29 Kasım 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
KÇÖ ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Yapılan Suiistimal
Yazı Tarihi: 11 Kasım 2020 Çarşamba 06:43

Kısa çalışma uygulanan ve çalışanları kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işyerlerinde, diğer şartlar yanında yerine getirilmesi gereken iki önemli şart bulunmaktadır.

Birincisi; işyerinde uygulanan çalışma süresinin, işyerinin tamamında veya bir bölümünde geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılmış olması veya süreklilik koşulu aranmaksızın en az dört hafta süreyle işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulmuş olması gerekir.

İkincisi; faaliyeti tamamen değil de kısmen durdurulmuş işyerlerinde, işçinin çalışmadığı süre için kısa çalışma ödeneği alması, işyerinde çalıştığı süre için de işverenin ücret ödemesi, İŞKUR’a ve SGK’ya da gerçeğe uygun bildirim yapması gerekmektedir.

Ancak yapılan denetimlerde bazı işyerlerinde işverenin tamamen faaliyete ara verilmiş gibi İŞKUR’a bildirim yaptığı, işçilerinin İŞKUR’dan aylık 30 gün üzerinden kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izin gösterip nakdi ücret desteği almasını sağladığı, buna karşılık işçilerini işyerinde çalıştırmaya devam ettiği, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldıkları gerekçesiyle işçilerine maaşını eksik ödediği veya hiç ödemediği anlaşılmaktadır. Burada İŞKUR’a gerçeğe aykırı bildirim yapan işveren olduğu için sorumluluk da tamamen işverene aittir. Ancak durumu fark eden işçilerin İŞKUR’a ihbarda bulunmaları da gerekir. Çünkü normalde kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayla sınırlı olduğu halde, pandemi nedeniyle işleri bozulan, kısmen veya tamamen çalışmaya ara veren, gerçekten zor durumda olan işverenleri kısmen de olsa rahatlatmak, çalışanlarının mağdur olmasını kısmen de olsa önlemek için süreler üç kez uzatılmıştır. Böyle bir ortamda, çalışmasına aynen devam eden işyerlerinde işverenlerin gerçeğe aykırı bildirimde bulunarak işleri bozulmuş, çalıştırdıkları işçileri çalışmıyor gibi gösterip bu işçilere İŞKUR tarafından ücret ödenmesini sağlamak çalışanın hakkını yemektir.

-Eksik Günler Emekliliği Öteler-

İşyerinde çalışmasına devam ettiği halde çalışmalara kısmen veya tamamen ara verdiği şeklinde İŞKUR’a gerçeğe aykırı bildirim yapılan işyerlerinde, işçilerin telafi edilemeyecek önemli bir kaybı ortaya çıkmaktadır ve birçok çalışan bu kaybının farkında değildir. İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için işveren işçi adına SGK’ya herhangi bir gün ve kazanç bildirmemekte ve prim ödememektedir, İŞKUR ise kısa çalışma ödeneği ödediği işçinin sadece ödenek süresine ait GSS primini ödemektedir. Dolayısıyla burada işçi tam ay işyerinde çalıştığı halde, SGK’ya hiç çalışmamış gibi bildirildiği için, işçinin o aya ait sigortalı günü 0 (sıfır) gün olarak SGK kayıtlarına işlenmekte, hizmet dökümünde o aya ait prim gün sayısı da 0 (sıfır) gün olarak görünmektedir. Buradaki 30 gün örnek olarak verilmiş olup, işyerinde işçi tam ay çalıştığı halde SGK’ya ayda 10 gün çalışmış gibi bildirilip, aylık 20 günlük kısa çalışma ödeneği alması sağlanıyorsa, bu durumda da işçinin aylık 20 günlük sigortası eksik yatmaktadır, her ay için 20 gün sigorta kaybı olmaktadır.

İşyerinde çalıştığı halde işveren tarafından ücretsiz izinli gösterilen çalışanlar için de yukarıda belirtilen durum aynen geçerlidir, onlar adına da ücretsiz izinli gösterildikleri günler için işveren tarafından SGK’ya herhangi bir gün ve kazanç bildirilmez, prim ödenmez. Bu da emeklilik günlerini doldurmaya çalışan işçilerin emeklilik tarihlerini ötelemektedir.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Merhaba 2014 yılında Emekli Sandığı’ndan emekli oldum. Babam 2020 yılının 5.ayında vefat etti. Babam Bağkur emeklisiydi. Ben bekarım. Acaba babamın emekli maaşı bana bağlanır mı?
CEVAP:
Kendi emekli aylığı alan kız çocuklarına, anne ya da babalarından yetim aylığı bağlanmaz.
Bunun tek istisnası kız çocuğunun SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu olması veya bunlardan emekli olması; anne ya da babanın ise Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş olmasıdır. Bu durumda SSK ya da Bağ-Kur emeklisi kız çocuğu, hem kendi emekli aylığını hem de vefat eden babasından yetim aylığı alabilir.
Ancak vefat eden anne ya da babanın memuriyete giriş tarihinin 2008 yılı Ekim ayından önce olması gerekir. Anne ya da babanın hangi tarihte vefat ettiği ise hak sahipliğini etkilemez. Bu durumda yukarıda belirtiğim üzeri babanızdan yetim aylığı bağlanmaz.

Bu yazı 2342 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
» TORBA YASADA SGK YAPILANDIRMA VE İSTİHDAMA İLİŞKİN NELER VAR?
» KÇÖ ve Ücretsiz İzin Uygulamasında Yapılan Suiistimal
» Nakdi Ücret Desteği Hangi Durumlarda Kesilir
» 28 EKİM ÖĞLEDEN SONRA RESMİ TATİLDİR
» YENİ TEŞVİK PAKETİ TMMM’DE
» Filyasyon Ekipleri Rapor Verebilecek
» İşçi Çıkarma Yasağına Giren İşten Çıkış Kodları
» Devamsızlık Nedeni İle Fesih
» Sigortalı Çalışan Öğrencinin Burs veya Kredisi Kesilmez
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter