16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
BÖBREK HASTALIKLARINDA BESLENME
Yazı Tarihi: 20 Ekim 2020 Salı 06:02

Vücuttaki atık maddelerin süzme işlevini yapan böbreklerde süzme işlevinin bozulması ve kanda üre düzeyinin yükselmesi sonucu böbrek hastalıkları oluşmaktadır. Oluşan hasar böbrek yetmezliği oluşana kadar belirti vermeyebilir. Genetik yatkınlık önemli olabileceği gibi çocukluk döneminde sık geçirilen enfeksiyonlar da böbrek yetmezliğinin oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle diyabet ve hipertansiyon hastaları takip edilmeli, rutin sağlık kontrolleri atlanmamalıdır.

Birçok hastalık gibi böbrek hastalarının da beslenmesine dikkat edildiğinde daha kaliteli bir yaşam sürmeleri sağlanmaktadır. Besinlerin metabolizması sonucu ortaya çıkan atık maddeler böbrekler tarafından süzülmektedir. Böbrek hasar aldığında bu süzme işlevi yerine getirilmemekte bu sebeple böbreği yoracak besinlerden biraz kaçınılması gerekmektedir.

Böbrek hastalarının beslenmesinde protein miktarı sağlıklı bir bireye göre biraz daha düşük olmakta, sakatatlar, salamura besinler, kuruyemişler, şekerli gıdalar, kavun ve muz gibi potasyum içeriği yüksek besinler, kurubaklagillerin porsiyonlarına dikkat edilmelidir.

Besinlerin seçimi kadar pişirilme yöntemleri de böbrek hastaları için oldukça önemlidir. Besinlerin sindirimini kolaylaştırmak için kızartmak yerine haşlama veya fırında pişirilme yöntemleri tercih edilmektedir. Özellikle potasyum sınırlaması var ise sebzeler haşlandıktan sonra suları dökülmelidir.

Umarım sizler için faydalı bir konu olmuştur...

Daha sağlıklı günlerde görüşmek üzere...

 

 

Bu yazı 1621 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BU HAFTA DİYETLERİ BAHARAT VE TOHUMLARDAN ZENGİNLEŞTİRİYORUZ!
» BEL ÇEVRESİNDEKİ YAĞLARDAN KURTULMANIN YOLLARI
» EPİLEPSİ HASTALARINDA BESLENME TEDAVİSİ
» MENSTÜRASYON ÖNCESİ SENDROMDA (PMS) BESLENME
» RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ
» KİLO VERMEK İÇİN HAZIR MISIN?
» SEBZE SEVMEYENLERDEN MİSİN?
» KAHVE TÜKETİMİ
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter