02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
MEVLÜT ÇELİK
İHRACAT NEDİR? İHRACATIN FAYDALARI NELERDİR?
Yazı Tarihi: 29 Ağustos 2020 Cumartesi 08:59

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere ülkemizdeki ekonomik durgunluğun aşılmasında ihracatın gerekliliğinden kısaca bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise ihracat nedir? Firmalara ve ülkeler faydaları nelerdir konularına değineceğiz.

Kelime anlamı itibariyle ihracat TDK Sözlük’te; “Bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satması, dış satım” olarak geçer. Biraz daha açık şekliyle, kamu veya özel sektörün ürettiği ürünleri ülke sınırları dışına kamu veya özel sektör alıcılarına satmasıdır. Ülkemizdeki mevzuata göre ise 15 civarında başlıkta yurtdışına yapılacak satışlar ihracat kapsamında tasnif edilmiş ve içeriği mevzuatça detaylandırılmıştır.

Trademap verilerine göre 2019 yılı itibariyle Çin, ABD ve Almanya’nın ilk üçü oluşturduğu dünya ihracat hacmi içerisinde Türkiye 30. Sıradadır ve 2015-2019 yılları arasında ihracat hacmindeki artış %5 olarak gerçekleşmiştir. İlk 30 içerisinde G-7 ülkelerinin tamamı G-20 ülkelerinin hemen hemen hepsi yer almaktadır. Bu verilerden de çıkarılacağı üzere ihracat hacmi arttıkça ülkelerin uluslararası politikada önemi artmakta ve söz sahipliği güçlenmektedir.

Peki, ihracatın önemi bu kadar fazla iken ihracat yapacak firmalar için ihracatın faydaları nelerdir? Öncelikle bir firmanın en temel dürtüsü olan satış ve karı artırmak en temel faydasıdır. Yurtiçi piyasaya yönelik satışı yapan bir firma yeni pazar ve satış olanakları ile ciro ve kar artışı sağlayacaktır. Bir başka faydası ise firmanın üretim ve satışını yaptığı ürün hakkında global piyasalardaki durumunu, rakiplerin durumunu ve ürün hakkındaki rekabetçi bilgileri edinebilecektir. Yurtiçi ve yurtdışı piyasalardaki rakiplerinin Pazar paylarını artırmak için ne gibi stratejiler uyguladığı konusunda önemli bilgilere sahip olacak ve firmanın hayatta kalması ve rekabetçi yönünün güçlendirilmesi için önemli bilgilere ulaşabilecektir.

İhracata başlayan bir başka kazanımı ise iç piyasadaki müşteri, genel piyasa risklerini azaltacak ve/veya alternatif müşteri ve piyasalar oluşturabilecektir. Ayrıca mevsimsel, dönemsel veya lokal, ulusal piyasa dalgalanmalarının etkisini azaltabilecektir.

Yine ihracat yapan firmanın bir başka kazanımı, yurt içine satış yapan firmalara nazaran kapasite kullanım oranını artırmak olacaktır. Yerel piyasaya göre kapasitesini yeteri miktarda kullanamayan bir firma yurt dışı satışları ile de atıl kapasitesini değerlendirebilecektir. Yine firmanın ürün kalitesi, ürünü ile ilgili inovasyonlar, piyasa trendleri, üretim faktörleri inovasyonları gibi konularda bilgi alma, toplama imkanlarına sahip olacaktır.

İhracatın firmalara katkıları daha da artırılıp detaylandırılabilir. Ancak daha da önemsenmesi gereken noktaların ülke ekonomisi ve uluslararası pozisyonuna katkılarıdır. Birincisi ve ülkemizin en önemli kronik sorunlarından birisi olan istihdamı artırması… İhracat sebebiyle kapasitesi artan bir firma ister istemez artan talebi karşılamak amacıyla istihdamı artıracaktır. Ayrıca sayısal olarak artacak istihdam hem de nitelik olarak global oyuncuya dönüşen firmanın rekabetçiliği artıracak personel istihdam edilmesi veya mevcut personelin niteliğinin artırılmasını mecbur kılacak ve iş gücünün kalitesinin de artırılmasına fayda sağlayacaktır.

İhracatın, ülke ekonomisine ikinci önemli nokta ise ihracat ithalat dengesini ülke faydasına artıya geçirmek olacaktır. Böylelikle ülkenin dövize olan ihtiyacı düşecek, dünya ekonomik sistemi içerisinde kredibilitesi artacak, uluslararası ilişkilerde söz sahipliği güçlenecektir. Gittikçe artan ihracatın ülke için faydası, dünyanın en çok ihracat yapan ülkeleri ÇİN, ABD ve Almanya’nın bugünkü dünya uluslararası sisteminde doğal politika belirleyici-güç odağı olması hali ile malumdur, izlenmektedir.

Sonraki yazılarımızda konuya devam etmek üzere, şimdilik sağlıcakla kalınız...

Bu yazı 1745 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BİR İŞE ALIM MÜLAKATI…
» BANKALAR KALKINMA MESELESİNİN NERESİNDE?
» “KAÇIN BU MÜSLÜMANLARDAN…”*
» FRANSA DOĞU AKDENİZ’DE NEYİN PEŞİNDE?
» İHRACAT NEDİR? İHRACATIN FAYDALARI NELERDİR?
» İŞSİZLİK RAKAMLARINA İNANMALI MIYIZ?
» SEBEPLER, SONUÇLAR, ÇÖZÜMLER 2
» Ekonomi, Politika, Diplomasi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter