26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
Yazı Tarihi: 22 Temmuz 2020 Çarşamba 11:35

Howard, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu. O gün, hiçbir şey satamamıştı, karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi.
Kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı. Yiyecek bir şeyler yerine ‘Afedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?’ diyebildi yalnızca.
Genç bayan çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona. Çocuk, sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra, ‘ Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?’ diye sordu genç bayana. Genç bayan, ‘ Borcunuz yok’ diyerek yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti, ‘ Annem, gösterdiğimiz şevkat ve nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklemememizi öğretti bize’ dedi.

Çocuk ‘O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size’ dedi. Howard Kelly, evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.
Yıllar sonra genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı. Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük kente gönderdiler. Dr. Howard Kelly konsültasyon yapması için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı. Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu.
Dr. Kelly, denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne birşeyler yazarak zarfın içine koyup hasta bayanın odasına gönderdi. Kadın elleri titreyerek aldı zarfı eline. Açmaya korkuyordu. Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu. Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti. Kağıtta şunlar yazılıydı: ‘Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir.’

 

GÜNÜN SÖZÜ: Yalnız iyilik yapmak yetmez. İyiliği zarafetle yapmak gerekir.

HAFTANIN SÖZÜ: Yalnız kendisini düşünen insan, yumurtasını pişirmek için komşusunun evini yakar.

LAFA BAK: En mükemmel insan, başkalarına en çok yararı dokunan insandır.

DİLİMİN UCU: Dünyada ‘sevmek’ fiilinden sonraki en güzel fiil ‘yardım etmek’ fiilidir.

 

 

İtalya’ da Napoli’ nin kenar mahallelerinden birinde, bir cafe-bar da, espressolarımızı içiyoruz. İçeri giren müşterilerden biri, barmene “due caffee, uno sospeso” (iki kahve, biri askıda) diyor, iki kahve parası veriyor, bir kahve içip gidiyor, barmen de tezgahın üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kağıt asıyor.

Biraz sonra iki kişi içeri giriyor: “due caffee e un sospeso” (iki kahve ve bir askıda) diyorlar, üç kahve parası verip, iki kahve içip gidiyorlar,

Barmen yine bir küçük kağıt daha asıyor tezgahın üstündeki çiviye…

Bunun gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyor.

Derken üstü başı biraz eski, püskü, belli ki fakir biri bardan içeri

girdi, barmene “un caffee sospeso” (askıdan bir kahve) dedi ve barmenin hazırladığı kahveyi içip, para ödemeden çıkıp gitti. Barmen de tezgahın üzerine asmış olduğu kağıtlardan bir tanesini indiriverdi.

 

DENİZ YILDIZI ÖYKÜSÜ

 Kıyıda binlerce deniz yıldızı vardı.

Küçük bir kız ölmesin diye onları

birer birer denize atmaya başladı.

Uğraşma canım, dedi annesi.

“Bu hiçbir şeyi değiştirmez ki”

Kız bir an durdu ve elindeki deniz yıldızına baktı.

“Bunun için değiştirecek ama”

 

Bu yazı 711 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 20 Ekim 1979
» MELEK ANNEM
» AZRAİLİN GÜZELLİĞİ
» YAŞLI ADAM
» YAŞAM VE ÖLÜM
» YILAN VE YAŞLI EVLİYA
» YAVAŞ YAVAŞ İYİLEŞİYORUM
» ALIN TERİ YETMEZ, ARTIK AKIL TERİ GEREK
» ÇOCUK SİNEMASI
» AMELİYAT OLDUM!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter