26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
ŞİRKET SAHİPLERİNE BAĞKUR SÜPRİZİ
Yazı Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba 12:09

 

Son günlerde emekli olmak için başvuruda bulunan birçok şirket sahibi ve şirket ortakları SGK gelen ret cevabı ile karşılaşmaya başladı. Kendi iş yerinde SGK’lı olarak çalışanlar zorunlu olarak Bağ-Kur’a yönlendirilmeye başlandı. Ekim 2008’den önce, çalıştığı şirkette ortak olanlar, Anonim şirketlerde kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi, genel müdür olanlar ile limited şirkette ortak olanlar, Bağ-Kur’lu oldukları dönemde ara vermeksizin prim yatırmış olmaları şartıyla SGK’dan emekli olabiliyorlardı. SGK, 24.04.2019 tarihinde yayınladığı 2019/9 no’lu genelge ile bu uygulamaya son verdi.

5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendinde şirket ortakları Bağ-Kur (4/b) kapsamında sigortalı sayılmış, 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasında ise (4/b) kapsamında sigortalı sayılanların kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, SSK (4/a) kapsamında sigortalı bildirilemeyecekleri öngörülmüştür.

01.Ekim.2008 sonrası şirket ortaklığı nedeniyle (4/b) kapsamında sigortalı olanlar kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden (4/a) bendi kapsamında sigortalı olamayacakları gibi (4/a) kapsamında çalışırken çalıştığı işyerine ortak olanlar (4/b) kapsamına alınacak ve (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları sonlandırılacaktır.

Kişinin çalıştığı işyeri dışında bir şirkete ortak olması halinde, Kanunun 53 üncü maddesinin birinci fıkrası gereği (4/a) kapsamında sigortalılığı devam ettirilecek ve (4/b) kapsamına alınmayacaktır. Yine, (4/a) kapsamında çalıştığı anonim şirkette, ortak olmayan yönetim kurulu üyesi olanların (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları devam ettirilecek ancak sigortalının yönetim kurulu üyeliği yanında anonim şirkete ortak olması halinde (4/a) kapsamındaki sigortalılığı sonlandırılarak (4/b) kapsamında sigortalı sayılacaktır.

Örnek verecek olursak; 1.1.2005 tarihinden itibaren (4/a) kapsamında çalışan sigortalı (A), 1.10.2009 tarihinde çalıştığı limited şirketine ortak olmuştur. Kişinin çalıştığı işyerine ortak olması nedeniyle (4/a) kapsamında sigortalı (A)’nın (4/a) kapsamında sigortalılığı 30.9.2009 tarihinde sona erdirilecek, 1.10.2009 tarihinden itibaren (4/b) kapsamında sigortalılığı başlatılacaktır.

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Kısa Çalışma Süresi emeklilikte dikkate alınır mı? Salih T.
CEVAP: İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Söz konusu dönemde kısa ve uzun vadeli sigorta primleri ödenmemektedir. Kısa çalışma döneminde kısa çalışma ödeneği ödendiği süre emekliliğin hesaplanmasında hizmetten sayılmamaktadır.

 

SORU: Apartmanımızda temizlik görevlisi çalıştırmaktayız. Kolay işverenliğe geçiş sistemine geçsek bize avantajı ne olur? İsmail Y.

CEVAP: Kolay işverenliğe geçmemiş apartman yöneticileri ve Ek-9 uygulamasına geçmemiş ev hizmetlisi çalıştıranlar MUHSGK’da her ay için 69,70 TL damga vergisi ödeyeceklerdir.
Kolay işverenliğe Ek-9 uygulamasına geçen işverenlerden ise damga vergisi alınmamaktadır.
 

SORU: Bir mağazada part-time çalışmaktayım. İşyeri sahibim anlaştığımız saatten fazla çalışma yaptırmaktadır. Bu yasal mıdır? Ayşe K.

CEVAP: Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilere fazla çalışma da yaptırılamaz, fazla sürelerle çalışma da yaptırılamaz.

 

SORU: Firmamızda işçilerin işe girişlerini yaparken işçilerimizin meslek kodlarına çok önem vermeden işe girişlerini yapıyoruz. İşçilerimizin yaptıkları iş ile meslek kodu farklı olduğunda herhangi bir ceza uygulanıyor mu?

CEVAP: 5510 sayılı Kanunun 102. Maddesinin birinci fıkrasının (n) bendine göre; sigortalıların işyerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere sigortalı başına asgari ücretin 1/10 tutarında idari para cezası uygulanacaktır. Denilmektedir. O yüzden işçilerinizin işe girişini yaparken meslek kodunu işçinizin yapacağı iş ile aynı olması gerekir.

Bu yazı 3181 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YENİ TEŞVİK PAKETİ TMMM’DE
» Filyasyon Ekipleri Rapor Verebilecek
» İşçi Çıkarma Yasağına Giren İşten Çıkış Kodları
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
» ALO 170
» İşçi Çıkarma Yasağı Uzatıldı
» RAPOR PARASINDA 90 GÜN ŞARTI
» Meslek Kodunu Yanlış Bildirene Ceza
» ŞİRKET SAHİPLERİNE BAĞKUR SÜPRİZİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter