25 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
Yazı Tarihi: 23 Aralık 2020 Çarşamba 07:20

İşverenlerin, 7256 sayılı kanun kapsamında borçlarını yapılandırma imkânının tanınması ile birlikte siz değerli okurlardan en çok gelen sorunun cevabını bu haftaki köşemde vermeye çalışacağım.

İşverenlerin ihaleye katılabilmeleri, hakkedişlerini alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borcu yoktur yazısı almaları gerekmektedir. Peki, borcu olan işverenlerin borçlarını 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaları halinde borcu yoktur yazısını nasıl alacaklar.

4734 sayılı Kamu İhale Kanununun “İhaleye Katılımda Yeterlilik Kuralları” başlıklı 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrasının (c) bendinde, Türkiye’nin veya kendi ülkesinin mevzuat hükümleri uyarınca kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu bulunan isteklilerin ihale dışında bırakılacağı; Kamu İhale Genel Tebliğinde ise ihaleye katılacak olan isteklilerin, ihale tarihi itibarıyla 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine istinaden tecil ve taksitlendirilmiş ya da çeşitli kanunlar gereğince yeniden yapılandırılmış olan yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi ve işsizlik sigortası primi ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının, kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu olarak değerlendirilmeyeceği belirtilmiştir.

İhalelere katılmak amacıyla SGK’dan kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu olup olmadığına ilişkin yazı alacak işverenlerin, borçları borcu yoktur yazısı almasına engel teşkil etmeyecek tutarda ise borcunu yapılandırmamış olmasa da borcu yoktur yazısı alabilir. Bunun dışında da borçlarını 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran işverenler;

  • Pesin ödeme yolunu tercih etmişlerse, 7256 sayılı Kanun uyarınca yeniden yapılandırılmış olan borçlarının tamamını ödedikleri tarih itibarıyla,
  • Taksitle ödeme yolunu tercih etmişlerse, yapılandırılmış olan borçlarından ilk iki taksitin ödenmesi şartıyla,

yapılandırma kapsamı dışında kalan ödeme süresi geçmiş başka borçları da olmaması veya varsa da borcu yoktur yazısı almaya engel teşkil etmeyecek tutarda olması halinde kesinleşmiş sosyal güvenlik borcu olmadığına dair belge alabilirler.

Ayrıca borcu yoktur yazısı için sadece sigorta primi ve işsizlik sigortası primi ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarına bakıldığından, idari para cezaları ile ilgili borçlar borcu yoktur yazısına engel teşkil etmez.

 

İhale Makamından Hakedişin Alınması İçin Borcu Yoktur Yazısı Alınması

5510 sayılı Kanunun 90’ıncı maddesinin ikinci fıkrasına göre ihale makamları tarafından işverenlerin hakedişlerinin ödenebilmesi için; SGK’ya idari para cezası, prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması gerektiğinden, borçlarını 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran işverenler;

  • Peşin ödeme yolunu tercih etmişlerse, yapılandırma kapsamına giren borçların tamamının ödenmesi ve yapılandırma kapsamı dışında kalan ödeme süresi geçmiş başka borçlarının da bulunmaması kaydıyla,
  • Taksitle ödeme yolunu tercih etmişlerse, ilk iki taksitin süresinde ödenmesi ve vadesi geçtiği halde ödenmemiş veya eksik ödenmiş taksit ile yapılandırma kapsamı dışında kalan ödeme süresi geçmiş başka borçlarının da bulunmaması kaydıyla, hakediş ödemesine esas borcu yoktur belgesi alabilirler.

 

 

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Çalışmadığım dönemlerle ilgili olarak Genel Sağlık Sigortası borcum var. Bu borcu taksitler halinde ödeme imkanım var mı?

CEVAP: 7256 sayılı Son Yapılandırma Kanunu ile ;
Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için başvuru şartı yok. Tüm borçlar otomatik olarak SGK tarafından yapılandırılacak e-devletten görebilirsiniz. 30 Nisan 2021 tarihine kadar anapara borcun tamamının ödenmesi halinde GSS borcuna ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecek.
Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış olanlar borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkanların borçları silinecek

Bu yazı 3500 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter