24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Süleyman ERKAN
 LEV NİKOLAYEVİÇ TOLSTOY
Yazı Tarihi: 20 Haziran 2020 Cumartesi 15:49

      -Ancak gerçekleri öğrendiğiniz zaman özgür olursunuz.

     -Şikâyet ettiğiniz yaşam belki de başkasının hayalidir.

    -  Hayat bana düşünmeyi öğretti, fakat düşünmek bana yaşamayı öğretmedi.

   -Menfaat karşılığı yapılan iyilik, iyilik değildir. İyilik, sebep ve netice zincirinin dışındadır.

    -Kıvılcımı söndürmezsen ateşi söndüremezsin.

Lev Nikolayeviç Tostoy’un güzel sözlerini duyar, mutlu oluruz. Tolstoy, Rus edebiyatının en önemli yazarlarındandır. 9.Eylül 1828’de zengin ve asil bir ailenin çocuğu olarak Moskova’nın Güneyindeki Tula şehrinde Yanya Polyana adlı konakta dünyaya geldi. İki yaşında annesini kaybeder. Yedi yıl sonrada babası ölür. Tolstoy’un bakımı ve eğitimi halaları tarafından yaptırılır.

      Tolstoy Kafkasya’da subaylık yapan ağabeyinin yanına gider. Kafkas halkının yaşamlarını gözlemleyerek ilk gerçekçi hikâyelerini yazar. Kırım Savaşı’nda yer alan Tolstoy boş zamanlarında kalemi eline alıyor, izlem ve gözlemlerini gerçekçi bir dille yazıya döküyormuş. Dönemin ünlü edebiyat dergilerinden birinde (Çocukluğumun Tarihçesi) adıyla yayınlanmıştı. Tolstoy 1854’te Sivastopol’e topçu asteğmen olarak gönderilir. Burada ‘Sivastopol Hikâyeleri’ eserini yazar. Bundan sonraki yaşamını yazar olarak devam eder.

       Tolstoy Moskova’da kumar oyununa başlar. Tıpkı Dostoyevski gibi o da kumar borcuna karşılık henüz bitmediği eserini rehin verir. Çalkantılı yaşantısında her geçen gün kendisini köylülere daha yakın hisseder. Rus sosyetesinin yapaylığından, lüks yaşamından uzaklaşır.

      Tolstoy yargıçlık yaptığı sırada büyük aşkı Sofya Bers ile karşılaşır, kör kütük âşık olur. Lev Nikolayeviç Tolstoy 1862’de kendisinden 16 yaş küçük Sofya ile evlenir. Hayatına pek çok kadın girmiş olan Tolstoy düğün gecesinde karısına önceki ilişkilerini yazdığı günlüğünü okutmuş. Evlendikten sonra eğlence dünyasından tamamen uzaklaşır. Evliliğinin 15 yılı çok güzel geçmiş. Sofya’ya olan sevgisini; “Hiç böyle âşık olacağımı düşünmemiştim.” Çiftin 13 çocukları olmuştur. Bu dönemde Tolstoy yazma tutkusunu hiç bırakmamıştır. 1863 yılında Savaş ve Barış’a başlamış. Attan düşüp kolunu kırmasına rağmen romanına karısının kız kardeşi Tanya’ya yazdırarak devam etmiştir. Arayış içinde olan Tolstoy manastıra kapanır. Bir süre din adamlarıyla da tartışarak manastırdan da ayrılır. Din konularındaki fikirleri yüzünden hem karısıyla, hem de ilahiyatçılarla sorun yaşar.

        1873 yılında Tolstoy en iyi aşk kitapları arasında yer alan ‘Anna Karenina’ya başlar. Mükemmel bir kurgusu olan romanın 2012 yılında Kare Knightley, Jude Lav, Aron Johnson başrollerini oynayarak beyaz perdeye aktarılmıştır. 1892 yıllarında yaşanan kıtlık sırasında Tolstoy ailesiyle olan bağlarını güçlendirmiştir. Kız çocuklarına düşkün olan yazarın en sevdiği kızı küçük Vanışka’dır. Vanışka Yedi yaşında kızamığa yakalanır,1895’de ölür. Dünyası kararır, ruhsal bunalıma girer. Tolstoy’u 1901 yılında ülke Japonlarla savaşa girdiğinde Çar’ı şiddetle eleştiren yazılar yazar, halkın sevgisini kazanır. Böylece ülke ikiye ayrılır. Çar Nikola’yı destekleyenler bir yanda, Tolstoy’u destekleyenler bir tarafta Vladimir Lenin tarafından 1917 devriminin provası sayılan 1905 Devrimi’nden etkilenmese de ayaklanmaya katılanlar Tolstoy’un takipçileri de bulunuyordu. Tolstoy’un karısı Sofya kaçarak ünlü edebiyat yazarına büyük bir darbe vurur. Tolstoy yaşarken ünlü olan nadir yazarlardandır. 82 yaşında 20-Kasım-1910’da hayatını kaybeder.

  TOLSTOY’UN ESERLERİ; 19.Yüz yıl yazarı, dünya edebiyatında önemli yeri olan yazar, gençlik yıllarında eline aldığı kalemini ölene kadar bırakmamıştır. Eserleri, Savaş ve Barış( 1869) . Anna Karenina (1877). Diriliş ( 1899) . İnsan ne ile yaşar(1885). Hacı Murat. Hazin bir evliliğin romanı. Krautzer Sonat. Baskın. Üç ölüm. İtiraflarım. Ivan İlyıç’in ölümü. Sergi baba. Efendi ile uşağı. İki yaşlı adam. Erik çekirdeği ve daha pek çok eseri olan Tolstoy hikâye, roman, deneme, öykü, masal ve oyun türü farklı eserlerde yazmıştır.

     TOLSTOY’UN SÖZLERİNDEN BAZILARI;

    -Kimse, kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir. Bilmelisin ki küçümsediğin her şey için gün gelir, değer verdiğin bir bedel ödersin.

    -Güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir.

    -Öyle horozlar vardır ki öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.

   - Hayat bizi resmen dört işlemle sınar; gerçeklerle çarpar, ayrılıklarla böler, insanlıktan çıkartır ve sonunda topla kendini der.

     -Ya yaşaman gerekenleri zamanında yaşayacaksın yahut yaşamadım diye ağlamayacaksın.

    - İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır.

   -  Ne diye şeytana kızarsın? Bir iyilik yap da, o sana kızsın.

    - Bozuk para insanın cebini deler, bozuk insan da kalbini. Bunun için ikisini de harcayın!

     - Bir kadının başına gelenler, sevdiği adamın ihanetiyle, sevmediği adamın sadakati arasında değişir.

       - En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.

       - Bir insan acı duyarsa canlıdır. Başkasının acısını duyarsa insandır.

       -Mutluluğun ihtiraslarda değil kendi yüreğinizde arayın! Mutluluğun kaynağı dışımızda değil içimizdedir.

        -Bir insanı, bulunduğu mevkiiyle değil, göz koyduğu mevkiiyle ölçmek gerekir.

       - Varlığı bir şey kazandırmayan insanların, yokluğu da hiçbir şey kaybettirmez.

      - Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder ama hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez.

        -  İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.

         - Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.

       Bil ki yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. Ve Unutma; ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.

-İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa; payı gerçek kişiliğini gösterir, paydası da kendisini ne zannettiğini. Payda büyüdükçe kesrin değeri küçülür.

      -Bütün mutlu aileler birbirine benzerler, her mutsuz ailenin ise kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.

       -Gerçek hayat minik değişiklikler meydana geldiğinde yaşanır.

     Rus edebiyatının 19. Yüz yıl yazarlarından yaşarken üne kavuşan Lev Nikolayeviç Tolstoy’u kısada olsa hayatından kesitleri sizlerle paylaştım. Sözleri topluma ışık tutan, ömrünü kalemi ile kâğıdı arasında yaşadıklarını not alan insanı anlatmaya çalıştım. Topluma ışık olan, geride ayak izi bırakan insanlara, düşüncelerini geleceğe aktaranlardır.

 

Bu yazı 23903 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»  LEV NİKOLAYEVİÇ TOLSTOY
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter