24 Temmuz 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
MUTLU OLMAK
Yazı Tarihi: 30 Haziran 2020 Salı 12:18

 

 Mutlu olmak için her zaman insanlara ve diğer nesnelere güvenemezsiniz!

Mutluluğunuz sadece onlara bağlıysa, o mutluluğu kaybetmeniz çok kolay olacaktır. İnsanlar gelir ve giderler. Bunun sonucunda ilişkiler değişim gösterir. En yakınlarınız bile olsalar, insanlar ayrılır, taşınır, iş değiştirir, zamanla iletişimi kaybederseniz. Bundan on yıl önce birlikte olduğunuz insanların kaçı bu gün hayatınızda bulunmaktadır. Bundan on yıl sonra hangileriyle hala aynı şeyleri paylaşıyor olacaksınız? Eşyalar da ayni bu şekilde yaşamınızda yer alır. Yeni koltuklarınız lekelenir. Son model arabanız zamanla demode olur. Yeni telefonunuzun daha yeni bir modeli piyasaya sürülür. Yeni bilgisayarınız sürekli programların değişmesi sonucu çalışmaz olur. Bir şeyi yeni aldığınızda mutluluk hormonunuz kısa bir yükselişe girer fakat daha sonra bu duygu hızla kaybolur. Mutluluğunuz sadece sürekli değişen şeylere bağlı olduğunda, daha kolay savrulursunuz. O nedenle, insanlara ve eşyalara bağlı olmayan mutluluk kaynaklarına sahip olmamız gerekir. Bunu başaranların en büyük ortak özelliği, herhangi bir statü veya ekonomik çıkar beklemeksizin yeni şeyler öğrenmeye olan meraklarıdır. Bilim, insan psikolojisi, hayvanlar âlemi, ekonomi, politika, sanat, sosyoloji, tarih ve felsefe gibi her türlü konu ilgilerini çekebilir. Öğrenme merakları onlara, bambaşka dünyaların kapılarını aralar. Bakış açıları genişler ve yaşamları derinleşir. Benlik saygıları artar. Mutluluk üreten insanların, kendileri için anlamlı hedefleri vardır. Bunlar yazı, şiir, kitap yazmak, fotoğraf çekmek, seramik yapmak, dans öğrenmek, müzik üretmek gibi. Bu kişilerin yaşamın fırtınalarında tutunacakları dalları olur. Dikkatle baktıklarında her şeyde bir giz, bir güzellik bulurlar! Güneşin doğuşuna tanıklık eder, sararıp yere düşmüş yapraktaki renk geçişlerini fark ederler. Mutluluk bazen, hiçbir şeyden yakınmadan, hiçbir şeyi değiştirmeye kalkışmadan, yaşamın sunduğu zenginliklere tanıklık etmektir.

 İnsan mutlu olmak için tüketim yapıyor. Özellikle kadınlara, stresli anlarında alışveriş yapması tavsiye ediliyor. Ama bu geçici bir mutluluktur. Evim olsun diyor, ev olunca yazlık istiyor. Yazlık alıyor, araba istiyor. Devamlı bir üstü aranıyor. Sonuç yok. Bunun çözümü, kanaatkârlık. 
Kaç kez duymuşuzdur şu sözü: “Çok parası var, malı mülkü var, ama mutlu değil.” Bu cümledeki “ama” aslında paranın mutluluk getirdiği hükmünü de içermektedir. Çünkü hepimiz, “Saadet parayla alınmaz” desek de, “Parasızda hiçbir şey olmuyor ki?” demekten kendimizi alamayız. Londra Ekonomi Okulu’nun profesörlerince gerçekleştirilen araştırma, “Mutluluk parayla satın alınamaz” hakikatinin doğruluğunu bir kere daha ispat ediyor. Araştırmaya göre, dünyanın en mutlu toplumunun yaşadığı ülke, ne Amerika, ne Almanya ne de başka bir zengin ve gelişmiş ülke. Dünyanın en mutlu toplumu, yine dünyanın en fakir ülkelerinden birisi, Bangladeş… Dünya cenneti olarak gösterilen Amerika ise ancak 46. sırada. İkinci en mutlu ülke ise yine milli geliri en düşüklerden birisi, Gana… Sonra da Litvanya, Hırvatistan, Estonya ve Hindistan geliyor.
Araştırma, Bangladeş’teki insanların küçük gelirlerden, mesela, kabarık banka hesaplarına sahip İngilizlerden çok daha fazla mutluluk elde ettiklerini ortaya koyuyor. Avusturya, Hollanda, İsviçre, Kanada ve Japonya gibi en zengin ülkeler, en fakir ülkelerden daha mutsuz bir tablo sergiliyor. Bu arada, 40 yıl öncesine göre harcayacak paraları iki kat artan İngilizler, hayat kalitelerinin arttığına inanmıyor. Araştırmacılar, zengin ülkelerdeki kişilerin çoğunun “duygusal fakirlikten” mustarip olduğunu, bu fakirliğin de aşırı tüketim ve aile hayatının parçalanmasından kaynaklandığını belirtiyorlar.   
 
 

 

Bu yazı 1194 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» DİDEM MADAK
» BAYRAM   
» ORHAN SUAT 
» MÜZİK HAYATI
» OKUMAK
» UNUTULAN SEVGİ
» HAYVANLARIN HAKLARI
» ENGELLERİMİZ
» YÜRÜMEK
» HAYATIMIZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter