25 Eylül 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
RAPOR PARASINDA 90 GÜN ŞARTI
Yazı Tarihi: 02 Eylül 2020 Çarşamba 06:52

 

SSK kapsamındaki sigortalılarının hastalık nedeniyle alacakları istirahat raporlarına rapor parası ödenmesi için raporun başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartı aranır. Ancak iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle alınan istirahat raporları için geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenmesinde prim gün şartı aranmaz.

Sigortalının iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar hastalık olarak tanımlanmaktadır. Aynı şekilde SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki kadın sigortalıların analık nedeniyle alacakları istirahat raporlarına rapor parası ödenmesi için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartı aranır.

SSK ve Bağ-Kur sigortalılığı kısa vadeli sigorta kollarını da kapsadığından geriye dönük 1 yıl içinde en az 90 gün SSK veya Bağ-Kur kapsamında sigortalılığı olanlar söz konusu 90 günü tamamlamış sayılırlar. Kişinin geriye dönük 1 yıl içinde hem SSK hem Bağ-Kur sigortalılığı varsa ve Bağ-Kur prim borcu da yoksa her iki sigortalılığa ait prim günlerinin toplamı dikkate alınır. Aynı şekilde sigortalı geriye dönük bir yıl içinde birden fazla işyerinde sigortalı olarak çalıştıysa, tüm işyerlerine ait prim günleri 90 günün hesabında dikkate alınır. İsteğe bağlı sigortaya ait prim günleri ise 90 günün hesabında dikkate alınmaz.

 

-Doğum Rapor Parası İçin 90 Gün-

Analık hali nedeniyle alınacak istirahat raporuna istirahat parası ödenebilmesi için, doğumun olduğu günden geriye doğru bir yıl içerisinde en az 90 prim günü şartı aranmakla birlikte, zaten gebeliğin 32. haftasında hekimden istirahat raporu alınması yani istirahatin başlatılması gerektiğinden, istirahatin başladığı tarihte eğer 90 prim günü dolmamışsa, istirahat başladıktan sonra da 90 günü doldurmak mümkün olmadığından, bu durumdaki kadın sigortalı rapor parası alamaz. Ancak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabileceğine dair hekimden rapor alarak 32. haftadan itibaren de çalışmaya devam eden kadın sigortalı adına 3 hafta kalana kadar çalıştığı bu süre için SGK’ya bildirilmiş olan gün ve kazançlar da 90 günün hesabında dikkate alınır.

 

-Raporlu Günlere Denk Gelen Prim Günleri-

Normalde işçi raporlu olduğu günlerde işyerinde çalışmadığından, işveren tarafından raporlu günler için SGK’ya gün ve kazanç bildirilmez ve prim ödenmez. Buna karşılık işveren çalışmadığı halde istirahatli günler için yardım olarak işçiye ücret ödediyse bunu SGK’ya bildirmesi ve primini de ödemesi gerekir. Ancak raporlu günlere denk gelen bu bildirimlere ait prim günleri son bir yıl içindeki doksan günün hesabına dahil edilmez.

 

-OKURDAN GELENLER-

 

SORU: Huzur hakkı ödemesi SGK’ya tabii olur mu?

CEVAP: Huzur hakkı, kar dağıtımından farklı olarak yönetim kurulu üyelerinin toplantı ve yılbaşı hizmetlerine mukabil ödenir. Gelir vergisine tabidir ancak SGK'ya tabi olması ile ilgili iki durum var.
1- Huzur hakkı alan yönetim kurulu üyesi şirket ortağı ise yapılan ödeme SGK'ya tabi değil. Zira şirket ortağı yönetim kurulu üye 4/b sigortalısıdır. Bu durumda huzur hakkı alan kişi sayısı beyannamenin “Vergi Bildirimi” sekmesinde diğer ücretlilere ilişkin kişi sayısı içinde ve hemen bu alanın altında yer alan SGK muaf/istisna kişi sayısı içinde gösterilmelidir.
2- Huzur hakkı alan yönetim kurulu üyesi şirket ortağı değilse bu durumda yapılan ödeme SGK'ya tabidir. Ve şirket ortağı olmayan ama yönetim kurulu üyeliği olan kişi 4/a sigortalısıdır. Örneğin; Yönetim Kurulu üyesi olan ve şirket genel müdürlüğü yapan ve şirkette 4/a sigortalısı olan kişiye yapılan huzur hakkı ödemesi SGK'ya tabidir. Bu durumda huzur hakkı alan kişi sayısı doğrudan SGK bildirim kısmında yapılmalıdır.

 

SORU: İşten ayrılıp tekrar işe girenler normalleşme teşvikinden yararlanabilir mi?
CEVAP: 7252 teşvikinden yararlandığı işyerinden ayrılan sigortalının, teşvik süresi içinde aynı işyerinde tekrar işe başlaması halinde kalan süre kadar teşvikten yararlanması mümkündür. Ancak aynı işverene ait olsa bile farklı işyerinde veya farklı bir işverene ait işyerinde çalışmaya başlarsa bakiye süre olsa bile teşvikten yararlanamayacaktır.

Bu yazı 2527 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
» ALO 170
» İşçi Çıkarma Yasağı Uzatıldı
» RAPOR PARASINDA 90 GÜN ŞARTI
» Meslek Kodunu Yanlış Bildirene Ceza
» ŞİRKET SAHİPLERİNE BAĞKUR SÜPRİZİ
» Rapor parası ücretsiz izindeyken de alınabilir mi?
» NORMALE DÖNEN İŞVERENE PRİM TEŞVİKİ
» Ayda 9 gün çalışan GSS Primi Ödemeyecek
» ÇALIŞANLARIN ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ İZİN HAKLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter