21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
Yazı Tarihi: 17 Aralık 2020 Perşembe 06:57

Okuduğum kitapta yazar öykünün kahramanı için söylediği sözlerden biri:

“Sürüden biri olmaya karar verdiği için rahatlamıştı. Artık öğrenme isteğine gem vurmaya gerek kalmayacaktı. Ne yeni girişimler olacaktı ne de yeni başarısızlıklar. Ne hoştu, düşünmemek ve kıyıdaki ışıklara doğru karanlıkta uçmak ne hoştu!”

Düşündüğümde, öykünün kahramanı gibi bazen bizlerde, kimi zaman huzurumuz, mutluluğumuz, belki de çıkarımızı düşünerek sürüden biri olmayı seçmiş, karşı çıkmayı göze alamamış kayıtsız kalmayı yeğlemişizdir.

Öncelikle şu soruyu kendimize sormak gerekiyor: Yaşadığım toplumun bir bireyi olarak, sosyal, siyasal düşüncelerim ya da inançlarımla ilgili, her an farklı söylemlerle karşı karşıya kalıyorum. Bu bağlamda, bana söylenen, dayatılan her düşünceyi, doğruluğunu hiç sorgulamadan kabullenebiliyor muyum?

Okuduklarım ve yaşadıklarımla, çevremdeki ya da toplumdaki çoğu insanın, sürünün bir bireyi olmayı bilinçli olarak seçtiği kanısına varıyorum. Bilim insanları bunun için çeşitli savlar ortaya koyabilir. Oysaki yazar, birkaç sözcükle yalın gerçeği söylüyor: Sürüden biri olmaya karar verdiğimizde, öğrenmeye, sorgulamaya gerek kalmıyor. Bir farklılık yaratmak isterken, yapacağımız bu atılımda başarısızlıktan kaynaklanan bir sorun yaşanmıyor. Huzurumuz kaçmıyor. Yalnız kalma korkusu yaşamıyoruz. Kısacası, kimi değerleri yitirmeyi göze alamadığımız için sürüden hiç kopmamak bizi rahatlatıyor.

Ne denli karşı çıkmak, içinde bulunduğumuz çemberi kırmak istesek de, çoğumuzun ortak paydası kaygılarımız, korkularımız ve çıkarlarımız içinde şekillenmektedir.

Kral çıplak hikayesinde olduğu gibi:

Zamanın birinde bir ülkede bir kral varmış. Bu kral aynı zamanda ülkede taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmıyor ve sesini çıkaran herkesi kılıcından geçiriyormuş. Günlerden bir gün bu kralı ziyarete komşu ülkenin soylu ve en az kendisi kadar güçlü bir kralı ziyarete gelecekmiş. Bu yüzden kralı bir heyecan kaplamış. Tüm sarayı baştan aşağı yeniletmiş, en iyi halılar, en iyi  mobilyalar… Ülkedeki tüm terzilere haber salmış ve kendisine her kim en iyi kıyafeti tasarlarsa onu ödüllendireceği ve hatta sarayda baş terzi görevine getireceğini ferman eylemiş. İşte bu yüzden kimisinde korku kimisinde de kese kese hediye ve sarayda bir “makam” hayali belirdiğinden herkes kendince bir şeyler tasarlamış. Kral gelen terzilerden hiçbirini beğenmemiş. Sırada  uyanık ve bir o kadar zeki bir genç terzi varmış. Bu terzi, kralın huzuruna çıkar ve kendisine en iyisini sunacağını ancak bunun için bütçeye ihtiyacı olduğunu ve bu sayede en muhteşemi ortaya çıkarabileceğini ifade eder. Birkaç gün sonra terzinin yanına giden kral, terzinin elinde hiçbir şey görmez ve ona hiddetlenerek “Kaç gündür boş mu gezdin ne yaptın bu kadar sürede, elinde de hiçbir şey yok der!”

Bunun üzerine terzi “Aman efendim, bakın size öyle bir kıyafet diktim ki, yeryüzünde bir benzeri yok. Bu kıyafeti sadece krallar ve soylular görür, bir de zekiler!” der.

 Kral ve yanındaki dalkavukları zeki olduklarını göstermek için elbisenin ne kadar güzel olduğundan bahsederler.

Artık gün gelmiştir. Terzi kralı son kez aynanın karşısına geçirir ve elleri ile ona giydirir! Ortada hiçbir şey olmamasına rağmen Kral bu kıyafeti çok beğendiğini söyler. Çünkü işin ucunda akılsızlık vardır.

Kral  halkın karşısına çıkar. Her ne kadar kıyafet olmamasına rağmen herkes alkışlarla ve heyecanla kralı karşılar. Öyle ki herkes birbirine bakıp “Ne güzel elbiseymiş. Bunu da giyse giyse kral giyer” demişler.

Bu duruma anlam veremeyen bir çocuk orta bir yerden ayağa kalkıp bağırır: “Kral Çıplak”

Bu sözle cesaretlenen halk, gülmeye başlamış. 

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

 

Bu yazı 1969 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter