16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
ÇOCUKLAR
Yazı Tarihi: 30 Ekim 2020 Cuma 06:05

 Çocukluk, hayatımızın yalın, tertemiz, kötülüklerden arındırılmış en önemli dönemidir. Çıkar oyunlarıyla dengelenmeye çalışılan bir Dünya’da, çocuklarımızı her zaman doğruyu söyle öğüdüyle donatırız. Fakat çocuklarımız yaşamı gözlemlediklerinde söylem ve eylem çelişkisini yıpranarak görürler. Kendisine anlatılan doğruları öğrenen çocuk, yaşamda çeşitli çelişkileri görünce, kendisine söylenenleri değil, toplumda yapılanların yapılması gerektiğine inanmaya başlar. Biz büyüklerde şarkıda ki gibi; Biz büyüdük ve kirlendi Dünya deriz. Bizler biraz da suçluluk psikolojisi içinde ne kadar kirlendiğimizi düşünmek istemeyiz. Kendimiz için, çocuklarımız için öz eleştiri yapmayı hep erteleriz. Çocuklarımızın geleceğinde doğru eleştiri çok önemlidir ve bu sorumluluk toplum olarak hepimizindir. Bir Güney Afrika atasözü der ki, "Bir çocuğun eğitiminde tüm mahallenin emeği geçer". Çocuklarımıza yaşamın içinde verdiğimiz dersler sadece bir söylemden ibaret olmamalıdır. Onlara ifade ettiğimiz duyguları, olayları aynen onlara anlattığımız gibi uygulamalıyız ki, yorumladıklarımız içi dolu bir ders olsun. Zira çocuklar hayatı anlamayı, bu şekilde uygulamayı, yaşamlarında ortaya konulan, gerçekleşen olaylarla değerlendirirler. Bundan dolayıdır ki büyüklere düşen görev verdikleri öğütlerle, yaptıklarının bir olması gerekmektedir. Örneğin sigaranın zararlarını anlatan bir büyüğün, bu olayı yaşamında da uygulaması gerekmektedir. Kitap okumak, bir insanın gelişiminde çok önemli bir unsurdur diyen kaç ebeveyn, yaşamın da ne kadar kitap okuyor, araştırma yapıyor. Anne baba çocuklarının gelişimi ve onların ruhsal yönleri ile çok ilgilendiklerini söyler ama acaba kendi kendilerine oturup ''çocuğuma bu gün ne kadar vakit ayırdım ?'' diye sorarlar.

 Aziz Nesin’in 1967 yılında yazdığı "Şimdiki Çocuklar Harika" adlı eseri çocuk ve aile ilişkilerinin çok güzel ifade edildiği bir yapıt. Zeynep ile Ahmet'in farklı şehirlerde birbirlerine yazdıkları mektuplardan oluşan bu yapıtta, Aziz Nesin çocukların gözüyle büyüklerin birbirlerine karşı ve çocuklara karşı davranışlarını komik bir dille gösteriyor. Okuyanlar iki çocuğun birbirine yazdığı mektuplarla karşılaşsalar da yazılma amacı bunlardan daha fazlası. Ahmet ve Zeynep; ailelerinden, arkadaşlarından, öğretmenlerinden, okuldaki anılarından bahsediyor birbirlerine. Çok masumlar, çünkü çocuk onlar. Ne duyarlarsa, ne görürlerse onu yazıyorlar. Öğretmenleri unutun eski bilgilerinizi diyor ve unutuyorlar. Babaları ben küçükken okul birincisiydim diyor ve inanıyorlar. Örneğin eserin bir bölümünde, yazdıkları bir mektupta iki arkadaş vicdan azabı konusunu konuşuyorlar. Ahmet'in bir arkadaşı; “Bu vicdan azabı denilen şeyi hiç kimse kendisi hatırlamıyor. Herkes, başkalarının çekmeleri gereken vicdan azabını biliyor ”diyerek bizleri eleştiriyor. Nesin yine çocuklara kahramanları aracığıyla, çok güzel uyarılar gönderiyor. “Oğlum, her şeyi yap, yalnız yalan söyleme! Çünkü Dünya’da en çok doğuran şey yalandır. İnsan bir küçücük yalan söyledi mi, o yalanını gizlemek için biraz daha büyük yalan söylemek zorunda kalır. Sonra o yalanı ortaya çıkmasın diye daha büyük yalan söyler. Her yalan daha çok, daha büyük yalan doğurur. Onun için yalan söyleme!”
Yazar, yanlış, farklı davranış biçimlerimizi ne güzel vurmuş yüzümüze. Hem güldürüyor, hem de düşündürüyor. Nasreddin Hoca’ya benzetilmesi bundan sanırım. Aziz Nesin gerçekten çok nokta tespitler yapıyor, toplumu toplumdan iyi tanıyor. Düşünmeyi sevmiyoruz, sorunlar karşısında geliştirdiğimiz çözümler günü kurtarmak için. Kendi çocukluğumuzu, Yazar’ında dediği gibi 1000 – 2000 yıl geçmiş gibi unutuyoruz. Mantıklı nedenlere dayanmayan kalıplar üretip, çocuklarımızı da bu kalıplara sokup kafaların karıştırıyoruz.

 

 

Bu yazı 622 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» FARKINA VARILMAMAK
» ÇOCUKLARIMIZ
» CESARET
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜMÜZ
» BENİM KIZIM İNSAN OLACAK
» CAHİT IRGAT
» HAYATIMIZ
» GÜZELLİKLERİ GÖREBİLMEK
» MATEMATİK VE ANLAMI   
» YAŞLILIK  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter