16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
CUMHURİYET   VAROLMA  YENİDEN DİRİLİŞ
Yazı Tarihi: 30 Ekim 2020 Cuma 06:13

Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetin 97. yıldönümü, Hepimize kutlu olsun.

Yüce Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan bağımsızlık savaşı, Onun önderliğinde büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, tüm olanaksızlıklara karşın eşine az rastlanır bir zafer kazanılmıştır.

19 Mayıs'ta başlayan süreç, Ulusal Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla bitmemiş, Ulusumuzun çağdaş dünyayla bütünleşmesini olanaklı kılacak Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla tarihimizin en büyük aydınlanma dönemi başlatılmıştır.

Ulus egemenliğine dayanan, Cumhuriyetle ve ardından yapılan devrimlerle, Türkiye, uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydetmiştir.

Yüce Atatürk, "Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. " sözleriyle Cumhuriyetin, Ulusumuz için anlam ve önemini özlü biçimde ortaya koymuştur.

Cumhuriyet yalnız yönetim biçimi değil, her alanda çağdaşlaşmayı amaç edinen, bilimsel, kültürel ve siyasal aydınlanmadır.

Ulus egemenliği ve özgür seçimleri temel alan Cumhuriyet rejimi, bir yurttaşlık bilinci oluşturmuş, yurttaşlar arasında eşitliği sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkını vermiştir. Böylece, Cumhuriyetle birlikte kendini yöneten ve yönetme hakkına sahip etkin yurttaşlar yaratılmıştır.

Cumhuriyetin kuruluş felsefesi: İnsan hakları, demokrasi, hukuk devleti ve temel özgürlükler alanlarında dünyada yaşanan gelişmelerin, ülkemiz tarafından izlenmesini ve uygulanmasını gerekli kılmaktadır.

 Yüce Atatürk'ün ileri görüşlülüğü ile başlattığı çağdaşlaşma, aydınlanma ve demokratikleşme çabalarını, dünyadaki değişimleri ve gelişmeleri de dikkate alarak sürdürmek durumundayız.

Demokrasimizi evrensel ölçütler doğrultusunda geliştirmeli, hukuk devleti ve insan hakları alanlarındaki eksikliklerimizi hızla gidermeliyiz.

Cumhuriyet, korumamız ve ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımızdır.

Cumhuriyeti kuranlar bizlere, yeni ve çağdaş bir devlet, mutlu bir gelecek, aydınlık yarınlar armağan etmişlerdir. Bizlere de düşen en büyük görev, Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarına sahip çıkarak korumak,  geleceğe taşımak, genç kuşaklara yurttaşı olmaktan onur duyacakları bir ülke bırakmaktır.

Türkiye   Cumhuriyetinin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünün, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup kollanmasında hepimize görevler düşmektedir.

Bunun bilinciyle, bizlere parlak bir gelecek, onurlu bir yaşam, tam bağımsız, çağdaş ve ulusal bir devlet armağan edenlere sonsuz minnet duyuyoruz.

Daha güzel yarınlar için, yaşamın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyle gelen barışı, karanlık yerine aydınlığı seçmeliyiz.

Sözlerimi burada noktalarken;

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü, Onun kahraman silâh arkadaşlarını, bu toprakları yurt   yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz gönül borcu, şükran ve rahmetle anıyoruz.

 

Bu yazı 1613 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter