02 Aralık 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
DİYABETTE BALAYI DÖNEMİ
Yazı Tarihi: 17 Eylül 2020 Perşembe 06:16

 İnsülin hormonunun azalması veya artık üretilmemesi sonucu kan şekerinin yükselmesini sonucu diyabet  (şeker)  hastalığı oluşmaktadır. Tip 1 , Tip 2 , LADA, MODY gibi birçok çeşidi bulunan şeker hastalığında ilaç tedavisi kadar beslenme de büyük öneme sahiptir.

 İlk belirtileri sık sık idrara çıkma, birden yaşanan kilo kayıpları, ağız kuruluğu, kusma, bulantı iken hastaneye yüksek şeker ile başvurmaları sonucu yapılan kan ve OGTT testleri yardımıyla tanısı konulmaktadır.

 Tedavisine başlanarak insülin dozları belirlenen hastalarda ilaç dozlarına göre ayarlanan karbonhidratların sayımları öğretilmekte ve beslenmesi anlatılmaktadır. Tanı koyulduktan ve tedavisi başlandıktan sonra bireylerin kan şekerleri düşmeye başlamakta ilaçlar fazla gelmektedir işte bu döneme balayı dönemi denmektedir. Azalan veya üretilmeyen insülin hormonu kısa bir süreliğine üretilmeye ve artmaya başlar. Balayı dönemi birkaç hafta kadar sürebilmekle birlikte birkaç aya kadar da uzayabilmektedir. Sadece balayı döneminde değil hastalığın tanısından itibaren bir spor ile desteklenmesi ve beslenmesinin yaşam koşullarına uygun bilinçli ve eğitimli kişiler tarafından planlanması hastalığın başka organlara, sistemlerde, zarar vermemesi açışından oldukça önemlidir.

 Yapılan çalışmalarda da Omega-3 ve D vitamini takviyelerinin bu balayı dönemini uzattığı belirtilmiştir.Bu sebeple balayı döneminde balık tüketimi bizler için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

  Haftaya yepyeni bir konu ile görüşmek üzere sağlıkla kalın...

 

 

Bu yazı 1323 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÇOCUKLARDA BESİN SEÇİCİLİĞİ
» KOLLAJEN
» KIRMIZI PANCAR
» FONKSİYONEL BESİN: KEFİR
» BİYOLOJİK YAŞIM 22,   METABOLİK YAŞIM 32...
» OKUL ÇAĞI ÇOCUK BESLENMESİ
» BÖBREK HASTALIKLARINDA BESLENME
» KARA MÜRVER
» BUGÜN HİÇ DOYMUYORUM...
» MİGREN ATAKLARINDA BESLENME
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter