25 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
Yazı Tarihi: 09 Aralık 2020 Çarşamba 06:26

Daha önceki yıllar çıkan kanunlarda, Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur prim borcu olanlara borçlarını ödemeleri için belir bir süre verilmiş, o sürenin sonuna kadar ödenmeyen prim borçları ve o prim borçlarına ait hizmet süreleri silinmişti. Ancak silme işlemiyle birlikte sigortalının kendisine veya hak sahiplerine daha sonra istemeleri halinde silinen hizmetlere ait tüm primleri ödeyerek ihya etme imkanı da tanınmıştı.

17 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7256 sayılı borç yapılandırma kanunu ile daha önce prim borcu nedeniyle Bağ-Kur veya Tarım Bağ-Kur sigortalılıkları durdurulmuş yani silinmiş olanlara silinen hizmetlerini daha düşük prim tutarı üzerinden ihya etme imkanı getirildi.

Söz konusu Kanunun 2 inci maddesinin 18 numaralı fıkrası uyarınca; köy ve mahalle muhtarları, vergi mükellefiyeti veya şirket ortaklığı gibi nedenlerle Bağ-Kur sigortalısı olanlar ile Tarım Bağ-Kur sigortalılarından prim borçları nedeniyle daha önceki kanunlar uyarınca hizmetleri silinmiş olanlar veya sigortalı ölmüşse hak sahipleri, isterlerse silinen sigortalı hizmetlerini o tarihte geçerli prim tutarı üzerinden primlerini ödeyerek ihya edebilecekler. Yani normal ihya da kişinin ihya başvurusunu yaptığı tarihte geçerli prim tutarı üzerinden prim ödemesi gerekirken, burada ihya edilecek hizmet hangi yıla / aya aitse o yılda / ayda geçerli prim tutarı üzerinden ödeyecek. Burada sadece ödenecek primin ait olduğu yıldan / tarihten ihya başvurusun yapıldığı tarihe kadar geçen süre için Yİ-ÜFE (enflasyon oranında) hesaplanacak tutar prim tutarına eklenecek, dolayısıyla faiz uygulanmayacak sadece enflasyon farkı uygulanacak. Bu şekilde hesaplanacak tutar normal ihya halinde ödenecek güncel prim tutarından düşük olacaktır.

Ancak bu imkandan yararlanmak isteyenlere iki aylık başvuru süresi tanınmış olup, bu süre 1 Kasım 2020 tarihinde başladı, 1 Şubat 2021 tarihinde de sona erecek. Dolayısıyla söz konusu ihya imkanlarından yararlanmak isteyenlerin 1 Şubat 2021 Pazartesi günü sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılandırma başvurusunda bulunulması gerekiyor. İkinci şart ise ihya başvurusundan sonra SGK tarafından hesaplanan tüm prim borcunun tamamının 1 Mart 2021 Pazartesi günü sonuna kadar ödenmesi gerekiyor, yani taksitle ödeme imkanı yok.

İhya başvurusu e-Devlet SGK sayfasından yapabileceği gibi, SGK tarafından hazırlanan başvuru formunu doldurarak posta yoluyla veya şahsen SGK’ya başvurarak da yapabilecek.

-OKURDAN GELENLER-

Soru: Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu günlerde personellerimizi çalıştırırsak onlara fazla mesai ücreti ödemeli miyiz?
Cevap: Sokağa çıkma yasağına rağmen valiliklerden izin alarak çalışmaya devam eden işyerleri var. Bu işyerlerinde çalışılan sokağa çıkma yasağı olan günlerdeki çalışmalar ile haftalık toplamda 45 saati geçmedi ise işçiye sırf sokağa çıkma kısıtlamasında çalıştı diye fazla mesai ücreti ödenmesine gerek yok. Ama işveren ekstra bir ödeme yapmak isterse yapabilir.

Soru: 4 yıldır çalıştığım işyerinde firma sahibi pandemiyi sebep göstererek ikramiye ve bazı sosyal haklarımızı kaldırdığını söyledi. Bu durumu kabul etmezsek istifa mektubu yazıp işi bırakmamızı belirtti. Tabii bu dönemde mecburen işimize devam etmek durumundayız. Fakat sözleşmemizde ikramiye ve sosyal haklarımız yazıyor. Her ay ücretimiz ödenirken bordroya imza atıyorum. Bordrolara imza atmam bu durumu kabullenmem anlamına gelir mi? İstifa etsem kıdem tazminatımı alabilir miyim?

Cevap: İşçinin aldığı ücret miktarının düşürülmesi, ikramiyenin veya sosyal yardımın kaldırılması, işçinin iş yeri organizasyonunda mevcut görevinden daha alt seviyedeki bir göreve atanması, çalışma koşullarının ağırlaştırılması gibi durumlar 4857 sayılı iş kanununun 22. maddesi anlamında iş sözleşmesinin içeriğinin işçi aleyhine değiştirilmesi anlamına gelmektedir. İşçinin açıkça yazılı olarak muvafakat verdiği durumlar veya yeni bir hizmet sözleşmesi imzalanması istisnadır. Bu şekilde yazılı muvafakat olmadan işçi tarafından bordro imzalansa dahi geçerli değildir. İstifa etseniz de kıdem tazimatınıza hak kazanacağınız kanaatindeyim.

Bu yazı 3826 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter