20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Az Tehlikeli İşyerlerinde Hekim ve Uzman Çalıştırma Yükümlülüğü Başladı
Yazı Tarihi: 15 Temmuz 2020 Çarşamba 07:40

30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun işverenlere getirdiği yükümlülüklerden biri risk değerlendirmesi yapma veya yaptırma, diğeri ise işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğudur.

Diğer yükümlülüklerle birlikte risk değerlendirmesi yapma veya yaptırma zorunluluğu 30 Aralık 2012 tarihi itibariyle bütün işyerlerinde başlamıştı. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü ise tehlike sınıfına bakılmaksızın 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektör işyerlerinde 30 Aralık 2012 tarihinde başlamıştı. 

50’den az çalışanı olan işyerleri içinse kademeli geçiş öngörülmüştü. Bu çerçevede 50’den az çalışanı olan işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda yükümlülük 1 Ocak 2014 tarihinde başladı. Geriye sadece 50’den az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile kamu kurumları kalmıştı. Bu işyerleri için de işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü birkaç kez ertelenmişti, ancak en son erteleme süresi 1 Temmuz 2020 tarihinde sona erdi.

Yeni bir erteleme olmaması halinde 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde de işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu başladı. Böylece artık hiçbir istisna kalmadı ve tüm işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunlu hale gelmiş oldu. Bir işçi çalıştıran az tehlikeli bir işyeri bile bu zorunluluk kapsamına girdi.

50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; İş güvenliği uzmanı ve veya işyeri hekimi görevlendirmeyen işverenlere, görevlendirmediği her bir kişi için 3.516,00 TL, olmak üzere ve aykırılığın devam ettiği her ay için aynı miktarda idari para cezası kesilecek.

 

-SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK-

İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü işyerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırarak yerine getirilebileceği gibi, bu konuda hizmet veren Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden (OGSB) iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alınarak da yerine getirilebilir.

Ancak gerek işyerinde hekim / uzman çalıştırılarak bu yükümlülüğün yerine getirilmesi, gerekse herhangi bir OGSB’den hizmet alınması durumunda bu işlemlerin İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün İSG Katip Sistemi üzerinden onaylanması gerekir.

 

-KENDİ İŞYERİNİZİN UZMANI OLABİLİRSİNİZ-

50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.

Örneğin, 50’den az çalışanı bulunan bir hukuk bürosu, muhasebe bürosu, bakkal, manav vb. işyerlerinin işveren veya işveren vekilleri sağlık gözetimi dışında hizmetleri kendileri verebilirler. Bu işyerlerinde çalışanların işe giriş ve periyodik muayenelerine ilişkin sağlık raporları ise kamu hizmet sağlık sunucuları veya aile hekimlerinden alınabilir.

Yapılan eğitime katılarak sertifika almaya hak kazanan işveren veya işveren vekillerinin kendi iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetini üstlenmeleri hâlinde görevlendirmelerini İSG-Katip üzerinde yapmaları gerekmektedir.

İSG Katip üzerinden bu konudaki görevlendirmeyi yapacak kişinin SGK sisteminde işveren, işveren vekili ya da yönetici olarak tanımlanmış olması gerekmektedir. Eğer ilgili tanım yapılmamışsa işyerinin bağlı olduğu SGK İl Müdürlüğü/Merkezi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

İşyerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirmek veya bunun yerine herhangi bir OGSB’den hizmet almak isteyenler bu konudaki bilgilere İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün İSG Katip sayfasından ulaşabileceği gibi, bu görevi yerine getirmek isteyen işveren ve işveren vekilleri için eğitim veren kurum ve kuruluş bilgilerine de yine söz konusu sayfadan ulaşılabilirsiniz.

Bu yazı 4273 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter