24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
Çevrene Bak
Yazı Tarihi: 08 Eylül 2020 Salı 06:16

Evet, çevrecilik gerçekten son derece önemli ve de uyulmasında hepimizin katkısı olması gereken bir sorundur. Zira çevrecilik deyince biz yaşadığımız her türlü yaşam alanlarından bahsediyoruz. Çevre evinin içinden, önünden, sokağından ve de giderde gider…

Peki yeterli özeni gösteriyoruz mu? Buna pek olumlu cevap veremeyiz. Ne denir! Bir bak etrafına elindeki poşeti, kağıt parçalarını, çekirdek kabuklarını, sigarasını ya da çöplerini rastgele atan kimselere bak ve de sonra kendine şu soruyu sor.! Bu böyle nereye kadar gider. İnan cevabını zor bulursun. Neden mi? Çünkü hepimiz bu konuda hem suçlu hem de sorumluyuz. Peki pes mi edelim. Hayır. Elbet bir çözümü vardır. Nasıl mı? Madem ki bu çevre kirliliği biz insan sıfatındaki varlıklardan kaynaklanıyorsa, bizim de bazı yanlış hareketlerimiz vardır. O halde herkes kendi arkadaş, aile ve mahalle sakinlerini bu konuda titiz davranışlar göstermeye davet etmelidir. Tabii ki onlara ne atıyorsun, ne kirletiyorsun, ne tükürüyorsun gibi sert ve üzücü sözler değil de; bak arkadaş, bak komşu, bak abi şöyle yere bırakırsak, böyle yapsak burada biriktirsek dese çözüm daha kolaylaşır.

Zira tükürmek elbette ihtiyaç haline gelmiş olabilir, mecbur kalınabilir. O halde insan olduğu yere mi bırakır. Başka çaresi yok mu? Herkesin cebinde bez ya da kağıt mendil olsa ve de ihtiyacını ona giderse sonra da çöp kutusuna atsa dünya mı yıkılır. Yoksa insanların temiz çevre dünyaları mı kurulur. Peki çekirdekleri çıt, çıt soyup etraflarına atanlara ne demeli. Ye kardeşim. Ye, iç, eğlen ama senin de başkalarının çevrelerini kirletme hakkın yok.

Önce herkes şunu kendine sormalı. Ben kimseyi rahatsız etmek istemem ama başkalarının da beni rahatsız etmelerini asla istemem. Bir de çevre kirletme yüksek seslerle oluyor. Bizleri rahatsız eden gürültüler unutma ki başkalarını da rahatsız eder. Sen, sen ol önce iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır. Tabii ki mecazi anlamda kullandım. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az demişler.

Huzurlu bir çevre de yaşama dileği ile.

Hoşça kalınız.

       

Bu yazı 19967 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çevrene Bak
» GÜNDOĞARKEN
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter