28 Eylül 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
İNSAN VE DÜNYA
Yazı Tarihi: 08 Ağustos 2020 Cumartesi 07:04
Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu.
Baba, oğluna söz vermişti; sözünü tutması gerekiyordu. Bu haftasonu sinemaya götürecekti onu. Ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Hemen dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:
– Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni sinemaya götüreceğim!” dedi.
Sonra düşündü:
– Oh be, kurtuldum! En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez!
Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi:
– Babacığım, haritayı düzelttim. Artık sinemaya gidebiliriz!” dedi.
Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hayretler içindeydi ve oğluna bunu nasıl yaptığını sordu.
Çocuk şu cevabı verdi:
– Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti! KİM DAHA HAYIRLI İSE Büyük Selçuklu hakanı Melikşah (1055-1092) bir sebepten ötürü Musul taraflarında bulunuyordu. Yanında vezir Nizam-ül Mülk (1018-1092) vardı. Melikşah’ın kardeşi Horasan Melik-i Tekiş, ağabeyinin yokluğundan fırsat bularak ayaklandı. Horasan’ın birkaç vilayetini de ele geçirdi. Gözü Melikşah’ın tahtında idi ve taht tehlikedeydi. Melikşah’a bu haber ulaştığında Vezir Nizam-ül Mülk; “Kardeşiniz Tekiş tahtı ele geçirmek istiyor. Ben ona karşı zafer kazanmanız için Allah’a dualar ediyorum” dedi. Melikşah ise: “Öyle yapma” diye cevap verdi. “Müslümanların saadeti için Tekiş daha hayırlı ise o olsun. Değilse Allah beni ona karşı galip kılsın” LÜTFEN: UYUN ŞU 14 KURAL’A Korana virüs 6 ay oldu zehrini insanlara bulaştırdı… Bu gidişle de tıp uzmanlarına göre bu kurallara uymamak dolayısıyla belki daha aylarca Allah korusun mevsimlerin değişikliğiyle de uzayacağa benzer. Neden maske takmıyorsun? Neden temizlik kurallarına uymuyorsun? Neden azami mesafeyi korumuyorsun? Aşının Sonbaharda çıkacağına ihtimal veremiyorlar. Bırakın sonbahar kışta bile uğraşacağız bu meretle. Virüs’ün bulaştırdığı hastalık… Dünya ülkeleri bile bu mikrobun hakkından gelemiyorlar. Binlerce ölü binlerce hasta… Bu virüs dil, din, ırk, şöhret, zenginlik nedir takmıyor. Neden dikkat etmiyorsunuz size açıklanan kurallara. Gitmeyin efendim kalabalık yerlere… Takın efendim maskelerinizi… Sevgili kardeşlerim bu bulaşıcı hastalığın oluşması sırf dikkatsizliğimizden bu kadar artıyor. Geçen haftaların birinde hastaneye gittim. Aman Allah’ım bir koşuşturmaca, bir heyecan, bir tedbirler alındı… Ne oluyor be kardeşim böyle? Korona 19 hastası geldi… Gele gele bir kişi geldi. Dünya üzerinde bu tür hastalıklar 20 – 30 yıllar arasında binlerce ölüm getirmişti. Misal: Veba – Domuz Gribi vs. … Ama Korona 19 yıllar evvel olan bulaşıcı hastalıklara hiç benzemiyor. Lütfen kardeşlerim: “Bana bir şey olmaz demeyelim.” Bu hastalık bir kişiye bulaşır ama bulaşan bir kişide 30 – 35 kişiye bulaştırır. Yüce Rabbimden bu mikrobun dünya üzerinden yok olması için dualarımızı kabul etsin…
Bu yazı 532 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ACI İLE BİTEN AŞK
» ACI İLE BİTEN AŞK
» PARANIN MESAJI
» İNSAN VE DÜNYA
» ITRİ
» ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
» ŞANSSIZ ADAM
» 1966 YILINDAN BİR ANIM
» ÜÇ AKÇE FAZLA
» BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter