07 Ağustos 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
Yazı Tarihi: 08 Temmuz 2020 Çarşamba 07:34

Dünden devam:

 

Gel zaman git zaman aradan 15-16 yıl geçiyor. Yusuf amansız bir hastalığa yakalanıyor. “Şizofreni” oluyor. O zamanlar bu hastalığın çaresi yokmuş. Babası Yusuf’u o zamanın şartlarında İstanbul’a, daha sonra yurtdışına götürüyor. Fakat bir çaresini bulamıyor. Derken Yusuf günden güne eriyor. Baba oğluna üzülmekten mahvoluyor ama elinden başka bir şey gelmiyor. Köy halkı Yusuf’un babasına ısrar ile Yusuf’u tekrar İstanbul, Bakırköy’e götürmesini söylüyorlar. Ve baba da bunu yapıyor. Köyden bir tanıdığını da Yusuf’un yanına bırakıp köyüne dönüyor. Aradan aylar geçiyor. Yusuf ağırlaşıyor. Artık son dakikaları olabilir diye Yusuf’un babasına telgraf çekiyorlar, “Oğlunuz ağırlaştı. Son dakikaları. Gelin” diye…

Baba ve köyden birkaç kişi  geliyorlar. Yusuf’un kendisinden dinlediğimiz kadarıyla aktaralım size:

Yusuf yatağında ağır bir şekilde yatarken kendini, kızıl çölde alev gibi bir sıcak havada çok uzaktan Derviş babayı ve elindeki devesini görür. Derviş baba, deve ile birlikte Yusuf’un yanına geliyor ve Yusuf’un yatağının yanına deveyi çöktürüyor. Derviş baba Yusuf’a;

“Yusuf deven hazır. Binme zamanın geldi” diyor.

Ve Yusuf sürünerek devesinin üzerine biniyor. Bindiği anda kendi yattığı yataktan sağlıklı bir şekilde fırlıyor. Etrafına bakıyor. Babasının, doktorun ve köyden gelen akrabalarının ağladıklarını görüyor. Büyük bir heyecanla kendisinin neden hastanede ve onların niye ağladığını soruyor.

Olay kendisine anlatılıyor. Yusuf çok sağlıklı biri oluyor. Ailesinin ve doktorunun şaşkın bakışları içerisinde olayı anlamaya çalışıyor. Yusuf bu olayı şu şekilde değerlendiriyor:

“Derviş babanın kalp gözü açıktı. Bana baktığında ömrümün kısa olduğunu gördü ve bana verilen kuruyemiş ile beni sadakaya teşvik etti. Bu sadaka da benim ömrümü uzattı”

ALBERT EİNSTEİN’DAN HAYAT DERSİ

Merakınızın peşinden gidin. Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca meraklı, tutkulu birisiyim. Benim merak ettiğim, neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.

Azim paha biçilemezdir. Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum. Belirlediğimiz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.

Bugüne odaklanın. Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğü hak ettiği dikkati vermiyor demektir. İki atı aynı zamanda kullanamazsınız. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.

Hayal gücü güç verir. Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.

Hata yapın. Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiştir. Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar daha iyi sizi güzel bir konuma getirebilir. Anı yaşayın. Ben geleceği hiç düşünmem. Ne de olsa gelecektir. Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir.

Değer yaratın. Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın. Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın. Değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.

Farklı sonuçlar beklemeyin. Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz.

Bilgi deneyimden gelir. Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.

Kuralları öğrenin daha iyi oynayın. Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur.

Bu yazı 530 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İNSAN VE DÜNYA
» ITRİ
» ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
» ŞANSSIZ ADAM
» 1966 YILINDAN BİR ANIM
» ÜÇ AKÇE FAZLA
» BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
» Li-Li
» DEREYE UÇAN BÖREK TEPSİSİ
» ATIN KUYRUĞU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter