21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
HADİ BE GÖZÜNÜ SEVDİĞİM SAYIN BELEDİYE!
Yazı Tarihi: 19 Kasım 2020 Perşembe 07:55

Ülkede cümle alem bizi konuşuyor. Covid 19 bulaşma oranı Türkiye ortalamasını iki katı imiş kasabada.

Oysa ne güzeldi dünkü gün. Kültür kenti idik, herkesler sabah sabah birbirine selam veriyordu, kaportacıların cumartesi Bulgar'a kumara, pazar Yunan'a balığa gittiği, yıllık kişi başı gelirin 35 bin dolar olduğu, insanlarının gözlerinden bilgi ve kültür (!) fışkıran, acayip gelişmiş, yeşili, doğası ve tarihi dokusu ile çekim merkezi haline gelmiştik cümbür cemaat.

(Sanırım Covid 19 Emin aganın bu üfürmelerine tav olup kasabanın buğulu havasına kanıp postu bize serdi)

Yıllardır yazar ve söyler dururdum ve daha birkaç gün önceki yazımda da söyledim;

'Lüleburgaz 'ASGARİ ÜCRETLİLER CEHENNEMİDİR!'

Acı ama tıpkı biber gibi gerçek bir haldir bu.

Covid’in zıplamasının nedeni halkın büyük çoğunluğunun üç on paraya çalışmak zorunda olması ve orta sınıf ile genç jenerasyonda yaratılan gerçeküstü öz güvendir.

Lüleburgaz kendi arasında top çeviren üç beş kişinin egolarına kurban edilip aldatıldı sevgili kardeşlerim. Yıllar boyu, insana değil betona yatırım yapıldıkça kendi gerçekliğinden uzaklaştırıldı.

Hayaller Londra, New York ve Paris iken gerçekler Kuştepe, Sakızköy, Emrali oluverdi.

Geç kalınmış sayılmaz elbet.

Yazının çekirdek çıtma bölümü nihayete erdi. Sıra çözüm önerilerimizde.

Önerilerimizi yöneticilerin ve sizin dikkatinize sunuyorum sevgili kardeşlerim;

Öncelikle kasabanın ekonomik yapısından kopmuş memurların hazırladığı tahmini ihale bedeli nedeniyle bir yıldır boş kalan ilan panoları bu bela hastalıkla mücadele için 'AYDINLATMA TAHTALARINA' döndürülmelidir.

7/24 yayın yapan yerel internet kanalı ile bir yandan gelişmeler aktarılırken bir yandan da kasabada tehlike yaratan alanlar ve bu alanlardan kaçınılması ile korunma yollarına ilişkin uyarılar yayınlanmalıdır. Bu kanal yaşanan toplumsal travmayı önlemeye yönelik olarak psikolojik bir destek ve sağaltım alanı da olacaktır.

Kasabanın yerel yöneticisi asıl mesleğinden gelen avantajı kullanıp meslektaşlarının da desteği ile halkın bu konuda nasıl hareket edeceğine ilişkin planlamalar yapmalı ve bunları radyolar, internette önerdiğimiz yerel yönetim kanalı ve yerel basın aracılığı ile halka iletmelidir.

An itibarı ile önceliği olmayan tüm yatırımlar durdurularak, toplumsal dayanışma için ortak bir kasaba kriz bütçesi oluşturulmalıdır.

Entübe hastalar için hayati önem taşıyan ve yerli üretimi gerçekleştirilen solunum cihazlarından edinilerek, hastane kaynaklarının yetersiz kalması durumunda bunların kullanıma açılması için satın alınmaları yapılmalıdır.

Kadın akademisi ve Ezgi Hotel olası bir yoğunluk durumunda modifiye edilmiş karantina merkezleri olarak hazır bekletilmelidir.

Dünya ortalaması % 2 ila 3 oranında ölümle sonuçlanan bu belanın kasabada yaşayan insanların 3000 kadarının canına mal olacağı ihtimaline yönelik olarak, bulaşmanın hızının yavaşlatılması karantina alanlarının belirlenmesi, ekonomik destek paketlerinin kaynağının hazır bekletilmesi, ölümlerin bulaşmaya sebep olmayacak şekilde defni ve yaşanacak toplumsal travmaya ilişkin psikolojik destek stratejilerinin yaratılması için çalışmalar yapılmalıdır.

Ekonomik olarak vücut direncini artıracak besinlere ve takviyelere ulaşamayacak dezavantajlı kasabalılara bu alanda geç kalınmaksızın ayni yardımlar ulaştırılmalıdır.

Su paraları en az üç ay alınmamalı bu üç aylık dönem daha sonra faturalara yansıtılmalıdır.

Oluşturulacak geçici 'kollektif dayanışma kantini' uygulaması ile halkın yiyecek ve kişisel temizlik ürünlerine maliyet değerleri üzerinden ulaşması sağlanmalı ve Ankara Belediyesi örneği dayanışma için irtibat alanları açılarak ‘varsıl ile yoksul'un birbirini incitmeden ortaklaşması sağlanmalıdır.

Şehir içi taşımacılık yapan araçlara kısıtlama getirilmeli bu esnafın kaybettiği gelirler ortak kriz bütçesinden karşılanmalıdır.

Esnaf odaları ile birlikte çalışılarak mevcut olan ve üzerimize üzerimize gelen ekonomik krizden etkilenen yerel esnafa oluşturulan kriz bütçesinden yardım aktarılmalıdır.

Vergi Dairesi kaydı kasabada olmayan büyük marketler Avrupa'da olduğu gibi pazar günleri kapatılmalı böylece yerel esnafın bir gün dahi olsa nefes alması sağlanmalıdır.

Bulaşmanın en yoğun yaşandığı alışveriş merkezleri en az 15 gün süre ile kapatılmalıdır.

Eldeki zabıta ve özel güvenlik personeli merkezde görevlendirilip önlemlere uyma konusunda esnafı ve yurttaşları uyarma ile görevlendirilmelidir.

Yemek Akademisi başlığı ile satılan kurs mekanı ekonomik sıkıntılar bitene dek yoksul yurttaşlarımız için 'kasaba aş evi' olarak hizmet vermelidir.

Önerilerim şimdilik bunlar sevgili kardeşlerim ve sayın belediye. Tartışırız, değiştiririz yenilerini beraberce keşfederiz.

Ama artık yola çıkıp yürümekten başka bir çaremiz yok.

 

Bu yazı 3387 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» O AKADEMİLER ‘ÇOKOMELLİ’ SAYIN BELEDİYE
» GERÇEĞİ SÖYLEYİN DOKTOR YAŞAYACAK MIYIZ!
» HADİ BE GÖZÜNÜ SEVDİĞİM SAYIN BELEDİYE!
» BİT PAZARINA NUR YAĞMAZ SAYIN BELEDİYE
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» BİZ VARIZ VE BİZ HALKIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM!
» "Cumhuriyet aşk'tır oğul"
» 'İLK GENÇLİK DÜŞ'ÜMDEN MEZUN OLDUM SEVGİLİ KARDEŞLERİM
» AMAN DERİM SAYIN BELEDİYE 
» OCANINKİ KIYMETLİ DE, BİZİMKİLER BOSTAN KORKULUĞU MU.....
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter