14 Temmuz 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KAÇAKÇI BÖYLE OLUR!
Yazı Tarihi: 30 Mayıs 2020 Cumartesi 07:51

Meksikalının biri bisikletiyle Amerika’dan ülkesine dönüyormuş, elinde bir torba, ağır ağır sınır kapısına gelmiş. Kapıdaki görevli Meksikalının elindeki torbadan şüphelenmiş. Torbayı açınca kum dolu olduğunu görmüş. Araştırmış, karıştırmış ama kumdan başka hiçbir şeye rastlayamamış ve Meksikalı’nın geçmesine izin vermiş, Aradan iki hafta geçince aynı Meksikalı yine bisikletle ve elinde bir torbayla sınır kapısından geçmek istemiş. Aynı görevli yine torbadan şüphelenip aramış ve yine kumdan başka hiçbir şey bulamamış.

3 böyle 5 böyle. Her seferinde aynı şekilde geçen bu adamda hiçbir şey bulamamak görevliyi çıldırtıyormuş. Ama bulabileceği bir şey yokmuş. Bir yıl sonra devlet memuru emekli olur, bir yerde alışveriş yaparken sınırda durdurduğu Meksikalı’ya rastlar. Hemen yanına gider ve “Artık sana bir şey yapamam. Çok iyi biliyorsun ki sen sınırdan bir şey kaçırıyordun. Bir yıldır içim içimi yiyor. Lütfen bana ne kaçırdığını söyle” demiş.

Meksikalı hafifçe kafasını çevirip umarsızca mırıldanarak, “Bisiklet” demiş.

Not: Yazıyı okudunuz. Bisikletle ne ilgisi var diye düşünüyorsunuz?

Hadi sizi fazla meraklandırmayım!

Meksikalı Amerika’ya her geçişinde eski bisikletiyle geçiyor. Ama Amerika’dan ise yeni bisiklet getiriyor.

 

DOĞA’NIN ÖĞRETMENLİĞİ

Orison Swet Marden, doğanın öğretileceği konusunda şunları söylüyor:

“Evren insanoğlunun anaokuludur. Var olan her şeyin verdiği özel bir ders vardır. Dağlar sağlamlığı ve azameti öğretir. Okyanuslar büyüklüğü ve değişimi, ormanlar, güller, nehirler, bulutlar, rüzgarlar, yıldızlar, çiçekler, buzullar ve kristal kar tanecikleri, canlı ve cansız her varlık, insan ruhu üzerinde bir etki bırakır.

Arılar ve karıncalar bile endüstri ve ekonomi derslerini verirler.

BİLGE NEDİR?

Kendini (toplumda) ortaya yerleştiren filozof, yükseltisi her şeyi kendine doğru aşağıya, daha aşağıdaki her şeyi de yukarıya çekmek zorundadır. Ancak bu orta durumda bilge adını hak eder.

GÜNÜN SÖZÜ: Kuvvetli bir inançtan başka hiçbir şey kuvvetli bir iş çıkaramaz.

GÜNÜN İNCİSİ: İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün. Hiçbir şey erişilmeyecek kadar yükseklerde değildir.

LAFA BAK: İstemek yetmez, amacınıza ulaşmak için şiddetli arzularınız gelir.

DİLİMİN UCU: Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız aklınız bunun neden imkansız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda gerçekten inandığınızda aklınız onu yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar.

FORMÜL

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Amerikalı romancı William Faulker’a sormuşlar: Birçok aday arasında ödülü kazandınız. İyi bir edebiyatçı olmanın formülü nedir? Faulker şöyle der: “Önce kabiliyet, sonra disiplin, daha sonra çalışmak” demiş ve devam etmiş;

“Yapabileceğinin en iyisini hedeflemek yetmez. Bunu da aşmak gerekir” Özellikle çağdaşların gerisinde kalmadığın gibi sen de öncelikleri de geçmek lazım. Bunu yapan insanın zaten kendisini ispatlamak aşmış demektir.

BAŞARI

Rus ağır sıklet halterci Vassili Alexeyen hatırlarsınız. Kırdığı her dünya rekoru için bir ödül almıştı. Ne yapacağını çok iyi biliyordu. Birçok dünya rekoru kırdı. Ancak her seferinde yalnızca bir iki gram farkla kazanıyordu.

HAFIZA

3 bunak kendi aralarında konuşuyorlarmış.

- Vallahi ben iyice bunadım. Geçen gün evime bir kadın geldi, onu evden kovdum. Meğerse benim 40 yıllık karımmış.

- Seninki de bir şey mi be. Ben geçen gün merdivenin tam ortasına geldim, yukarıya mı çıkıyordum, aşağıya mı iniyordum yarım saat düşündüm.

-“Ohh! Allah’ıma şükürler olsun ki benim hiçbir şeyim yok” dedikten sonra iki parmağını tahtaya vurmuş ve hemen arkasından “Kim o?” demiş.

 

 

Bu yazı 579 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» GELECEĞİNİ BİLİYORDUM
» TAHTA ATIN ÖĞRETTİĞİ
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter