27 Kasım 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
Yazı Tarihi: 23 Eylül 2020 Çarşamba 06:38

Çalışan öğrenci veya çalışmayı düşünen öğrencilerin aklına takılan bir soruda, “sigortalı bir işte çalışırsam KYK bursum kesilir mi?” sorusu. Çalışan öğrencinin KYK bursu kesilmez. KYK kredi sigortalı ise girince kesilir mi diye sorarsanız aynı koşullar kredi için de geçerlidir. Çalışan öğrencinin KYK kredisi kesilmez.

Üniversite öğrencilerinin aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışması veya bir gelire sahip olması KYK bursu veya kredisi almasına engel değildir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi veya burs alan öğrencinin işe girmesi halinde almakta olduğu burs veya kredi kesilmeyecek.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği’nin 29 uncu maddesinde; kredi alan öğrencilerden kredi almaya başladıktan sonra burs aldıkları veya en az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalıştıkları tespit edilenlerin kredilerinin kesileceği belirtildiğinden, öğrenim kredisi alıyorken sigortalı bir işe giren öğrencinin eğer aylık geliri asgari ücretten az değilse kredisi kesiliyordu. Ancak 1/10/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bu madde yürürlükten kaldırıldı. Dolayısıyla artık öğrenim kredisi alıyorken sigortalı işe giren bir öğrenci, aldığı aylık ücreti ne olursa olsun fark etmez, artık öğrenim kredisi kesilmiyor. Aynı şekilde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim bursu alan öğrencinin işe girmesi halinde almakta olduğu bursun kesileceğine dair mevzuatta herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

- Kredi ve Bursun Kesilme Sebepleri-

• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma.

• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma.

• Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme.

• Öğretim kurumunu değiştirme esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olma ya da öğretimine bir yıl ara verme.

• Öğretim kurumunun kapatılması.

• Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma.

• Kesin hükümle mahkum olma.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: İşyerimizde Mayıs ve Haziran aylarında 2 ay süre ile kısa çalışma yaptırdık. Şimdi devletin bize vermiş olduğu normalleşme teşvikinden yararlanmak istiyoruz. Ama SGK’ya prim borcumuz var. Bu teşvikten yararlanmak için borcumuzu kapatmamız mı gerekiyor?

CEVAP: İşyerinin prim borcunun olması 07252 teşvikine engel değil. Normalleşme teşvikinden işyerinin prim borcu bulunmaması şartı yok. 07252 normalleşme teşviki için iki şart var.
1- İşyerinin özel sektör olması (kamu sermayeli işyerleri ve ihale işi yapan işyerleri hariç)
2- Kısa çalışma ödeneğinden/nakdi ücret desteğinden yararlanan işçilerin normal çalışma süresine dönmesi gerekir.

SORU: Nakdi ücret desteği alan bir işçimizin eksik gün nedeni kuruma 7 puantaj kaydı ile bildirdiğimizden nakdi ücret desteği alamadı. Bunu düzeltme durumumuz olabilir mi?

CEVAP: Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2020/20 sayılı genelgesinde belirtildiği üzere; İşverence eksik gün nedenin değiştirilmesi, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nin verilmesi gereken son günü izleyen 6 aylık süre İçinde talep edilirse değiştirilecek. 6 aylık süre geçirildikten sonra talep edilirse her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belge ile kanıtlanırsa değiştirilecektir.

SORU: 3600 yazısı alarak işten ayrılmak istiyorum. Bu yazıyı işverene verip işten ayrılırsam başka bir iş yerinde işe başlayabilir miyim?

CEVAP: "Yaş şartı dışında" tüm emeklilik şartlarını sağlayarak iş yerinden "kıdem tazminatını" olarak ayrılan kişilerin, başka bir iş yerinde çalışmaya başlayabilirler. Bununla ilgili Yargıtay kararları da mevcuttur.

 

Bu yazı 52714 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞVEREN ZAM YAPMAK ZORUNDA MI?
» 48 no’lu çıkış kodu nedir?
» İŞYERİ BİLDİRGESİ İÇİN SGK’YA GİTMEYE GEREK KALMADI
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Ölen emeklinin maaşı çekilirse ne olur?
» GECE VARDİYASI
» SGK’da Elektronik Tebligat Uygulaması
» Raporlu işçinin çalışmazlık bildirimi kalktı mı?
» Askere giden işçi işsizlik ödeneği alabilir mi?
» BALTHAZARD FORMÜLÜ NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter