25 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
BUGÜN HİÇ DOYMUYORUM...
Yazı Tarihi: 05 Ekim 2020 Pazartesi 07:31

Bazı günler vardır ki sanki hiç sen sen değilmişsin gibi gördüğün her şeyi yemek istersin.  Peki neden böyle hissettiğini hiç düşündün mü? Bu tarz şikayetler ile gelen danışanlarıma sorduğum birkaç soru bulunmakta, umarım sizler için de faydalı olur...

Sabahın ilk saatlerinde neler yedin?

Kahvaltı öncesinde veya kahvaltıda fazla miktarda şeker içeriği yüksek besinler tüketmek o anda tokluk hissi verse de sonrasında kan şekerinizi hızlı bir şekilde düşüreceğinden dolayı sürekli açlık hissi yaşayabilirsiniz.

Öğünlerin doyurucu muydu?

Öğünlerinizde yeteri kadar enerji almadığınız veya öğünlerinizin doyuruculuğu az olduğunda ara atıştırmalıklarınız fazla olacak ve sürekli yeme isteğiniz olacaktır.

Öğün saatlerini atladın mı ?

Herkesin bir alıştığı öğün saati bulunmaktadır. Aslında buna bir alışkanlık da diyebiliriz. İlk zamanlarda alıştığınız öğünleri atlamak sizlere hiç doymuyorum sürekli aç  olduğunuzu hissettirebilir ancak günlük yediğiniz miktarlar eğer yeterli ise buna hedonik açlık diyebiliriz.

Bugün ne izledin?

Yüksek oranda görsel içerikli uyaranlara maruz kalmış olabilirsiniz. İştah açan görsellere maruz kalmak açlık sinyallerinizi etkileyecektir.

Yeterli miktarda su içtin mi ?

Benimizde açlık ve susuzluk merkezleri çok yakın bulunmaktadır. Aslında susuz kalmış olabilir ve siz bunu aç gibi algılayabilirsiniz.

Uyku saatlerin nasıl ? Bugün kaç saat uyudun?

Uykusuz kalkmak veya çok uyumak ikisi de iştahı oldukça etkilemektedir. Uykusuz kalktığınızda kendinizi daha iyi hissetmek ve enerji açığını yiyecekler ile kapatmaya çalışma düşüncesi sizleri daha fazla yemeye yönlendirir.

Stresli misin ?

Stresli zamanlarda yükselen kortizol hormonu yeme ataklarına yol açabilmektedir.

Saymakla bitiremediğimiz bir çok neden beslenmemizi etkilemektedir. Umarım sizler de kendi hayatınızda oluşan farklılığı bulabilmişsinizdir.

 

Bu yazı 2006 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞLENMİŞ GIDALAR NEDEN DAHA FAZLA YEME HİSSİ UYANDIRIR?
» HANGİ VÜCUT TİPİNE SAHİPSİN?
» YILBAŞI AKŞAMI İÇİN ÖNERİLER
» GİZLİ KALORİLER
» HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENME
» HAMİLELİKTE İDEAL KİLO ALIMI NE KADAR OLMALIDIR?
» ÇOCUKLARDA BESİN SEÇİCİLİĞİ
» KOLLAJEN
» KIRMIZI PANCAR
» FONKSİYONEL BESİN: KEFİR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter