02 Aralık 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
MECBURİ REJİM
Yazı Tarihi: 21 Mayıs 2020 Perşembe 07:38

Adelstan şövalye olmasına iyi bir şövalyeydi ama fevkalade şişmandı. Onun bu aşırı şişmanlığı dostlarının hiç hoşuna gitmiyorsa da düşmanları için fırsattı. Günlerden bir gün Adelstan’ı tenha bir yerde kıstırdılar.

Tehlikenin farkına varmakta hiç gecikmeyen Adelstan eski kudretli günlerinde olduğu gibi elini kılıcının kabzasına attı fakat o koca göbeğinin altında kaybolmuş kabzayı bulup kavrayana kadar kendisini kıskıvrak yakaladılar. İşin aslın, kılıcının kabzasını bulsaydı da onu kendi göbeğini kesmeden çekip çıkaramazdı kınından. Dedim ya adam fena halde şişmandı.

Adelstan’ı döve döve götürüp iğrenç bir zindana kapattılar. Yıllardır kendi şatosunda lüks içinde yaşayan bir şövalye eskisi kapatıldığı bu zindanda kahrından ölmezse dayaktan, dayaktan ölmezse pislikten, pislikten de ölmezse kesin açlıktan ölecekti.

Adelstan’ı o tombul ellerinden ve ayaklarından zincire vurmuşlardı. Kendisine yiyecek olarak da dayak hariç pek az bir kuru ekmek ile biraz suya karıştırılmış çorba veriliyordu.

Adelstan gibi daha iki gün önce öğle yemeğinde orta boy bir oğlağı tek başına yiyen bir adam için ne feci bir akıbet.

Günler, aylar böyle geçti. Adelstan ölmedi. Fakat zayıfladı. Ve öyle bir zayıfladı ki zindana getirdiklerinde tombul bileklerine taktıkları kelepçeler kolayca ellerinden ve ayaklarından çıkıverdi. Böylece esir şövalye kapatıldığı zindandan kaçmayı başardı.

Aylardır önüne atılan o kuru ekmek ve su için şükretmek aklına bile gelmemişti. Ancak şimdi bu durum için Allah’a sonsuz minnettardı. Çünkü hem zindandan kurtulmuştu hem de mecburi rejim sayesinde aşırı kilolarından kurtulup çok daha sağlıklı bir adam olmuştu.

Sayın okurlarım; eğer yazılarımı takip ediyorsanız özellikle diyet ile ilgili, sokaklarda şişman bayan, bayları gördükçe sizin şikayetlerinizi inanın içimde duyar gibiyim, hissediyorum.

Aslında bu meselenin halledilmesi ancak sabır ile mümkün olur.

“Sabır ile koruk helva, dut yaprağı atlas olur”

“Sabırdır, meyveyi tatlandıran”

“Tohumu uzun bir kış mevsimi boyunca canlı tutan ve buğday durumuna getiren sabırdır”

“Sabır dindarlığın göstergesidir”

Bu yazı 495 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» TRAKYA TOPRAKLARI
» FIKRALAR
» EN İYİ YOL
» 22 gün 22 gece Sakarya
» ÇÖPÇÜLER İYİ ÇALIŞIYOR
» GARİP BİR DENEME
» COVİD-19 ANAMIZI AĞLATACAK!
» SAĞIR HASTANIN ZİYARETİ
» EROL ÖZGÜR
» KORONAVİRÜSLE MÜCADELE BÖYLE OLUR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter