07 Ağustos 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
Yazı Tarihi: 07 Temmuz 2020 Salı 07:44

Bu olay gerçekte yaşanmış. Sene 1918’li yıllarda yaşanıyor. Uzak bir köyde yaşayan zengin, maddi durumu iyi olan bir aile varmış. Bunların bir de  5-6 yaşlarında Yusuf adında bir de oğulları var. Yusuf’un babası çok iyi bir insanmış. Oradaki köyün halkına devamlı yardımları dokunuyormuş. Bir gün bu köye derviş kılığında bir zat geliyor ve Yusufların bahçe duvarının dibine bir gecekondu çeviriyor.

Yusuf’un babası bu dervişin ziyaretine gidiyor, sohbet edip, derviş babanın bir isteği var mıdır diye hatırını soruyor. Fakat derviş baba kendi halinde, hiç kimseden bir beklentisi olmadan yaşamayı sevdiğini hissettiriyor. Yusuf’un babası eve gelince, oğlu Yusuf’u yanına çağırıyor:

“Yusuf, sana bir vazife vereceğim. Bundan sonra bu derviş babanın yiyeceğini buradan götüreceksin. O sana itiraz etmez” diyor.

Yusuf istemese de kabul ediyor, her gün derviş babanın yemeğini götürmeye başlıyor. Gel zaman git zaman derken Yusuf derviş babanın sohbetini ve kendisini sevmeye başlıyor.

Bir gün derviş baba Yusuf’a;

“Yusuf, sana bir şey söyleyeceğim, var mısın sana kuruyemişten bir deve yapalım. Fakat bu aramızda kalacak. Kimseye söylemeyeceksin. Ayrıca bana getireceğin kuruyemişler sana verilenden olacak. Sakın sen kendiliğinden gizli alıp getirme” diyor.

Yusuf buna çok seviniyor. Çünkü kuruyemişten bir devesi olacak. Ve günler geliyor geçiyor, aylar geçiyor. Yusuf her gün Derviş babaya kuruyemiş taşıyor. Derken Yusuf’un canı sıkılmaya başlıyor. Çünkü deve falan meydanda yok. Derviş baba Yusuf’a, “

Yusuf, deven hazır. Yarın 3 tane daha badem getirirsen deven bitiyor” diyor.

Dünyalar Yusuf’un oluyor. Çok mutlu oluyor. O geceyi zor sabahlıyor ve hemen doğruca Derviş babanın çadırına giriyor. Bir de ne görsün. Derviş baba yatağında ölmüş. Yusuf çok üzülüyor fakat kimseye de deveden bahsetmiyor. DEVAMI YARIN…

ANLAYIŞLI KAYINVALİDE

Aşçılığı ile ünlü yaşlı bir kadın akşam yemeğine gelecek olan oğlu ve yeni gelini için yemek yapıyordu. Yemeğe birkaç aile dostu da davetliydi. Misafirler gelip sofraya oturduklarında çok şaşırtıcı bir durumla karşılaştılar. Yaşlı kadının o gece için yaptığı yemekler tam bir felaket görünüyordu. Tatlılar un kokuyordu, patatesler yanmıştı. Köfteler ise hiç pişmemişti. Oğlu, yeni gelini ve aile dostları, kadıncağıza durumu fark ettirmemek için ellerinden geleni yaptılarsa da hiç kimse bir şey yiyememişti.

Yemekten sonra yeni evli çift, annelerinin ellerini öperek evlerine gittiler. Aile dostları ise biraz daha oturduktan sonra gitmeyi düşünüyorlardı. Oğlu ve gelini gittikten sora yaşlı kadına biraz utanarak biraz da merakla sordular:

“Senin harika bir aşçı olduğunu biliyoruz. Söyler misin, bu geceki yemekler neden o kadar kötüydü?”

Yaşlı kadın gülümseyerek cevap verdi:

“Bunu kasten yaptım. Bu yemekten sonra oğlum iki bir annesinin yemeklerini hatırlatıp karısının kalbini kırmasın diye”

Yazarın notu:

Yazıyı okudunuz. Sizler de yazıdaki adamın davranışlarını beğeniyor musunuz? Eşinize “Bu karpuz iyi değil, başka bir kapuz getir” diyebilir misiniz? Deseniz bile eşiniz hiç itiraz etmeden arka arkaya beş defa karpuzu getirip götürür mü?

Eğer getirip götürüyorsa, itiraz etmiyorsa çok şanslısınız.

GERÇEK YAŞ

Bernard Shaw yaşı geçkince ama genç görünme sevdalısı bir kadınla konuşuyordu. Kadın kıkırdayarak yazara kaç yaşında göründüğünü sorar.

Shaw kadını süzerek, “Gözlerinize bakıyorum. On yedi, saçlarınıza bakıyorum on beş, cilveniz ise yirmi gösteriyor” der.

Kadının gözünün içi güler,

“İyi ama gerçek yaşımı söylemediniz hala” der.

“Shaw, “Siz de hepsini toplayıverin canım” der.

 

 

Bu yazı 356 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İNSAN VE DÜNYA
» ITRİ
» ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
» ŞANSSIZ ADAM
» 1966 YILINDAN BİR ANIM
» ÜÇ AKÇE FAZLA
» BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
» Li-Li
» DEREYE UÇAN BÖREK TEPSİSİ
» ATIN KUYRUĞU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter