25 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
Yazı Tarihi: 16 Aralık 2020 Çarşamba 06:24

1/12/2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 30/6/2020 ve öncesinde; Kısa çalışma ödeneğine hiç başvurmamış veya başvurmuş olmakla birlikte kısa çalışma ödeneğinden hiç yararlanamamış işyerlerinin, 1/12/2020 ila 31/12/2020 tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğine başvurmalarına imkan sağlandı.

Kısa çalışma ödeneğinden (KÇÖ) 30/6/2020 ve öncesinde hiç yararlanamamış işverenler, 1/12/2020 ila 31/12/2020 tarihleri arasında başvurmak kaydıyla kısa çalışma ödeneğinden 3 ay süreyle yararlanabilecekler.

Yeni başvurularda en fazla 1/12/2020 ila 31/12/2020 tarihleri arası için KÇÖ talebi girilebileceğinden, KÇÖ başlangıç tarihi 1/12/2020 tarihinden önce, bitiş tarihi 28/2/2020 tarihinden sonra olamayacak.

Diğer taraftan, başvuruların 1/12/2020 ila 31/12/2020 tarihleri arasında yapılacak olması gerekmekle birlikte, bazı sigortalıların kısa çalışmaya Aralık ayında, bazı sigortalıların ise 2021/Ocak veya Şubat ayı içinde çıkartılmasının planlandığı durumlarda, bu sigortalılar için kısa çalışma başlangıç tarihi Ocak veya Şubat ayı içindeki bir tarih olarak da sisteme girilebilecektir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılacak sigortalı için Aralık ayı içinde başvuruda bulunulmuş olması gerektiğinden, 31/12/2020 tarihine kadar yapılacak başvurularda yer almayan sigortalılar 1/1/2021 tarihinden sonraki sürelerde kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacaklar.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılması amacıyla başvuru yapılan sigortalıların kısa çalışmaya çıkartılmaması veya kısa çalışma sürelerinin azaltılması halinde, işyerinin İŞKUR iş ve meslek danışmanı ile temasa geçilerek kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi veya azaltılması da mümkün bulunmaktadır.

Kısa çalışma ödeneğinden ilk defa yararlanacak işyerlerinde kısa çalışmanın başladığı ilk yedi günlük süre içinde işverenin yarım ücret ödeme yükümlülüğü bulunduğundan, bu işyerlerinde başvurulacak sigortalılar için 28/2/2021 tarihine kadar en fazla 83 günlük süre zarfında kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecekler.

Başvurular sırasında işyerinde kısa çalışmayı gerektiren sebeplerin ortaya çıktığını gösteren belgelerin de eklenmesi gerekli. Bu amaçla, işverenin kısa çalışma talebine ilişkin gerekçeli ve yazılı beyanı, ücret bordroları, puantaj kayıtları, cari yıl ve bir önceki yıla ait geçici gelir beyannameleri ile mali tabloların kayıtları, üretimde meydana gelen artış ve azalış miktarlarını gösteren belgeler veya aynı döneme ait söz konusu bilgileri içerir nitelikte düzenlenmiş tasdikli mali analiz raporu, alınan ve iptal edilen siparişlere ve sözleşmelere ilişkin belgeler, varsa faaliyetin kısmen ya da tamamen durduğuna ilişkin belgeler vb. başvuruya ilave edilmelidir.

-KÇÖ başvuruları nasıl yapılacak?-

30 Haziran 2020 tarihinden önce kısa çalışma ödeneğinden hiç yararlanmamış işverenlerce ilk defa yapılacak başvurular, ilgili firmanın “İŞKUR’da kayıtlı yetkilisi” tarafından e-Devlet uygulamaları üzerinden “Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu” ekranı üzerinden yapılacaktır.

Kısa çalışma ödeneği için daha önce İŞKUR yetkilisi tayin edilmemiş ise www.iskur.gov.tr internet adresinden öncelikle “İşveren Kaydı” ile birlikte “İşveren yetkilisi” tanımlanması gerekecektir.

Bu tanımlamalar yapıldıktan sonra “İşveren Yetkilisi” olarak tanımlanan kişi tarafından kendisine İŞKUR üyelik kaydı yaparken belirlediği şifre vasıtasıyla elektronik ortamda başvuru yapılması mümkün olacaktır.

Bu yazı 3133 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter