25 Eylül 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Meslek Kodunu Yanlış Bildirene Ceza
Yazı Tarihi: 26 Ağustos 2020 Çarşamba 09:58

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2012 yılı Kasım dönemine ait verilecek olan aylık prim ve hizmet belgelerinde, sigortalılara ilişkin meslek kodlarının girilmesi uygulamasını başlatmış, ardından da sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgelerine de sigortalının meslek kodu girilmesi uygulaması getirilmişti.

Buna karşılık bildirgelere meslek kodunun yazılmaması veya yanlış meslek kodunun yazılması halinde herhangi bir idari para cezası uygulanması öngörülmemişti, dolayısıyla meslek kodlarından dolayı ceza uygulanmıyordu.

Ancak, 2020 Temmuz dönemi itibarıyla Maliye’ye verilen muhtasar beyanname ile SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgesinin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi adı altında birleştirilerek Maliye’ye verilmesine ilişkin düzenlemelerin yapıldığı 6728 sayılı Kanunun 51 inci maddesi ile SGK tarafından uygulanacak idari para cezalarının düzenlendiği 102 nci maddeye aşağıdaki (n) bendi eklenmişti.

n) (Ek: 15/7/2016-6728/51 md.) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren de SGK’ya aylık prim ve hizmet belgesi verilmesi uygulaması sona erdi ve tüm Türkiye’de tek belge uygulamasına geçildi. Artık işyerleriyle ilgili olarak Maliye’ye verilen muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde sigortalının işyerinde fiilen yaptığı işe uygun meslek kodunu yazmayan işyerlerine sigortalı başına 294,30 TL idari para cezası uygulanacak.

 

-OKURDAN GELENLER-

 

SORU: Eşim ve ben işçi emekliyiz. İleride kimseye muhtaç olmaması için sağlıkla ilgili haklardan yararlanması ve ileride emekli maaşı olması amacıyla yüzde 85 raporu olan engelli çocuğumuz için isteğe bağlı sigorta ödüyoruz. Biz vefat ettiğimizde çocuğumuz hem kendi maaşını hem de bizim maaşımızı alabilir mi?

CEVAP: İsteğe bağlı sigorta ödemekle çocuğunuza en büyük kötülüğü yapıyorsunuz. Bilindiği gibi, malul çocuklar ana-babaları hayattayken onlar üzerinden ölünceye kadar sağlık yardımı alabilecekleri gibi ana-babaları vefat ederse yine onlar üzerinden ölünceye kadar yetim aylığı da alabiliyorlar. Eğer çocuğunuzu isteğe bağlı sigorta ödeyip emekli ederseniz, vefat ettiğinizde çocuğunuz sizlerin emekli maaşınızdan faydalanamaz. O yüzden isteğe bağlı sigorta ödemesini hemen kesmenizi öneririm.

 

SORU: Merhaba, 20 yaşındayım ve bekarım. Ailem beni çok küçük yaşta evlat edinmiş. Babam geçtiğimiz ay vefat etti. Babam vefat ettiğinde emekli maaşı alıyordu. Ben babamdan kalan emekli maaşını alacak mıyım?

CEVAP: Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş yahut babalığı hükme bağlanmış çocuklar da ölüm aylığından yararlanacaktır. Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş yahut babalığı hükme bağlanmış çocuklar da ölüm aylığından yararlanacaktır.

 

SORU: Personellerimizin çalışma günlerini SGK’ya bildirirken eksik olan günlerinin puantaj olrak bildiriyoruz. Puantaj tablolarını SGK’ya verme yükümlülüğümüz olmadığından bu belgeleri saklamak gerekiyor mu? Hasan T.

CEVAP: İşveren, eksik gün nedenlerine ilişkin bilgi ve belgeleri 10 yıl saklamakla yükümlüdür.
Söz konusu belgelerde sigortalının imzası olması gerekir. Herhangi bir denetim esnasında söz konusu belgeler SGK tarafından istenip ibraz edilmez veya geçerli sayılmazsa, sigortalının ilgili aylar prim gün sayıları 30'a tamamlanır ve prime esas kazançları da sisteme işlenir.
 

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Bu yazı 2862 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
» ALO 170
» İşçi Çıkarma Yasağı Uzatıldı
» RAPOR PARASINDA 90 GÜN ŞARTI
» Meslek Kodunu Yanlış Bildirene Ceza
» ŞİRKET SAHİPLERİNE BAĞKUR SÜPRİZİ
» Rapor parası ücretsiz izindeyken de alınabilir mi?
» NORMALE DÖNEN İŞVERENE PRİM TEŞVİKİ
» Ayda 9 gün çalışan GSS Primi Ödemeyecek
» ÇALIŞANLARIN ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ İZİN HAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter