16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
OKUL ÇAĞI ÇOCUK BESLENMESİ
Yazı Tarihi: 26 Ekim 2020 Pazartesi 07:42

Obezite dünyada hızla artış gösterirken , görülme sıklığının da okul çağına düştüğü yapılan çalışmalarda  belirtilmektedir. Çocukların gördüklerini  daha fazla uyguladıkları bir dönem olan okul çağını döneminde, ebeveynlerin  besin seçimleri çocukların kilo artışı üzerinde oldukça önemli bir faktördür.

                Bizler çocuk danışanlarımıza diyet yerine sağlıklı beslenme günlüğü altında liste oluşturmaktayız. Listelerimizde ve danışmanlığımızda verdiğimiz eğitimlerimizde en çok değindiğimiz noktalardan birisi su tüketimi olmaktadır. Gazlı veya tatlandırıcılı içecekleri yavaş yavaş öğrenmeye başlayan ve okul beslenmesinde daha kolay ulaşabilen bu içecekler obeziteyi arttıran faktörlerin başında yer almaktadır. Sağlıklı yiyecekleri ile birlikte ana öğünlerin gerekliliğinin öğretilmesi çocuk danışanlarımızın abur cubur tüketimini bir miktar azaltmakta acıktıkları zamanda sağlıklı seçimler yaparak sağlıklı kiloya sahip olmalarına yardımcı olmaktadır.

                Obezite artışına sebep olan bir diğer önemli faktör ise hareketsizliktir. Özellikle pandemi döneminin gelmesi ile evlerdeki hareketin sınırlanması, tablet, bilgisayarlara olan eğilimin daha fazla artması çocukların hareket alanları kısıtlanmış böylelikle enerji harcamaları azalmıştır.

                Bu yaş grubunda sofraya birlikte oturulması, mutfakta vakit geçirilmesi ve market alışverişine bilikte gidilmesi yeme alışkanlığının oluşturulmasında önemli olan ve sıklıkla göz ardı edilen etmenlerdir.

                Sağlıkla kalın.... Haftaya görüşmek üzere...

 

Bu yazı 1831 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BU HAFTA DİYETLERİ BAHARAT VE TOHUMLARDAN ZENGİNLEŞTİRİYORUZ!
» BEL ÇEVRESİNDEKİ YAĞLARDAN KURTULMANIN YOLLARI
» EPİLEPSİ HASTALARINDA BESLENME TEDAVİSİ
» MENSTÜRASYON ÖNCESİ SENDROMDA (PMS) BESLENME
» RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ
» KİLO VERMEK İÇİN HAZIR MISIN?
» SEBZE SEVMEYENLERDEN MİSİN?
» KAHVE TÜKETİMİ
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter