08 Ağustos 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
ÜÇ SUAL
Yazı Tarihi: 09 Temmuz 2020 Perşembe 07:35

Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye felsefecilerden bir grup geldi. Sual sormak istediklerini bildirdiler. Mevlana hazretleri de bunları Tebriz-i’ye havale etti. Bunun üzerine onun yanına gittiler. Şems-i Tebriz-i hazretleri mescitte talebelere bir kerpiçle nasıl teyemmüm yapılacağını gösteriyordu. Gelen felsefeciler üç sual sormak istediklerini belirttiler. Şems-i Tebriz-i “sorun” dedi.

İçlerinden birini başkan seçtiler. Hepsinin adına o soracaktı. Sormaya başladı; “Allah var dersiniz ama görünmez. Göster de inanalım” Şems-i Tebrizi Hazretleri “Öbür sorunu da sor” dedi. Adam ikinci sorusunu sordu:

“Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz. Sonra da ateşle ona azap edecek dersiniz. Hiç ateş ateşe azap eder mi?”

Şems-i Tebriz-i “Peki öbür sorunu da sor” dedi. Adam üçüncü sorusunu da sordu:

“Ahirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezasını çekecek diyorsunuz. Bırakınız insanları canları ne istiyorlarsa yapsınlar. Niye karışıyorsunuz?” dedi. Bunun üzerine Şems-i Tebriz-i hazretleri elindeki kuru kerpici adamın kafasına vurdu. Soru sormaya gelen felsefeci hemen kadıya gidip şikayetçi oldu ve şöyle dedi:

“Efendim bu adam bana Allah-ü Teala’yı göster de inanayım dedi. Şimdi kendisi başının ağrısını göstersin de görelim”

Adam şaşırarak, “Ağrıyor ama gösteremem”

Şems-i Tebriz-i “İşte Allah-ü Teala de vardır. Fakat görünmez. Yine bana şeytana ateşle nasıl azap edileceğini sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun başını acıttı. Halbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı. Yine bana bırakın herkesin canı ne isterse onu yapsın. Bundan dolayı bir hak olmaz dedi. Benim canım onun başına kerpici vurmak istedi ve vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyada küçük bir mesele için hak aranırsa o sonsuz olan ahiret hayatında niçin hak aranmasın” dedi.

YETERİNCİ DÜŞMANIM VAR

İspanya diktatörü Franco prostat ameliyatı olur. Çok başarılı bir ameliyat olur ve iyileştikten sonra doktordan övgüyle bahseder:

“Doktorum, ömrümü yirmi yıl uzattı”

Ameliyatı yapan doktor hayıflanır:

“Umarım, Franco bunu her yerde anlatmaz. Zaten yeterince düşmanım var”

HAYAT

90 yaşlarında fakat yaşına göre çok dinç bir adam varmış. Herkes  böyle dinç kalmanın sırrı nedir diye merak edermiş. Yaşlı adam bir gün evinde davet vererek genç kalmanın sırrını açıklayacağını söylemiş. Yenilmiş, içilmiş ama adamdan hala çıt yokmuş.

Derken yaşlı adam hanımına seslenmiş:

“Hatun, mutfaktan bir karpuz getirir misin sana zahmet!”

Karısı, mutfağa gitmiş bir karpuz getirmiş. Adam, karpuzu elledikten sonra, “Bu olmamış. Başka getirir misin bir zahmet” demiş.

Karısı gitmiş yeni bir tane daha getirmiş. Adam onu da yoklamış yine beğenmemiş.

“Hanım sana yine zahmet olacak ama bu da olmamış. Başka bir tane getirir misin” demiş.

Yaşlı adam o, bu, şu derken beşinci karpuzu beğenmiş. Karpuzu kesmişler, misafirlere ikram etmişler. Misafirler karpuzu yerken, “Benim gençliğimin sırrı bu işte” demiş adam. Tabi kimse bir şey anlamamış. Yaşlı adam anlatmaya başlamış:

“O mutfakta bir tane karpuz vardı. Ben hanımıma başka getirdikçe o mutfağa gidip geliyor. Aynı karpuzu getiriyordu. Bir kere bile öf demedi. Beni, sizin önünüzde mahcup duruma düşürmedi. Bütün bu gençliğimi hanımıma borçluyum. Biz birbirimize hep destek olur, yardım ederiz. Birbirimizle ilgili problemleri yine birlikte çözeriz” demiş.

GÜNÜN SÖZÜ: Bir daha beni sevdiğini söylemez. Neden biliyor musun? Çünkü yine inanırım.

DİLİMİN UCU: Gönül çalamazsan aşkın sazını, ne perdeye dokun ne teli incit. Eğer çekemezsen gülün nazını, ne dikene dokun ne gülü incit.

Bu yazı 688 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İNSAN VE DÜNYA
» ITRİ
» ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
» ŞANSSIZ ADAM
» 1966 YILINDAN BİR ANIM
» ÜÇ AKÇE FAZLA
» BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
» Li-Li
» DEREYE UÇAN BÖREK TEPSİSİ
» ATIN KUYRUĞU
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter