22 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
YAŞAM VE ÖLÜM
Yazı Tarihi: 09 Ekim 2020 Cuma 06:20

Bazı insanlar yaşamlarında hiçbir hedefi olmayan hayatlarını sürdürürler.

Bu gibi insanlar, bir nehir üzerinde akıp giden hafif çöplere benzerler…

O çöpler gitmez, suyun akışına kapılarak akıp giderler…

Heyecanla – telaşla, buraya -  oraya koşarak işlerinin çok fazla olduğunu gösteren adam, aslında çalışan insan sayılmaz…

Güzel- iyi-rahat yaşamak istiyorsan acele et ve şunu çok iyi bil ki her gün başlı başına bir hayattır…

Büyüklüğün belli bir aşaması yoktur.

Yükselten veya alçaltan şey kıyaslamadan başka bir şey değildir.

Nehir de yüzen bir büyük gemi gibi görünen, aslında deniz de küçüktür.

GÜL BAHÇESİ

İlçenin birinde yaşayan çok güzel bir kız varmış. Öyle güzelmiş ki, çok uzak yerlerden onu görmeye bir sürü delikanlı varmış. Ama kız kendisiyle evlenmeyi isteyen herkesi reddedip durur yakıştıramazmış. Kız ile kasaba da yakışıklı bir delikanlı varmış. Kıza her gün onunla evlenmesi için dil dökermiş, ama kız da ona olumlu bir cevap vermezmiş.

Aradan yıllar geçmiş. Delikanlı kasabadan ayrılmış ve başka bir kasabada yaşamış. Evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış. Bir gün aynı delikanlı o kasabadan geçerken onunla evlenmeyen kızı merak etmiş. Kendisiyle evlenmek istemeyen kızın kocasını görmek-tanımak istemiş. Daha doğrusu merak etmiş. Sonra kızın evini bulmuş. Bir de görmüş ki kızın kocası hem çirkin, hem de çok fakirmiş. Daha da meraklanmış. Sonra kocasının gitmesini beklemiş ve evin kapısını çalmış. Kız kapıyı açınca karşısında zamanla evlenmek isteyen delikanlı çıkmış. Neden böyle yaşlı ve çirkin bir adamla evlendiğini sormuş. Kız da ona bahçedeki gülden bir tane koparıp getirmesini ancak ona neden bu adamla evlendiğinin cevabını verecekmiş. Kızın bir şartı varmış, bahçede ilerlerken asla geri dönmeyecektir.

Adam gül bahçesine girmiş. Sayısız gül olan bahçede çok güzel sarı bir gül görmüş… Tam koparacakken bahçenin sonunda şahane bir kırmızı gül koparmaya niyet eder; ama kızın şartı aklına gelir ve gülü koparmadan yaprakları, çiçekleri kopmuş biçimsiz-renksiz bir gülü koparmaktan başka çaresi kalmamış… Ve kızın yanına varmış.

Bahçenin en güzel gülünü getirmesini beklerken, kız bir bakmış ki adamın elinde yaprakları solmuş cılız bir gülle gelmiş.
Bunun üzerine kız şöyle demiş:

“Bak gördün mü? Her zaman daha iyisini bulmak isterken ömür geçer ve belki sen en kötüsüne razı olmak zorunda kalırsın. Bu yüzden gençlik elden gitmeden elindeki ile yetinebilmeyi öğrenmek gerekir.”

RÜYA TADINDA

Yaşlı bir teyze, çok güzel bir kızla tanışır. İlk gördüğünde bu kızda bir şeyler olduğunu hisseder. Ve onunla torunu gibi sohbet eder. Kız o kadar sever ki yaşlı teyzeyi içinde ne varsa döker. Meğer kız bir genci çok severmiş. Çocuk da kızı severmiş. Ama ikisinin de birbirlerinden haberi yokmuş. Yaşlı teyze dinler ve kıza der ki:

“Gerçek sevda hiç kolay bulunmaz. Mutluluk küçücük bir çocuğun tebessümünde saklıdır.”

Kız bu öğütleri dinler ve mutlu olmak, adına ilk adımı atar. Tam söylemek üzerindeyken çocuk, kıza onu nasıl deliler gibi sevdiğini anlatır. Kız buna çok sevinir. Ve teyzenin dedikleri aklına gelir, düşünür…

Aslında teyze, bir rüyadan ibaret yüreğinin sesiydi. Sadece onu cesaretlendirecek bir güçten fazlası değildi. Sevgi adına atılan bu adım iki genci de mutlu eder. Ve aşklarına bir ömür boyu sahip çıkmaya söz verirler.

Bu yazı 746 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MELEK ANNEM
» AZRAİLİN GÜZELLİĞİ
» YAŞLI ADAM
» YAŞAM VE ÖLÜM
» YILAN VE YAŞLI EVLİYA
» YAVAŞ YAVAŞ İYİLEŞİYORUM
» ALIN TERİ YETMEZ, ARTIK AKIL TERİ GEREK
» ÇOCUK SİNEMASI
» AMELİYAT OLDUM!
» ACI İLE BİTEN AŞK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter