22 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
YILAN VE YAŞLI EVLİYA
Yazı Tarihi: 08 Ekim 2020 Perşembe 06:20

Çok eskiden köyün birinde bir yaşlı evliya ve fukara oğlu yaşarmış. Bu köyün hemen karşısında çok ama çok yüksek bir dağ varmış ve bu dağın tepesinde içinde bir yılan bulunan bir kuyu varmış.

Ne zaman bu yaşlı evliyanın başı derde girse bu yılanın yanına gidermiş. Yılan da her gelişinde ona bir altın lira verirmiş. Gel zaman git zaman artık yaşlı adam, oraya çıkamaz hale gelmiş ve bir gün oğlunu yanına çağırıp demiş ki;

“Bak oğlum o dağın tepesinde bir kuyu var, oraya git; kuyudan bir yılan çıkacak, benim olduğumu söyle ve sana vereceği emaneti al bana getir” demiş.

Oğlu da, “tamam baba” deyip koyulmuş yola…

Kuyunun başına gelince yılan çıkmış, oğlan da anlatmış her şeyi. Bunun üzerine kuyuya inmiş yılan ve bir altın vererek “bunu babana götür” demiş.

Oğlan da içinden şöyle düşünmüş “eğer ben bu yılanı öldürürsem kuyudaki altınları alır ve çok zengin olurum.” Hemen yerden aldığı bir taşı yılana fırlatmış. Taş yılanın kuyruğuna gelince yılan can havliyle oğlanı ısırmış. Epey zaman sonra oğlan zehirlenerek ölmüş.

Yaşı evliya iyileşmiş ve doğru yılanın yanına gitmiş. Her şeyden haberi olan adam başlamış yılana anlatmaya; işte öyleydi, böyleydi, o cahildi, falan filan diye. En sonunda demiş ki; “gel eskisi gibi dost olalım.”

Yılan şöyle cevap vermiş, “yok, olmaz… Bende bu kuyruk acısı, sende de bu evlat acısı varken biz artık dost olamayız.”

 

ÜNLÜ AVUKAT PETROCELLİ’NİN KAYBETTİĞİ TEK DAVA

Ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanıyordu. Futbolcu yakalanmıştı, ama karısının cesedi ortada yoktu. Duruşma Amerikan Filmleri gibiydi.

Futbolcu sanık sandalyesinde oturuyordu. Kucak dolusu para ile avukatı, jüriyi ikna etmeye çalışıyordu.

“Sayın Jüri, müvekkilimin suçsuz  olduğuna yürekten inanıyorum. Bunu az sonra sizler de inanacaksınız. Neden mi? Bakın, şimdi1’den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek… 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10…”

Bütün jüri kapıya döndü, ama kimse içeri girmedi. Avukat bir savunma dehasıydı, öldürücü hamlesini yaptı.

“Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü içeri girecek diye kapıya baktınız. İşte kararı buna göre vermelisiniz. Talep ediyorum.”

Ancak jüri, ünlü futbolcuyu suçlu bulduğunu bildirdi ve dava bu şekilde sonuçlandı. Mahkeme çıkışında avukat, bayan jüri başkanına yaklaştı:

“10’a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız. Neden böyle bir karara imza attınız?”

“Doğru” dedi jüri başkanı, “ben de kapıya baktım, ama müvekkiliniz kapıya bakmıyordu.”

Fıkra:

BEN VERMEM, DEVLET VERSİN

Köyün birinde aynı gün bir Karadenizli, bir Kayserili, bir de Suriyeli sığınmacı ölmüş.!

Cenazeleri gömdükten sonra yorgun argın dönüp kahvehaneye oturarak birer demli çay söyleyen köylüler, az sonra bakmışlar ki, Karadenizli mezardan çıkmış, üstünü başını silkeleyerek kahveye geliyor!

Şaşkınlık içinde “Ne oldu yahu? Hayırdır, nasıl çıkıp geldin” diye sormuşlar. Karadenizli hınzır bir şekilde kıs kıs gülerek “Öbür taraf da aynen burası gibi… Zebaninin eline bir yüz lira sıkıştırdım, beni geri yolladı” diye cevap vermiş.

Köylüler merakla sormuşlar: “Peki Kayserili nerede?” Karadenizli çayı yudumlarken cevap vermiş: “Ben gelirken Kayserili “70 liraya olmaz mı?” diye zebani ile pazarlık yapıyordu.”

Ya Suriyeli?

“O da ben vermem, devlet versin” diyordu.

Bu yazı 400 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MELEK ANNEM
» AZRAİLİN GÜZELLİĞİ
» YAŞLI ADAM
» YAŞAM VE ÖLÜM
» YILAN VE YAŞLI EVLİYA
» YAVAŞ YAVAŞ İYİLEŞİYORUM
» ALIN TERİ YETMEZ, ARTIK AKIL TERİ GEREK
» ÇOCUK SİNEMASI
» AMELİYAT OLDUM!
» ACI İLE BİTEN AŞK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter