25 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
BENİ ANLAMIYORLAR   
Yazı Tarihi: 08 Ekim 2020 Perşembe 07:33

 Her alanda anlaşılamamaktan yakınan o denli çok insan var ki… Eşler, aileler ,çocuklar ve arkadaşlar arasında olduğu gibi, bilim adamları, politikacılar ve sanatçılarla halk arasında bu tür yakınmalar her zaman sürmektedir. Bu kopukluğun kaynağında insanların aralarındaki iletişimsizlikleri, kendilerini yeterince anlatamamaları kadar, karşısındakilerin bilgi, birikim ve deneyim yetersizlikleri olabilmektedir. 

İnsanın kendini anlatabilmesi, anlaşıldığını hissetmesi, onaylanması ve sonra da başkalarını anlamaya, onların yalnızlıklarını paylaşmaya  çalışması,  öncelikli  ihtiyaçları arasındadır ve her birimiz  için ekmek, su kadar önemlidir... 

Bir bilim insanı, sanatçı anlaşılamamaktan yakınıyorsa, bunu olağan karşılayabiliriz. Çalıştığı alanda yeni bir buluşa imza atmış olabilir; ya da çağının çok ötesindedir. Ne denli çaba harcasa da, bu konuda birikimi olmayan başkalarından, bunu anlamalarını bekleyemez. Sanat yapıtları, aynı alanda birikimi, altyapısı olanlara bir anlam ifade eder. Nasıl ki bir resim ona bakan göze, bir müzik eseri onu dinleyen kulağa göre bir değer taşıyorsa... 

Hepimiz bu hayatta başarılı, takdir gören, yaptığı beğenilen, önemli, değerli insanlar olmak isteriz. Bunlar insanın doğasında var.  Bir başkasının derinliklerini, bir başkasının duygularını, neyi, neden yaptığını anlarsa bir insan kendini de anlar. Değişmek ise önce anlamakla başlar. 

Hep insanların bizi anlamasını isteriz. Bizi anlamaları için de  onların çaba harcamalarını değişmesini isteriz. Fakat öncelikle, kendimizi anlayabilsek; gerçekten ne olduğumuzu, neden böyle davrandığımızı, güçlü yanlarımızı ve onları nasıl kuvvetlendirebileceğimizi, zayıflıklarımızı anlayabilsek, onların üstesinden de gelmeyi bilebilirdik. 

Bilinen masaldır: 

Baykuşla karşılaşan kumru sormuş: “Nereye gidiyorsun?” 

Batıya göçtüğünü söyleyince kumru nedenini sormuş. Baykuş da, “Buradakiler sesimden hoşlanmıyor, bu yüzden gitmek istiyorum.” demiş. 

Bunun üzerine Kumru şöyle söylemiş: 

“Sesini değiştirebilirsen daha iyi olur. Yoksa batıya da gitsen aynı şey olacak. Oradaki insanlar da sesinden hoşlanmayacak!” 

Kısacası, çevremizden yakınmak yerine, belki işe önce kendimizi değiştirmekle başlayabiliriz! 

Sevgiyle sağlıcakla kalın. 

 

Bu yazı 1819 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
» GÖREV ANLAYIŞI
» KAPLUMBAĞA SABRI VE BİLGELİĞİ
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
» TÜRK ULUSU ATATÜRK'Ü UNUTMAMIŞTIR VE UNUTMAYACAKTIR 
»  DEPREMDEN HERKES KORKAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter