16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Büşra BURUCU-Çanakkale 18 Mart Üniversitesi-Ekonomist
Sürdürülebilir çözümler kendi öz değerlerimizde!
Yazı Tarihi: 11 Kasım 2020 Çarşamba 09:43

İdeal şehir; kanun, adalet, yaşam ve enerji, ekolojik harmoni, bilgi, şefkat, estetik ve güzelliğin, uyumun kenti olmalıdır. Böylece kent ve insan uyumu gerçekleşir. Kentlerimizi bu ilkelere göre şekillendirmek yaşanabilir bir ortam için birinci şarttır. Bu ideal kente ulaşmak ve bizim değerlerimizde yaşayan ilim kentini tekrar ayağa kaldırmak şarttır. Bunun için şu adımların atılması gerekir.
Kentleri yeniden inşa ederken, toplumun sosyal ahlakını açıklayarak ve dikkate alarak kurumları onun çevresinde inşa etmek lazımdır. Bizim en temel göstergemiz kardeşlik bilincimizdir. Bu bilinci hayatiye geçirmek kentlerimizde yaşanan birçok sosyal soruna ilaç olacaktır. Zaten toplum bunu aralarında işletmektedir. Burada en büyük görev sivil toplum kuruluşlarını yok sayan zihniyete düşmektedir. Artık bu zihniyet toplumuyla barışmalıdır. Kardeşliğin pekişmesi ve sosyal ahlakın gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarına destek verilmelidir.
Kenti bir sosyal laboratuvar, mimarlık stüdyosu, filozof kitaplığı ve iş adamı pazarı olarak bir araya toplamak için eğitimin yaygınlaştırılması lazımdır. Teoriyle-pratik eğitim hayatında birleştirilmelidir. Böylece kent-insan ilişkisi uyumlu hale gelecektir. Her branşta eğitim görenler çevrelerine faydalı olmak ve aksaklıkları düzeltmek için varoldukları bilincine varmalıdırlar. Gerçekte kent, bilginin kopmaz bir parçası ve aracı olacaktır.
İmajlar, hatıralar; doğal yapısı ve zenginliği ile kent toplumun anladığı şekliyle yaşama sanatını arttıracak şekilde kullanılmalıdır. Toplumun sahip olduğu değer ve imaj kentlere yansıtılmalıdır. Bunun için milli bir mimari benimsenmelidir.
Devletin yerel yönetimlere yetki aktarmasını bir an önce yapması lazımdır. Devletin her şeyi merkezden hallederim politikasını terk etmesi lazımdır. Devlet sadece organizatör olmalıdır.
Yerel yönetimler ise mahalle bilincini hayatiyete geçirecek önlemler almalıdır. İmar planlarını toplumun sahip olduğu değerleri göz önüne alarak yapmalıdır. Kentteki sosyal ve kültürel faaliyetleri gecekondu bölgelerine kadar yaymalıdır. Böylece oradaki insanların kentle daha çabuk uyumu sağlanmış olacaktır.
Ayrıca, toplumsal sorunların çözümünde dernek, vakıf, özel sektör gibi sivil aktörlerin yer alması sağlanmalıdır. Bu amaçla yerel yönetimlerle sivil örgütler işbirliği içine girmelidirler.
Aile bağını güçlendirici önlemler muhakkak alınmalıdır. Kent yerleşim yerleri tartışılırken kentlerin sahip olduğu kültür ve sanat değerleriyle bağı muhakkak olmalıdır.
Günümüzde, hızlı kentleşme neticesinde göçle gelen insanların kentlere uyumları aşamasında sivil toplum örgütleri toparlayıcı roller üstlenmektedir. Dolayısıyla bireylerin yanlış davranışlar içine girmelerini engellemektedir.
Son olarak, bir kentin ilim kenti, yaşanabilir kent olabilmesi ve kentlileşme sorunlarının oluşmaması için aydınların toplumun değer yargılarıyla ters düşmemesi ve çevresine değer verdiği bir yer alması gereklidir.
Bütün bu adımlar ideal bir ilim kenti için, kent-insan arasındaki uyumsuzluğun ortadan kalkması için atılması gereken adımlardır. Bu tedbirler ve politikalar sayesinde kent-insan ilişkileri dahilinde, insanların kentlere daha rahat bir şekilde uyum sağlayabilecekleri kanaatindeyiz. Çünkü kentsiz bir toplum gelişemez ve bu sebepten dolayı modernizmin kentlerimizde yaptığı tahribatın sebebi olan sanat ve ahlakı, dolayısıyla toplumun gözardı eden yaklaşımını aşmamız gerekmektedir. Böylece insanlarımıza yaşanılabilir kentler meydana getirebiliriz.
Çağdaşlaşmak yüksek katlı bloklarda yaşamak değildir ve kentlerin sembolleri de bunlar değildir. Bu bizim en önemli sorunumuzdur. Dolayısıyla sürdürülebilir çözümler kendi öz değerlerimizde vardır.

 

Bu yazı 10930 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ ZİRAATTİR!
» Sürdürülebilir çözümler kendi öz değerlerimizde!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter