29 Kasım 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
YENİ TEŞVİK PAKETİ TMMM’DE
Yazı Tarihi: 21 Ekim 2020 Çarşamba 06:12

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi adıyla Meclise 16 Nisan 2020 tarihinde yeni bir istihdam ve teşvik paketi sunuldu.

Bu yeni bir istihdam ve teşvik paketi kapsamında da süresi sona erecek olan bazı sigorta primi ve ücret destek ve teşviklerin süresi uzatılacak, işverenlere bazı yeni teşvikler ve destekler getirilecek.

 

-Süresi Uzatılacak Teşvikler-

• 6111 no’lu teşvik; Kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerinin ilave istihdamıyla ilgili teşvik getirilmiş, bu teşvikin uygulama süresi 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. Yapılacak düzenleme ile işsizlikle mücadele kapsamında istihdamın korunması ve artırılması amacıyla, kadınları, gençleri veya mesleki yeterlilik belgesi bulunanları istihdam eden özel sektör işverenlerine sağlanmakta olan bu prim desteği uygulamasının 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılabilmesi konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilecek.

 

• 17103 - 27103 no’lu teşvik; 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince bir önceki yıl ortalamasına ilave istihdam edilen kişiler için 12 ay, bu kişinin kadın, genç veya engelli olması durumunda 18 ay süreyle prim teşviki

ve gelir vergisi stopaj teşviki ve damga vergisi desteği getirilmişti. Yapılacak düzenleme ile istihdamın artırılması amacıyla ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlanacak olan prim desteği uygulamasının 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verilecek.

 

• Kısa Çalışma Ödeneği;  Pandemiye bağlı çalışma sürelerinin azalması durumunda çalışanların gelir kayıplarını azami ölçüde telafi etmek için kısa çalışma uygulaması yeniden düzenlenmişti, Bu kapsamda normal şartlarda kısa çalışma ödeneğine hak kazanmak için gerekli olan son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı 450 güne; kısa çalışma başlamadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı ise 60 güne düşürülmüştü. Ayrıca madde kapsamında yapılan başvuru tarihini ve/veya kısa çalışma ödeneğinin süresini sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma konusunda Cumhurbaşkanına da yetki verilmiş. Bu yetki çerçevesinde Cumhurbaşkanı da normalde 3 ay süreli olan kısa çalışma uygulamasını Ekim ayı sonuna kadar uzatmış ve toplamda 7 aya çıkarmıştı. Yapılacak düzenlemeyle, pandeminin ekonomik etkilerin devam etmesi ve güncel ihtiyaçlar çerçevesinde zorlayıcı koşulların sürdüğü göz önünde bulundurularak Cumhurbaşkanına tanınan yetkinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacak, dolayısıyla Cumhurbaşkanı koronavirüs salgını kaynaklı kısa çalışma süresini bu tarihe kadar uzatabilecek.

 

• 7252 no’lu teşvik; Pandemiye bağlı kısa çalışma veya ücretsiz izin uygulamasını erken sona erdirip normal çalışmaya geçen işverene, 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek ve üç aya kadar uygulanmak üzere prim desteği getirilmişti. Yapılacak düzenlemeyle işverene sağlanan bu normalleşme desteğinin uygulama süresinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilmesi konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilecek.

 

-Yeni Teşvikler-

İşverenler tarafından 2019/Ocak - 2020/Nisan döneminde en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilecek her bir sigortalı işçi için, her ay bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle destek sağlanacak.

Ayrıca, 01.01.2019 ve 17.04.2020 tarihleri arasında işten çıkarılanların eski işverenince yeniden işe alınmaları halinde işverene ayda 1.324 TL destek geliyor. Eğer işveren o işçiyi işe alıp direkt ücretsiz izne yollarsa bu defa işçiye ayda 1.168 TL destek verilecek. 

Bu yazı 3079 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
» TORBA YASADA SGK YAPILANDIRMA VE İSTİHDAMA İLİŞKİN NELER VAR?
» KÇÖ ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Yapılan Suiistimal
» Nakdi Ücret Desteği Hangi Durumlarda Kesilir
» 28 EKİM ÖĞLEDEN SONRA RESMİ TATİLDİR
» YENİ TEŞVİK PAKETİ TMMM’DE
» Filyasyon Ekipleri Rapor Verebilecek
» İşçi Çıkarma Yasağına Giren İşten Çıkış Kodları
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter