05 Mart 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
'İLK GENÇLİK DÜŞ'ÜMDEN MEZUN OLDUM SEVGİLİ KARDEŞLERİM
Yazı Tarihi: 23 Ekim 2020 Cuma 06:55

1970'lerin sonuydu. Ortaokul Türkçe öğretmenim Hüseyin Benli 'Okul Duvar Gazetesi ' çıkarma görevini bana vermişti. Okulda çıkaranlar dışında kimsenin ilgilenmediği bu işin büyüsü beni avucuna alıverdi. Farklı bir şey yapmak istemiştim ve gazetenin zeminini bir prenses figürü olarak hazırladım. Normalde hiç kimsenin ilgilenmediği okul duvar gazetesi önünde kalabalıklar oluşmuştu.

Lise yıllarında ilçede ve bölgede yapılan kompozisyon yarışmalarına katılmak benim için spor halini almıştı. Kız Meslek'ten bir arkadaşla dönüşümlü birinci ya da ikinci oluyorduk.

1980'lerin başında, üniversite dönemi gelince içimdeki gazetecilik isteğine babamın cevabı net oldu: 'Gazeteciler ya öldürülüyor ya da içeri atılıyorlar. Şanslı olanlar ise dışarıda açlıktan sürünüyorlar. Git edebinle bir mühendis ol, spor olsun diye yazmaya devam et.'

Talimat açık ve netti ve patron babamdı.

ODTÜ’ye gidip hazırlık okuduktan sonra 'belki ben bu okuldan çıkarım ama benden mühendis çıkmaz' deyip gizlice sınava girdim. Gazetecilik yazacaktım ama patron ODTÜ'yü bırakabilme cesaretini gösterdiğimde yeterince çığırından çıktığı için pazarlıkla hukukta karar kıldık.

Sonrasında yeraltı gazeteleri ve dergilerinde yazdım. Bu arada bir şiirim dönemin seçkin antolojilerinden biri olan 'Milliyet Genç Şairler Antolojisi'nde yayınlandı.

Kasabaya döndüğümde ilk işim bir gazete çıkarmak oldu. Bu işe gönüllü arkadaşlarla başladığımız serüvenin ilk ürünü 'GÜNDÖNDÜ' idi.

Gündöndü 15 günde bir çıkıyordu ve her sayıda bir dosya yayınlıyorduk. Askerden dönmeme 10 -15 gün kala Halit aradı ve dosya konusu bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ben de; 'Atın o'lum bir şey ' deyiverdim. Döndüğümde elime gazeteyi verdiler. O sayının dosyasını hayatımın sonuna kadar unutmam mümkün değil; 'At Yarışları'

Sonrasında Görünüm doğdu ve büyüdü. Emeği geçen herkes başımın üstünde yüreğimin en güzel yerlerindedir.

Sağ olsunlar.

Görünüm nedeniyle ödediğim ve etrafımdaki güzel insanlara ödettiğim bedellerle buradan Çin'e yeni bir Asya seddi inşa edilir. Hayatımın diğer yarısı eşimin bu düşe verdiği desteğin ve bu uğurda çektiği çilenin hakkı ise bilinen ölçü birimleri ile ifade edilemez.

Sağ olsunlar.

Sadede gelirsek, ilk duvar gazetesi ile içime düşen 'o güzel yolculuk kor-unda' son adımı 5 yıl önce üniversite sınavlarına girerek atmıştım.

Elli yaşımda girdiğim sınavda İ.Ü İletişim Fakültesi 'Gazetecilik' bölümünü kazandım. Lise diplomamı teslim etmediğim için kaydımı yapmak istemediler. Çok eğlenceli bir ülkede yaşıyoruz di mi? Hukuk fakültesi yıllarından aynı yemekhaneleri kantinleri forumları paylaşmışlığımız olan dekanla süren hararetli istişaremiz kaydın son günü 17.20'de şartlı kayıt uzlaşması ile sonlanınca kaydımı bitime on dakika kala başlatıp 10 dakikalık uzatmada bitirebildim.

İnanmayacaksınız ama o an itibarı ile iki üniversite diploması olan bendenizi, ' lise diplomamı 15 gün içinde teslim etmem şartı' ile hayalime kaydettiler. Onları dava açma tehdidi ile bu konuya ikna etmiş olmam da işin bir başka komik yanıydı.

Son yıla kadar her şey harikaydı. Fakülte tarafından ittirilen iki seçmeli derse kadar. İlk kez bütünlemeye kaldım. Bütünleme tarihinde en güzel düşlerimden ve işlerimden bir diğeri olan kuklaların peşinden İtalya'daydım. Okul bir yıl uzadı. Kaldığım derslerim verildiği dönem sonundan birinde kuklalarımızla Fransa diğerinde Hindistan'da olduğumdan yine çuvalladık. Üç ders bitirme sınavlarına kaldık.

Ve an itibarı ile meslekle ilgisi olmayan iki dersi de verip ilk gençlik düşümüzü tamamına erdirdik.

Artık ülkenin en köklü Gazetecilik eğitimi veren fakültesinin MEZUNUYUZ.

Yaşadığımız dönemlerin tezahürü olarak benimle pazarlık edip farklı mecralarda uzlaşarak içimdeki gazetecilik ateşine durmadan 'odun' atan gençliğimin patronu sevgili babam, desteklerini esirgemeyen ilk öğretmenim annem ve kardeşlerim, bu düşü diri tutmamı sağlayan sevgili yol arkadaşlarım ile beni benim belalı hallerimden kurtarıp, bana yeni bir hayat veren sevgili eşim iyi ki varsınız, iyi ki bu hayatı sizinle sürmüşüm.

Demem o ki, yaşınıza başınıza bakmadan düşlerinizin peşinden koşun kardeşlerim.

İnanın, bize sunulmuş olan hayatın en yaşanılır yanı budur!

 

Bu yazı 1844 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» GERÇEĞİ SÖYLEYİN DOKTOR YAŞAYACAK MIYIZ!
» HADİ BE GÖZÜNÜ SEVDİĞİM SAYIN BELEDİYE!
» BİT PAZARINA NUR YAĞMAZ SAYIN BELEDİYE
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» "Cumhuriyet aşk'tır oğul"
» 'İLK GENÇLİK DÜŞ'ÜMDEN MEZUN OLDUM SEVGİLİ KARDEŞLERİM
» AMAN DERİM SAYIN BELEDİYE 
» OCANINKİ KIYMETLİ DE, BİZİMKİLER BOSTAN KORKULUĞU MU.....
» ÇÜRÜDÜM ÇÜRÜDÜÜM MAKAMLA ÇÜRÜDÜM)
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter