesih sebebi sayıldığından, koranavirüs salgınının sebep olduğu olumsuz koşullar nedeniyle işçisini ücretsiz izne göndermek zorunda kalan işverenler ileride işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaklardı.

Bu yapılan düzenleme ile işveren işçisini 17 Nisan’dan 17 Temmuz’a kadar yani 3 ay boyunca işçisinin rızası olmadan ücretsiz izine çıkarabilecek. Bu süreçte işveren tarafından ücretsiz izne gönderilen işçinin bu durumu haklı fesih sebebi sayamayacağı yönünde hükme yer verilmiş olduğundan, aslında işverenler bu konuda önemli bir sıkıntıdan kurtulmuş oldu.

Tabi bu durumu kötüye kullanacak işverenler için aynı torba yasada kötü niyetli işverenler için ceza uygulanacağına dair hüküm de konuldu. Bu şekilde, işçisini ücretsiz izne ayrılmış gibi gösterip, işçisine nakdi ödeme yapılmasını sağlayan, ancak bu işçisini işyerinde çalıştırdığı tespit edilen işverenlere, çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere bir asgari ücret (2.943,00 TL) idari para cezası uygulanacak. Ayrıca bu işçiler için ödenen nakdi ücret desteği ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecek.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Kısa çalışmadan yararlanan işçileri tam süreli çalıştıran işverene hangi yaptırımlar uygulanabilir?
CEVAP: Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmeliğe göre, işverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir. Ayrıca işçi, eksik ödenen ücret ve diğer haklarını işverenden talep edebilir. İşçiye haklı nedenle fesih hakkı doğar. Kısa çalışma süresince işçinin eksik ödenen sigorta primleri geriye dönük olarak gecikme zammı ve faizi ile birlikte tahsil edilir ve işverene idari para cezası uygulanır. Son olarak işverenin yersiz yararlandığı istihdam teşvikleri gecikme zammı ve faizi ile birlikte geri alınır.

 

SORU: İşçi işverenin normal mesai düzenine geçiş talimatına rağmen evden çalışmaya devam etmek isteyebilir mi?
CEVAP: Mesai düzeninin belirlenmesi işverenin takdir hakkına ait bir konudur. Dolasıyla işveren her türlü sağlık önlemini alması kaydıyla normal çalışma düzenine geçiş yönündeki talimatına işçinin uyması gerekir. Her türlü sağlık önleminin alınmasına rağmen ofise gidilmemesi işverence sözleşmenin haksız devamsızlık hükümlerine göre feshi sonucunu doğurabilir.

 

SORU: Fırat bey merhaba. Babam 2019 yılında vefat etti. Vefat ettiğinde emekli sandığından emekli idi. Babamın vefatından sonra yetim aylığı almaya başladım. Yaklaşık bir ay önce bir fabrikada işe başladım. Size sorum şu babamdan aldığım maaş sigortalı işe başladığım için kesilir mi? Nesrin S.

CEVAP: Nesrin hanım mevcut uygulamada vefat eden memur anne ya da memur babasından dolayı yetim aylığı alanların 4a (SSK) kapsamında çalışması ya da 4b’li (Bağkur) olması halinde emekli aylıkları kesilmez. Emekli sandığı kapsamında yetim maaşı alanların yalnızca evlenmeleri ya da yine emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıkları kesilir.

Erkek çocukları herhangi bir şart aranmadan 25 yaşına kadar aylık alabilirken kız çocukları ise evleneceği tarihe kadar emekli sandığı kapsamında aylık alabilmekte. Tabi bu durum anne ya da babası 01.10.2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanlar için geçerli. Babanız 01.10.2008 tarihinden önce memur olduğundan babanızdan aldığınız maaş kesilmez.

 

Bu yazı 3188 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
» ALO 170
» İşçi Çıkarma Yasağı Uzatıldı
» RAPOR PARASINDA 90 GÜN ŞARTI
» Meslek Kodunu Yanlış Bildirene Ceza
» ŞİRKET SAHİPLERİNE BAĞKUR SÜPRİZİ
» Rapor parası ücretsiz izindeyken de alınabilir mi?
» NORMALE DÖNEN İŞVERENE PRİM TEŞVİKİ
» Ayda 9 gün çalışan GSS Primi Ödemeyecek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter