21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
HAYALİMDEKİ LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI (III)
Yazı Tarihi: 16 Haziran 2020 Salı 07:33

10.06.2020 Çarşamba günü L.B. Ticaret ve Sanayi Odası'na ziyaretim oldu. Kendimi evimdeymiş gibi hissettim. Bu bağlamda L.B. Ticaret ve Sanayi Odası inşaatı olanca hızı ile devam ettiğine şahit oldum.

"Olacak Olan Dana B.k.ndan Belli Olur." misali galiba L.B. Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni binası çok güzel oluyor. Hem görsel, hem hacim ve kullanım anlamında öğretmen gözü ve notu ile benden tam on numara aldı bile. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İleri tarihlerde farklı fotoğraflarla konuyu tekrar gündemimize alırız şüphesiz.


Değerli hemşehrilerim; “Mümin Dere- Bir Öğretmenin Yaşam Öyküsü adlı 3. Baskı kitabımın 132. sayfasında yukarıdaki başlıkla birincisini yazdığım yazım yayımlanmış idi.
Bu yazımda genel hatları ile Genel Sekreter olarak 1982- 1994 yılları arasında 13 yıl hizmet verdiğim ve bu görevden emekli olduğum Kamu Kurumu Niteliğinde Mesleki Kuruluş olan Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1932 Yılında kuruluşundan bu yana ilçemizdeki verdiği hizmetlerden bahisle günümüze kadar geçen süreç içinde artan üye adedi, personel adedi, meslek komiteleri sayısı ve üye adetleri, meclis üye adetleri, yönetim kurulu üye adetleri, değişen ülke şartları ve hizmet türlerine paralel olarak hizmet binasının ihtiyacı karşılamada yetersiz kalmaya başladığını, binanın yıkılarak yerine yenisinin yapılması gerektiğini, bu bağlamda Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu gün ve gelecekteki görmek istediğim konumu hakkındaki kişisel düşüncelerimi ifade etmiş idim.
Aynı başlığı taşıyan bu yazımda da bu günkü gelinen noktadan söz etmek istiyorum.
Hepimizin bildiği gibi Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nda kısa bir süre önce yapılmış seçimler neticesinde köklü bir yönetim değişikliği oldu.
Ticaret ve Sanayi Odası’nın Seçim Yönetmeliği’nin kendine has özellikleri gereği önceden seçim sonuçları hakkında bir tahmin yürütmek o kadar kolay değildi. Mizacımız gereği bu konulara hiç girmedik de zaten.
Ancak seçim sonuçları kesinleşince meclis başkan, başkan vekilleri ve üyeleri, yünetim kurulu başkanı, başkan vekilleri, ve yönetim kurulu üyelerinin isimleri belirgin hale gelir gelmez bu ekibin benim yazılarımda Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nın geleceği ile ilgili fevkalade önem arzeden hizmet binası konusundaki düşüncelerimi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda hemen yorum yapmaya başladım. Yorumlarım hep müspet anlamda gelişme gösterdi.
Dedim ki;
1-Bu ekip bu işi ciddiye alabilir, başarabilir. Bu ekip bu işi ciddiye almalıdır, başarmalıdır. Bu ekip bu işi ciddiye aldı, başardı bile.
Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Lüleburgaz Kongre Meydanı’nda ATA İŞ MERKEZİ’nin 4. ve 5. katının tamamını toplam 1500 m2 olacak şekilde Lüleburgaz Belediyesi’den önemli bir kısmını peşin geri kalanını da 6’şar ay vadeli ödemek şartı ile satın aldı. İyi de oldu.
Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası kendisine hizmet binası konusundaki tercihini bu şekilde kullanmakla olmazları oldurmayı başarmış oldu. Çok geniş bir m2’de alt ve üst olarak bir arada, aynı zamanda derhal teslim olmak şartı ile probleme adeta neşter vurarak anında görüntü olacak şekilde, Lüleburgaz’ın en merkezi yerinde, esnafın ayağında, baş ucunda olacak şekilde bir tablo oluşmuş oldu.
2-Şimdiye kadar gönlümden geçirip de sizlerle paylaşamadığım bir konu daha vardı.
Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nda yüksek okul mezunu olarak ilk defa hizmet vermek bana kısmet oldu. Her nedense bu konunun üzerine giden kimse olmadı. Sebebini siz belki anlarsınız. Ben anlamış değilim.
Şimdiki personel; biri yüksek okul, geri kalan hepsi üniversite mezunu genç dinamik elemanlar.
SONUÇ: 3500’ün üzerinde üyene hizmet vermek istiyorsan
1-Hizmet binasını çağın gereklerine uyduracaksın. Bu başarılmıştır.
2-Hizmetin ana unsuru olan personeli de çağın gereklerine göre yeniden yapılandıracaksın. Bu da başarılmıştır.
Bu vesile ile Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşundan bu yana yapılaşma ve personel oluşturma bağlamında çok önemli iki kilometre taşı sayılabilecek bu hizmetlerinden dolayı;
Yönetim Kurulu Bşk. A. Ergin Okandeniz, Yönt. Kurulu Bşk Yrd. İlhami Cebelli, Üye; Hüseyin Bilgiç, Üye; Siyami Aslan, Üye; Ali Ahmet Büyükböce, Üye; Ahmet Girgin, Üye; Süleyman Tokgöz, Üye;Şevket Muntaş, Üye; İsmail Dağcı,
Meclis Başkanı; M Gürel Balkan, Meclis Bşk. Yrd.; Zafer Girgin, Faruk Uyar, Kâtip Üye; Kadir Erol, Üyeler; Erdoğan Altınay, Sadettin Ermut, Ömer Arda, Naci Özen, Hasan Boz, Şeref Günay, A. Yıldıray Sayar, Mustafa Güneş, Cemil İldeş, Hüseyin Harun Çetin, Aydın Ersin, Ercan Daloğlu, Mustafa Gamsız, Rahmi Bayraktar, Recai Pürtük, Aziz Vurucu, Halit Kaplan, Dr. Metin Küçük’e teşekkür ve takdirlerimizi sunar, kendilerine sağlık, mutluluk içinde, uzun ömürler, işlerinde bol kazançlar dileriz.
3- Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hedefi: “LÜLEBURGAZ’A BİRKAÇ FAKÜLTE AÇILMASI İÇİN ELLERİNİ KOLLARINI SIVAMAYA KARAR VERMESİDİR”.
Diyeceksiniz ki borca girdik. Paramız yok. İstiklâl savaşında da; para da yoktu, top da, tüfek de yoktu. Ama insan faktörü vardı ve İstiklâl savaşı başarıldı. Yani önce insan faktörü ile işe başlamak şart. Yani niyet etmek lâzım. Para ikinci plânda gelir. Büyük insanlar büyük düşünmelidir. Bu hizmetleri başaran sizler küçük insanlar değilsiniz. 2014 Yılında Kırklareli Üniversitesi’nin öğrenci ve personel sayısı 20 000 olarak hesaplanmaktadır. Bunun ekonomik getirisini, elinizdeki bütün donelerle, Lüleburgaz’ın kaç okka geleceğini siz benden daha iyi hesap etme durumundasınız. Lüleburgaz’ın bu gün için en önemli meselesi: “Lüleburgaz’a birkaç fakültenin öğretime açılması” meselesidir. Biz yapabileceğimizi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Başı siz çekeceksiniz. Görelim sizi. Bismillâh demek için fazla zaman yok. Saygılarımla. 21.11.2013 L.B. Görünüm Gazetesi.

 

Bu yazı 12337 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Lüleburgazlı sanayici, tüccar, esnaf hemşerilerim
» HAYALİMDEKİ LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI (III)
» LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
» Sevdamız olan Lüleburgaz için isteklerimiz var
» EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
» Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter