16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
EDEBİYAT VE SANAT
Yazı Tarihi: 17 Ekim 2020 Cumartesi 06:14

 Edebiyat ve sanatın çok önemsenmesi gerektiğine inanıyorum.

İnsan ruhunun derinliklerine inen, insan ruhunu çözümleyen sanatın ta kendisidir. İşte edebiyat ve sanat bu işlevi en güzel şekilde yerine getirmektedir. İnsan ruhunun derinliklerine inerken aynı anda acısını hissetmek; sevincine ortak olurken, hayatı paylaşmak ve insanın, kendini iyi hissetmesini sağlamak sanatın başlıca görevidir. Tüm bunlar için incelikler gerekli ve bunu da veren sanatın ta kendisidir. Örneğin hangi düğüne gidersek gidelim, hep aynı şeyler bekliyor bizi! Bir müzik saldırısı var ve buna karşın, o düğün akşamı sevinmeye, mutlu olmaya, mutlu etmeye çalışan insanların ruh halleri var ve bakıyoruz, estetik değer yok. Maalesef her şey sanattan uzak bir durumdadır. Sahnede çalınan müzik, söylenen şarkılar, tüketilen bir maddeye dönüşmüş durumdadır. Orada mekanik aletlerin ve gürültünün karmaşasında mutlu olmaya çalışan, bu mutluluğu birbirleriyle ve düğün sahibiyle paylaşmaya çalışan iyi niyetli insan topluluğu var. Burada özlenen, eksikliği sırıtan şey, sanatın ayırıcı özelliği olan estetiktir. Her sanat eseri estetiği içinde barındırır. Sanatı ve edebiyatı değerli kılan, benim önemsediğim tam da budur.

 Özellikle son yıllarda, topluma egemen olan bir saldırganlık ve şiddet patlaması var. Toplumsal etkileşimlerde hoyrat bir iklim var. En küçük, en basit, sıradan bir tartışmada karşısındakinin boğazına sarılan tahammülsüz ve bir kişiye on kişinin saldırdığı öfkeli bir birey var sokakta. Bunun tek sebebi empati yokluğudur. Empatinin ortadan kalkmasıyla

kişinin, kendini karşısındakine anlatamamasıdır. Edebiyat ve sanatın işlevi tam da bu noktadan başlıyor. Âmâ bir başlangıç koymak da zor; bizim toplumumuz ve tüm insanlık tarihi acılarla dolu. İnsanoğlu farkında ya da değil, süratle tüketim toplumu olmaya doğru yönelirken adalet ve eşitlik duygusundan uzaklaşıyor! Herkesin kendi başına adalet arayışı içinde olduğunu ve kendi adalet anlayışını karşısındakine zorla kabul ettirmeye çabaladığını görüyoruz. Şiddet burada ortaya çıkıyor.

 

Empati duygusu, merhamet duygusu ortadan kalkarken, şiddet her şeye ve her yere egemen olmaktadır. Bana yol verdin vermedin düşüncesinden cinayet çıkar mı? Çıkıyor! Aracımı buraya park edeceğim, hayır ben park edeceğim. Ne yazık ki bu basit nedenlerden cinayet çıktığını üzülerek izliyoruz. Bu durum tüm topluma sirayet eden bir hastalık halinde! Ah kardeşim şunu bir konuşabilsen, bir konuşabilsen! Bir anlatabilsen ya da ben anlatsam da dinlesen!

Bizim yapmaya çalıştığımız, insanın birbiriyle yeniden iletişim kurması ve

gerginliğe yönelmeden aralarındaki sorunları aşması. Yani insan kendini ifade etsin. Edebiyatın derdi işte budur. Yani toplumumuzun okumaması durumudur. Karşında kini ikna edersen sorun kalmayacak. Ama insanlar konuşamıyorlar, saldırıyorlar sürekli. İlkel bir kabalık var. Hem kabalık hem ilkellik var şimdi. Bu şiddet sokağa egemen olmaya başlamışsa, sanatçının ve edebiyatçının yapması gereken bunu ortadan kaldırmak için çaba göstermektir. Bizim sağlamaya çalıştığımız duyarlılık bu.

Bu söylediğiniz şiddet ve gergin havayı, bu kötü dili nasıl aşarız?

Her insanın içinde, bir iyi var. Ben buna inanıyorum. O iyiyi arıyoruz.

Yani insanın içindeki iyiyi ortaya çıkarmak çabamız olmalı. Sadece edebi değil, yaşamın her alanındaki çalışmalar yaparak bunu başarabiliriz. Ancak bu yollarla insanlara dokunabilirsiniz.

Bu yazı 1165 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» FARKINA VARILMAMAK
» ÇOCUKLARIMIZ
» CESARET
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜMÜZ
» BENİM KIZIM İNSAN OLACAK
» CAHİT IRGAT
» HAYATIMIZ
» GÜZELLİKLERİ GÖREBİLMEK
» MATEMATİK VE ANLAMI   
» YAŞLILIK  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter