16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
HAYAT EN GÜZEL SERVETTİR
Yazı Tarihi: 07 Kasım 2020 Cumartesi 06:12

 Hayat denilen koşuşturmada bazı kazanımlar elde edebilmek için didinir dururuz. Bu serveti elde edebilmek için çok yorucu, yıpratıcı mücadelelerden geçilir. Acımasız doğa yaşam kuralları, kişilerin yaşamında ayni benzerlikle devam eder. Uçsuz bucaksız bir ormanda yaşayan ceylan yaşaması için en hızlı aslandan, daha hızlı koşması gerekmektedir. Zira koşamazsa ona yem olacağını bilir. Günümüz yaşam koşullarında da kişi ayni güçlüklerle mücadele edip kazandıklarına çok önem verir. Öyle ki bu önem zaman zaman çok aşırıya kaçar. Bu kazanımlarınla böbürlenmek, görgüsüzlük yapmak olağan hale gelir. Burada bilmemiz gereken fazla zenginlik önemli değildir, önemli olan az şeye ihtiyaç duymaktır.

Eski bir hikâyedir anlatılan. Eskiden zenginliğiyle çok övünen bir padişah varmış. Devamlı bu gücüyle böbürlenen padişah kendisiyle gurur duyarmış. Bunun en sadık dostu bir bilge imiş. Bir gün bu bilge kişiye zenginliği hakkında ne düşündüğünü sormuş. O da hükümdara bir soru sormuş. Diyelim ki bir çölde yalnız başınasınız ve çaresizsiniz. Orada ölmemek için uzatacağım bir bardak suya servetinin yarısını verir misiniz?  O da tabii veririm der. Bilge zaman geçti susuzluğunuz yine arttı size vereceğim ikinci bardağa da servetinizin ikinci yarısını da verir misiniz? Padişah düşündükten sonra ölmemek için veririm demiş. Bunun üzerine bilge kişi Padişahım demek ki sizin servetiniz yalnızca iki bardak sudan ibarettir der.

 Onun için maddi değerlerimize fazla önem vermeyelim, önemli olan ihtiyacımız kadarla mutlu olabilmektir. Kimi insan için köşkler, pırlantalar servet, kimisi için ürettiği edebi çalışmaları, şiirleri, kitapları, kütüphanesi onun hazinesidir. Kimisi için en büyük kariyerler servet, kimisi için yemyeşillikler içinde kuş cıvıltılarıyla uyumak bir servettir. Zenginlik kişiden kişiye değişen zihnimizde başlayıp yine orada sona eren bir doygunluktur. Burada hayatın çok önemli bir servet olduğu bilinciyle, onu dolu dolu yaşayarak değerlendirmeliyiz.

Filozof Demokritos “ Eğitilmiş insanların umutları, bilgisizlerin zenginliğinden daha değerlidir”.diyerek hayat denilen serveti anlayarak ve hissederek duyarlı bir şekilde tüketmeliyiz.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 1267 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» FARKINA VARILMAMAK
» ÇOCUKLARIMIZ
» CESARET
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜMÜZ
» BENİM KIZIM İNSAN OLACAK
» CAHİT IRGAT
» HAYATIMIZ
» GÜZELLİKLERİ GÖREBİLMEK
» MATEMATİK VE ANLAMI   
» YAŞLILIK  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter