05 Mart 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
KOLLAJEN
Yazı Tarihi: 23 Kasım 2020 Pazartesi 07:43

Kollajen vücutta tendonlarda, kemiklerde, kaslarda, organlarda, ciltte, bağırsaklarda ve diğer bağ dokularında bulunan bir proteindir, işlevi ise vücut bütünlüğü korumaktır. Vücuttaki kollajen seviyesi yeterli olduğunda bedenimiz genç bir görünüm almaktadır.

Toplamda 28 tip kollajen bulunmakla birlikte en çok duyduğumuz 3 tip kollajen bulunmaktadır. Tİp1 kolajen; cilt sağlığına, Tip2 kollajen; eklem sağlığına, Tip3 kollajen ise kan damarları ve kan dokusunda önerilmektedir. En önemlisi tip1 kollajen olarak kabul edilmektedir. Tip  1 kollajen gerekli durumlarda diğer kollajen tiplerine dönüşebilmektedir.

Vücutta Kollajen Yetersiz Olduğunda Besinlerle Nasıl Arttırabiliriz ?

Sağlıksız beslenme, sigara içmek ve güneşe maruz kalmak kollejen üretimini yavaşlatmaktadır. Vücuttan kollajenin üretiminde etkili olan  2 aminoasit bulunmaktadır. Bunlar prolin ve glisindir. Prolin; yumurta akında, kuşkonmazda, mantarda, lahana gibi sebzelerde bulunan bir proteindir. Glisin ise daha çok balıklarda, et, baklagil gibi protein içeriği yüksek besinlerde bulunmaktadır. Ayrıca organik tavukların derisinde ve jelatinde de glisin bulunmaktadır. Danışanlarımıza pandemi döneminde kollajen üretimi ile bağışıklıklarını desteklemek amacıyla sıklıkla et- kemik suları önermekteyiz. Ayrıca C vitamini kollajen üretiminde ara basamak olan prokollajenin üretiminde etkili olan bir vitamindir. Günde 2-3 porsiyon renkli meyvelerden tüketmek hem bağışıklığınızı güçlendirecek hem de kollajen üretiminizin desteklenmesini sağlayacaktır.

Bu yazı 909 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KAHVE TÜKETİMİ
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
» EKMEKTEN KAÇARKEN TATLIYA TUTULDUM!
» İŞLENMİŞ GIDALAR NEDEN DAHA FAZLA YEME HİSSİ UYANDIRIR?
» HANGİ VÜCUT TİPİNE SAHİPSİN?
» YILBAŞI AKŞAMI İÇİN ÖNERİLER
» GİZLİ KALORİLER
» HAMİLELİK DÖNEMİNDE BESLENME
» HAMİLELİKTE İDEAL KİLO ALIMI NE KADAR OLMALIDIR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter