02 Aralık 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
ALO 170
Yazı Tarihi: 16 Eylül 2020 Çarşamba 06:21

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi Alo 170, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan hizmetlere yönelik gelen sorulara cevap vermek üzere kurulmuş, danışma, bilgilendirme, çözüm üretme ve ihbar telefon hattıdır. Bir diğer deyişle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (AÇSB), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgiyi Alo 170’i arayarak öğrenebilirsiniz. Çağrı merkezi 7/24 hizmet vermektedir.

Bu çerçevede, başta  işçi, işveren, emekli, engelli ve işsizlerin tamamı Alo 170 çağrı merkezini arayarak, çalışma hayatı ve sosyal güvenlik ile ilgili her türlü soru, öneri, eleştiri, memnuniyet, ihbar, mobbing (kamu-özel işyerlerinde yapılan psikolojik baskı ve taciz dahil) şikayet, başvuru ve taleplerini etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturabilmektedirler.  

Alo 170 hattını aradığınızda yanınızda kimliğinizin bulunması işlem hızlılığı açısından önem taşır. Alo 170 hattını aramanız halinde, adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuru takip numarası verilmektedir. Başvurunuzun iki gün içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Sonuçlanmaması durumunda başvurunuzun işleme alındığına ve tamamlanması durumunda bilgilendirmede bulunulacağına dair SMS gönderilmektedir. Daha sonra tekrar arayarak başvurunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz. Başvuru takip numaranızı kimseyle paylaşmamanız tavsiye edilmektedir.

Alo 170 aracılığıyla işyeri tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri (İstenen bilgiler; İşyerinin ünvanı, işyerinin açık adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihinizdir), Kayıt dışı istihdam şikayetleri (istenilen bilgiler: şikayet edilecek işyerinin ünvanı, açık adres bilgisi ve sigortasız çalışan kişilerin isim bilgileri), anlaşmalı boşanma şikayetleri(istenilen bilgiler: anlaşmalı boşanma yapan kişilerin ad soyad, TC kimlik numaraları ve birlikte yaşadıkları evin açık adres bilgileri) ile ilgili şikayetler alınmaktadır. Ayrıca, rapor ücretinizin ne zaman ödeneceği(rapor tarihlerinizi bilmeniz gerekmektedir) emeklilik tarihinizi, sağlık aktivasyonunuzun yapılıp yapılmadığını, iş kazası dosyanızın durumunu, emekli aylığınızdan yapılan kesintilerin detayları, prim gün sayısı, işsizlik maaşı, yabancı çalışma izinleri vb. bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Diğer taraftan, Alo 170 telefon hattını aradığınızda talep etmeniz durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Denetim elemanları tarafından kimlik bilgilerinizin gizliliğine riayet edilerek işlemler yürütülmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Ancak,  Alo 170 hattına gelen ihbar / şikayetin sonradan dava konusu olması durumunda mahkemelerde gizlilik ortadan kalkmaktadır.

Son olarak, Yurt dışından da Alo 170 İletişim Merkezine +90 216 170 11 22 numaralı telefon hattı aranmak suretiyle dünyanın her yerinden  ulaşmak mümkündür.  Ayrıca, işitme engelliler 0850 222 7 170 numarasını görüntülü arayarak 3G/4G bağlantısı üzerinden Alo 170 çağrı merkezine ulaşabilir ve işaret dilini kullanarak bilgi alabilirler. Bununla birlikte, Web Chat hizmeti ile her üç kurumun web sayfaları ve www.alo170.gov.tr üzerinden chat ortamında kurum mevzuatı ile ilgili bilgilendirme 7/24 yapılabilmektedir. Çağrı merkezinde, Türkçe dışında İngilizce, Almanca, Arapça dillerinde hizmet verilmektedir.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Koranavirüs salgını nedeniyle azalan işyerimizden dolayı bazı işçilerimizi ücretsiz izne çıkardık. Fakat ücretsiz izne çıkardığımız bazı işçilerimizin başka yerlerde çalıştığını öğrendik. Bu durumda bu işçilerimizi haklı nedenlerden işten çıkarabilir miyiz?

CEVAP: İş Kanununda sadece yıllık ücretli izin sırasında işçinin bir başka işyerinde çalışması konusu düzenlenmiş olup ücretsiz izin sırasında işçinin bir başka işyerinde çalışmayacağına dair bir hüküm İş Kanununda yer almadığı gibi, pandemiye bağlı ücretsiz izin uygulamasıyla ilgili yapılan yeni yasal düzenlemelerde de ücretsiz izin sırasında işçinin bir başka işyerinde çalışamayacağına dair bir hükme yer vermemiştir. Dolayısıyla şu an ücretsiz izne gönderilen işçi eğer çalışma imkanı varsa bir başka işyerinde çalışabilir, buna engel bir durum yok.

Bu yazı 2533 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
» TORBA YASADA SGK YAPILANDIRMA VE İSTİHDAMA İLİŞKİN NELER VAR?
» KÇÖ ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Yapılan Suiistimal
» Nakdi Ücret Desteği Hangi Durumlarda Kesilir
» 28 EKİM ÖĞLEDEN SONRA RESMİ TATİLDİR
» YENİ TEŞVİK PAKETİ TMMM’DE
» Filyasyon Ekipleri Rapor Verebilecek
» İşçi Çıkarma Yasağına Giren İşten Çıkış Kodları
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter