21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz bir Teşekkür ve Minnet…
Yazı Tarihi: 12 Kasım 2020 Perşembe 06:29

Aşağıdaki fotoğraf 1930’lu yıllarda çekilmiş, yani neredeyse doksan sene öncesi…

Mendilinden çorabına, şapkasından kravatına kadar böylesine güzel giyinmiş başka bir adam daha gördünüz mü siz hiç? Ülkeden şalvarı fesi kaldırmış. Giydiği kıyafetlerle önce yeni yeni ayaklanan ülkesine sonra da tüm dünyaya örnek olmuş. Aksesuarları, takımları, smokinleri ile gerçek bir stil sahibi beyefendiymiş. Yemesi, içmesi, oturması kalkması ile tam bir zarafet timsaliymiş.

Tenis maçı izlemiş. Sahilde kuma oturmuş, kürek çekmiş, at binmiş, konser izlemiş, zeybek oynamış, heykelleri incelemiş. Salıncakta sallanmış hatta o esnada içten bir gülümseme ile bir fotoğrafı çekilmiş.

Sevgi doluymuş. Hayvanlarla ilgilenmiş. Çocuklarla, delikanlılarla, cephede askerlerle, komutanlarla… Cumhurbaşkanı olmuş köylüsüyle, evine misafir etmiş şairiyle, yazarıyla, rakı sofrasında sanatçılarla görüşmüş. Birçok ülke liderini sofrasında ağırlamış. Aşık olmuş, evlenmiş. Rakısını beyaz leblebi ile içmiş. Tek bir ağacı kesmemek için koskoca bir köşkü başka bir yere taşımış. Ankara bozkırı dediğiniz yere Atatürk Orman Çiftliği’ni kurmuş.

Bunların yanında camiye de gitmiş, dua etmiş. Yeri gelmiş vaaz vermiş.

Vatanına karşı oluşan bazı tehditlere öylesine sinirlenmiş ki “Bana yeniden üniformamı giydirmeyin” deyip ültimatom vermiş. Kalbine ülkesi için kurşun yemiş. Gazi olmuş. Savaştan savaşa koşmuş. Tam olarak ömrünün 22 – yirmi iki senesi cephede geçmiş. Senelerce ayağında postalla gezmiş. Vatanı için mücadele ederken, Zübeyde Hanım’ın “Evde yiyecek kalmadı Oğul” diye yazdığı mektuba, “Bendeki para milli mücadelenin parasıdır. Vatanı kurtarmak için topladık, size para gönderemem, evdeki halıları satın” demiş. Dünya üzerindeki ilk ve en yoksul, aynı zamanda en çaresiz savaşlardan birinde yer almış, vatanına saldıranlar için mükemmel öngörüsü ile “Geldikleri gibi giderler” demiş.

Yüce gönüllüymüş. Gözü tokmuş. Sadece ömrünü, emeğini, aklını ve sevgisini milletine vermemiş. Tüm mal varlığını da devletine ve milletine bağışlamış. Yurdu sevmek nasıl olur göstermiş.

Birleşmiş Milletler Cemiyeti kurallarını okumuş, yeni şahlanan ülkesi ile bize uymuyor demiş, geri göndermiş ve kuruluşun ilgili kurallarının değişmesine sebep olmuş.

Türkiye’nin Geometri dersinin de atasıdır kendisi. Üçgenin, dikdörtgenin, açının isim babasıdır. Bugün gördüğünüz o derslerdeki Latin sözleri kendisi geliştirmiş, ilk geometri kitabını o yazmıştır.

Birçok Avrupa devletinden önce kadınına değer vermiş, ona makam ve seçim hakkı vermiş, üzerine de “Ey Kahraman Türk Kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” demiş. Kendi kızını ilk Türk Kadın Pilotu yapmış, onu yurt dışına okumaya göndermiştir.  Medeni kanunu getirmiş, Türk kadınını şeriat zincirinden kurtarmıştır.

Onun getirdiği harflerle, onun birebir üzerinde çalıştığı alfabesi ile ona hakaret etmeye çalışanlar için de ta o zamanlardan cevabını çok güzel vermiştir: “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir”

Ayrıca, 1936’da Ankara Devlet Konservatuarı’nı kurmuş. Türk Dil Kurumu’nu, Alpullu Şeker Fabrikası’nı, Gölcük Tersanesi’ni, Karabük Demir ve Çelik fabrikasını ve bunlar gibi yaklaşık 46 fabrikayı bizzat kurmuş veya kuruluşları için öncü olmuştur. Bu fabrikalar sayesinde 1929-1938 yılları arasında ağır sanayi üretimi %152 artarken toplam sanayi üretimi %80 artmıştır. Kömürde %100, kromda %600, diğer madenlerde %200 artış olurken demir üretimi 0’dan 180.000 tona çıkmış, şeker üretimi 200 misli artmıştır.

İşte; bizim öyle bir Atamız var ki, ülkesi ve milleti için o kadar çok çabalamıştır ki, ölümünden seneler sonra bile tüm ülke aynı gün ve saatte kendisinin önünde saygıyla eğilmektedir.

Bir ölüm ancak bu kadar ölümsüz olabilirdi. Saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz….

Bu yazı 5678 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
» 2021’den Beklediklerimiz…
» Ölen Umutlar, Öldürülen Kadınlar
» Irkçılık doğuştan gelmedi, sonradan öğrenildi!
» Ölümsüz Bir Ölüm, Sonsuz bir Teşekkür ve Minnet…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter