22 Ekim 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
BAŞARIMIZ
Yazı Tarihi: 10 Ekim 2020 Cumartesi 06:53

Yaşamımızın çoğunda bir şeyleri elde etmek için başarılı olmamız temel bir şarttır. Bu mücadele yolunda başarıyı yakalamak için bazen yenik düşer geri adım atarız. Konumuzla ilgili olarak kendimizden, kişiliğimizden nasıl kaçtığımızı ve bu özelliklerimizi nasıl kaybettiğimizi görmemizi anlatan kişisel gelişim dünyasında çok bilinen önemli bir çalışma vardır. 1960'ların başlarında bilim insanları, insanlardaki "kaçma içgüdüsü" ile ilgili bilgi edinmek için hayvan deneyleri yürütüyorlardı. Bir deneyde büyük bir kafesin tabanının yarısına elektrik kabloları döşediler; böylece kafese konan bir köpek sağ tarafa her ayak bastığında elektrik çarpmasına maruz kalıyordu. Köpek kafesin sol tarafında durmayı çabucak öğrendi. Sonra kafesin sol tarafına aynı amaçla elektrik verildi ve sağ taraf elektrikten arındırıldı. Köpek kısa sürede duruma uyum sağladı ve kafesin sağ tarafında kalmayı öğrendi. Ardından rastgele elektrik akımları verilmek üzere kafesin bütün tabanı elektrik kablolarıyla döşendi; öyle ki, köpek nerede ayakta durursa ya da yatarsa yatsın mutlaka elektriğe maruz kalıyordu. Köpek önce kafası karışmış gibi davranışlar gösterdi ve sonra panikledi. Sonun da "vazgeçti" ve uzanıp yattı, elektrik akımlarını kabullendi ve artık onlardan kaçmaya ya da onları yenmeye çalışmadı. Âmâ deney bitmemişti. Sonra kafesin kapısı açıldı. Bilim insanları köpeğin koşarak dışarı fırlayacağını umdular; ama o kaçmadı. Dilediği zaman kafesi boşaltabilecek olsa da, orada öylece yatıp gelişigüzel bir şekilde elektrik akımlarına maruz kalmaya devam etti. Bilim insanları bundan yola çıkarak bir hayvan şiddete maruz kaldığında, bu rahatsızlığa uyum gösterme eğilimi sergileyeceği, şiddet kesildiği ya da hayvana özgürlüğü verildiği zaman bile, sağlıklı kaçma içgüdüsü büyük ölçüde azaldığı için, yerinden kıpırdamayacağı sonucunu çıkardılar. Bu bilim dünyasında çok bilinen ve adına "öğrenilmiş çaresizlik" denilen bir davranış biçimidir.

 Buradaki çaresizlik neden diye sorarsanız, yapılacaklara hiç sorgulamadan, araştırmadan sadece uyulması istenmiştir. Bizler çoğu zaman başkaları tarafından engellenerek, istediğimiz hedeflere ulaşamayız. Bazen de biz başkalarını engelleriz ama niçin engellediğimizi bilmeyiz. Zira bize neden, niçin yaptığımızın sorgulanması öğretilmemiştir. Sadece konulan kurallara tepki göstermeden uyulması istenir. Hâlbuki bizlere düşen, gerçekleştirmek istediğimiz her şeyi bilerek, isteyerek ve korkusuzca yapmaktır. Gönlümüzün istediği bir işi yapmak hem bizi mutlu edecek, hem de kendimize saygımız artacaktır. Bu ise yapabileceğinizi düşündüğünüz kadardır. İnsan isterse imkânsızlıkların rahatlıkla aşılabileceğini bilmelidir. İmkânsızlıkların aşılmasında inanmak ve çok çalışmak engelleri yıkmak için birinci şarttır. Bir Çin atasözünde imkânsızlıkları aşmanın asla tesadüf olmadığını bu çok çalışma ile olacağını belirtir. Ve elmas, nasıl sürtünmeden parlamazsa, insan da, çalışmadan mükemmel olmaz diye anlatılır.

 Tarihe baktığımızda bunun sayısız örnekleri çoktur.Beyzbol oyuncusu olan J.Williams bir maç sır  asında sakatlanır ama sakatlığı sonrası hayata küsmez. İnsanlara örnek olacak söyleminde şunları dile getirir: Şimdi yepyeni bir hayata sıfırdan başlama şansım vardı. Dünyada kaç kişinin ikinci şansı olmuştur? Bunlar başıma gelmeseydi, Engelliler Olimpiyatının sporcusu olamayacaktım. Ben şöyle baktım. Hayat, fiziksel olmaktan çok, düşünsel bir savaştır. Gideceğiniz yere kollarınız, ayaklarınız ulaştırır sizi. Ama bir kere oraya vardınız mı, artık önemli olan, beyindir. Küçük yaşta görme yetisini kaybeden fakat hayata küsmeyerek çalışıp Dünya’nın sayılı opera sanatçısı olan Andrea Bocelli. O da hayata sıkıca sarılıp çok mücadele etmiş, kendisini yetiştirmiş örnek bir insandır.

 

Bu yazı 428 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BEKLEMEK
» HATIRLADINIZ MI?
» EDEBİYAT VE SANAT
» MÜZELER
» UTANMAK
» BAŞARIMIZ
» HAYVANLAR
» İNSAN NE İÇİN YAŞAR?
» BALKAN TÜRKÜLERİ  
» KAYBEDİLENLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter