05 Mart 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
BİT PAZARINA NUR YAĞMAZ SAYIN BELEDİYE
Yazı Tarihi: 14 Kasım 2020 Cumartesi 06:41

İktidar en kestirme tarifi ile 'herkes adınaymış gibi kafasına göre takılıp, tercih edebilme hakkını kullanma ayrıcalığı'dır.

Son yirmi yılda bizim kasaba kötü tercihlere kurban edilip, çok kötü yönetildi.

Bu berbat tabloyu yetersiz kadrolar, lay lom takımı ve bu takımın lay lay lomladığı (bilerek ve taammüden kasabanın geleceğini heder eden) tepedeki sözde yöneticilerimiz yarattı.

Kusur elbette ki sadece bizimkilerde değildi.

AB ülkeleri ve ABD merkez bankalarının, şirketlerini 2008 ve 2011 krizlerinden kurtarmak için basıp piyasaya sürdüğü karşılıksız paralar 'kolay para' belasını tüm dünya ile birlikte bizim de başımıza sardı. Kolay ve karşılıksız para, kötü yönetici üreten fabrikaya dönüştü.

Yeni yüzyıl başından 2018'e kadar dünyada esen 'kolay para ve kötü yönetici rüzgarları' bizim kasabayı es geçemezdi ve geçmedi de.

Kolay parayla betona kurban verilen kasaba kaynakları ne yazık ki artık yok.

2010'dan beri bu duruma dikkat çeken yazılar yazıp, radyo konuşmaları yaptım ama nafile. Mevcut yeni yönetim de gerçeklere sırtını dönerek 'bit pazarına rahmet yağdırmayı' tercih etti ve inatla buna devam ediyor.

Beton yığını LYFA kapalı ama, kapalı kalmakla kalmayıp hiçbir işe yaramayacak büyük hortum LYSA için 15 milyonumuz da çöpe gitmek üzere.

İşin ilginci söylediklerim bir bir çıkmışken yerel muhalefetten bile tık yok.

İşin gerçeği zaten yerel muhalefet diye bir şey yok kardeşlerim.

Sizlere durumumuzu daha iyi kavramanız için girizgah olarak birkaç rakam vermek istiyorum.

Lüleburgaz Belediyesinin 2017 bütçesi 173 milyon TL iken o yıl doların ortalaması 3,29 TL imiş. Yani dolar bazında bütçe karşılığı 52,6 milyon amerikan parası imiş.

Bu yıl açıklanan bütçede ise tahmini gelir 177 milyon. Yani TL cinsinden (ki bu aralar TL acayip bir cins) 2017 ile 2020 bütçeleri gelir kalemleri bakımından kardeş kızanı gibi. Ama gerçekte sadece uzaktan akrabalar.

Bizim belediyenin son yirmi yılına bakıldığında tahmini gelir ile gerçekleşen arasında yüzde 10 ila 20 arasında eksi yönde bir fark var. Yani bu yıl hayal edilen bütçenin gelir kalemi normal zamanda olsa yıl bitiminde 160 milyon TL olurdu. Pandemi ve ekonomik kaos nedeniyle bu rakam 140-150 milyon TL arasında gerçekleşecektir. Dolar an itibarı ile 8 lira civarı. Yıl ortalamasının da bu civarda biteceği görünüyor. Sonuç olarak bu yılki bütçenin dolar karşılığı 18,2 milyon dolara denk geliyor.

2017 ile 2020 yılı arasında reel değer farkı 34 milyon dolar. Bu farkın TL karşılığı 350 milyona yaklaşıyor. Yani zamanında ucuz paranın yarattığı ucuz ve çapsız yönetim anlayışı o dönemde bugünün bütçesinin üç katını ezmiş. Elde var beton ama illa da akademik mezarlar. Ucuz paranın akıllıca kullanımı ile elde edilebilecek kentsel katma değer, ucuz yönetim anlayışı ile fena halde 'uffffff' olmuş.

Bilindiği üzere ülkede hakim olan 'Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz' devri geçtiğimiz hafta sonu itibarı ile kapandı.

Ne kadar fakirleştiğimizi ilk kez bu rakamları görünce fark etmediniz elbet. Bu gerçekliği hep beraber cümbür cemaat an be an yaşıyoruz. (Yönetenlerimiz dahil değil)

Mevzumuzun, bu çıplak gerçeği sizin anlayıp anlamamanızla ilgisi yok. Derdimiz yönetenlerin bu basit hesabı anlamaları.

Maaşlarını dolarla almadıkları ve kendilerine ait olmayan paraları harcama yetkisine sahip oldukları için, onlar olan biten ve yarattıkları garabet ile gelmekte olan felaketi anlamakta zorluk çekiyorlar sanırım. Tam da bu nedenle kasaba olarak cümbür cemaat hızla duvara doğru gidiyoruz.

ABD ve AB merkez bankalarının 2008 ve 2011 krizlerini ötelemek için piyasaya sürdüğü ucuz ve karşılıksız paralar kötü yönetici profilinin dayanak noktası olmuştu.

Şimdi o para ortada yok ve pandemi nedeniyle fena halde doğanın intikamına maruz kalıyoruz. Para yok ama bu kolay paranın yarattığı kötü yönetim zihniyeti mevcudiyetini inatla sürdürüyor.

Kestirme anlatımla, artık suyun bittiği yerdeyiz ve yöneticilerimiz hala ve inatla çakma varaklı ama illa da afili çeşme misali beton yığını için, bizim paralarımızı heba etmeye devam ediyorlar.

Ellerimizden beton mukabili alınan geleceğimiz için hepinizi bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum sevgili kardeşlerim.

Yöneticilerimize de yukarıdaki rakamları belediye bütçesinden ve merkez bankası yıllık ortalama dolar değerinden kontrol etmelerini öneriyorum.

Çünkü gelen köy düğünü değil de toplu cenaze töreni sanki.

Dipnot: Tınmayacaksınız biliyorum ama yine de bıkmadan yazmakta faide var. O saçma sapan yatırımı erteleyin ve lütfen acilen YEREL EKONOMİK ÇALIŞTAYI toplayın sayın belediye.

 

Bu yazı 1472 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» GERÇEĞİ SÖYLEYİN DOKTOR YAŞAYACAK MIYIZ!
» HADİ BE GÖZÜNÜ SEVDİĞİM SAYIN BELEDİYE!
» BİT PAZARINA NUR YAĞMAZ SAYIN BELEDİYE
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» "Cumhuriyet aşk'tır oğul"
» 'İLK GENÇLİK DÜŞ'ÜMDEN MEZUN OLDUM SEVGİLİ KARDEŞLERİM
» AMAN DERİM SAYIN BELEDİYE 
» OCANINKİ KIYMETLİ DE, BİZİMKİLER BOSTAN KORKULUĞU MU.....
» ÇÜRÜDÜM ÇÜRÜDÜÜM MAKAMLA ÇÜRÜDÜM)
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter