16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
KÖTÜLÜK İYİYİ KOVAR MI?
Yazı Tarihi: 03 Eylül 2020 Perşembe 06:35

Sivil toplum kuruluşu olan Dernekler, Odalar, Siyasi partiler... yaptıkları etkinliklerden çok bazen içeride yaşanan çekişmelerle gündeme gelir. Özellikle kimilerinin yönetime katılmak, başkan olmak için kıyasıya mücadele etmeleri sonucu dostluklarda bitebiliyor. Hırslar ne kadar acımasız… içinde yer aldığımız ya da bildiğimiz birçok toplulukta, ister tutkularının, isterse egolarının dürtüsüyle hareket eden bu tür insanlar her zaman vardır ve olacaktır.

 Hani çıkarları için harcadıkları çaba kendilerinin yeterli olup olmadığını düşünmeden, amaçları hep bir sıfat, bir mevki kapmak! Her zaman kendisinden iyi olan donanımlı kişiyi  yok etmektir. Liyakat , Hakkaniyet, Adalet kavramları hayatında yok denecek kadar azdır. Öyle ki kötü olan, iyiyi bir şekilde bulunduğu ortamdan geriye itiyor, kovuyor; sanatta, toplumda, derneklerde, siyasette… İnsan ilişkilerinin olduğu her yerde… Bir bakmışız, o işe hiç layık olmayan, yeteneksiz ya da bilgisiz bir kişi, diğerlerini yöneten bir konuma geçmiş. Televizyonları açıyoruz, adını duymadığımız ya da değeri tartışılabilir kimi isimler, programlarda baş tacı edilmiş, bilgisizlikleriyle toplumu olumsuz bir şekilde etkiliyor. Çok güzel bir söz var. “Yapıcıların reddettiği taş / Köşenin baş taşı oldu.”

Yeri geldiğinde bu söz aklıma gelmiyor değil: Ehil olmayanları neden köşe başlarında görüyoruz? Kendimce şöyle açıklayabiliyorum: Nitelikli, yetenekli insanlar her şeyden önce kendi değerlerini bilirler ve alçakgönüllü olurlar. Deneyimleri, hayata bakışları, ahlak anlayışları hep toplum yararınadır. Bir görev aldıklarında içine sevgisini, vicdanını koyarlar. Bu yüzden bu insanların değerini bilmediğimiz sürece toplumlar da kendi değerlerini yitirmekte, niteliksiz kişilere istemeseler de katlanmak zorunda kalmaktadır.

Sözlerime Atatürk’ün anısı ile devam etmek istiyorum:

Yıl 1934. O dönemde Milli Eğitim Bakanı Zeynel Abidin Özmen’dir. Bakan, makamında çalışırken kapı çalınır. Atatürk'ün yaverlerinden biri, yanında iki çocukla makama girerler. Yaver Bakan Abidin Özmen’e bir zarf uzatır. Atatürk’ten gelen bir mektuptur bu.  Abidin Özmen mektubu dikkatle okur:

 "Bay Abidin Özmen, Milli Eğitim Bakanı…

Yaver Beyle, size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum. Bu çocukları, uygun göreceğiniz, bir liseye parasız yatılı olarak kaydını yaptırın..."

 Bakan Abidin Özmen, orta öğretim genel müdürünü çağırtır ve şu direktifi verir:

  "Yaver Beyin yanındaki bu iki çocuğun evrakını alınız ve bu çocukları Haydarpaşa Lisesi’ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp, her ikisi için de üçer yıllık paralı yatılı makbuzlarının veli ve ödeyen hanesine Atatürk’ ün ismini yazdırarak bana getiriniz." der.

Abidin Özmen de kısa bir mektup yazarak, yaver bey ile Atatürk’e yollar. Mektubun içeriği aynen şöyledir :

 "Muhterem Atatürk

Yaver Beyle göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı Atatürk gibi birisi bulunduğu için bu iki çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi. Bu nedenle her iki çocuğunda, emirleriniz gereği, Haydarpaşa Lisesi’ne paralı yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları, ekte takdim..."

Atatürk bu mektup üzerine, devrin Başbakanı İsmet İnönü’ye telefon ederek; Olayı özetleyip anlatmış. İnönü, Bakan adına özür dilemiş.

Atatürk :

 Özür dileme. Çok memnun oldum. Keşke her devlet adamı bu medeni cesarete sahip olabilse ve gösterebilse..."

Bu anıdan hepimize kıssadan hisse…

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 2829 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter