21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
Yazı Tarihi: 24 Aralık 2020 Perşembe 11:03

Normal zamanlarda her koyun kendi bacağından asılır gibi söylemler, toplumun genel görüşünü yansıtıyor olsa da, bir tehlike karşısında artan kaygı ya da korkularımız, bize en çarpıcı şekilde, aynı gemide olduğumuzu anımsatıyor. Ailemizin, yakın çevremizin sorumluluğunu, elbette ki her zaman ve her koşulda taşıyoruz. Oysa virüs gibi sinsi, sürekli saldırmak için pusuda bekleyen tehlikeli bir düşman karşısında yüklendiğimiz sorumluluk, yalnız yakınlarımızla sınırlı kalmıyor. İçinde yaşadığımız topluma olduğu kadar, ülkemize ve hatta tüm dünyaya karşı sorumlu olduğumuzu görüyoruz. Zamanında gerekli önlemler alınmayıp, söndürülmeyen bir kıvılcımın nasıl büyük yangınlara ve ağır yıkımlara neden olduğunu şaşkınlıkla izleyerek…

Ne yazık ki, ancak yaşadığımız olumsuzluklar yüzünden, birbirimizden sorumlu olduğumuzu hissediyoruz. Bu bilinç her zaman aşılanmaya çalışılsa da, sınırlı sayıda insanın dışında hiçbirimiz, bir tehlikeyle karşılaşmadığımız sürece, bu konu üstünde düşünmüyoruz bile.

Yaşadığımız pandemi döneminde çoğumuzun isteği; Hastalıkların bitmesi yüreklerimizi dağlayan ölümlerin bitmesi, sarılmak  gezmek, dışarda  yemek yemeğe gitmek, seyahatler etmek… Umutla ve sabırla beklediğimiz. Ayakta kalmamızı sağlayacak kadar beklediğimiz. “Bu günler geçecek, güzel günler gelecek. Yine sarılacağız, yine gezip tozup eğleneceğiz, yine dans edip şarkılar söyleyeceğiz.” Yeter ki inancımız içimizde her zaman var olsun.

 Yaşadığımız doğayı, insanı, canlı ve cansız varlıklarıyla bir bütün olarak görmemiz gerekiyor. Yangınlar, kazalar, bulaşıcı hastalıklar… Yaşadığımız felaketler birbirimizin hayatlarını etkiliyor. Bu bütünlükte, dünyanın var oluşuyla sürüp giden evrensel bir dengenin de var olduğunu görebiliyoruz. Nitekim bir tarafın çıkarına bozulabilecek bu denge, yalnız doğayı değil, insanlığı da yok etmeye götürebiliyor.

Cahillik, duyarsızlık, aldırmazlık bir yana…

Doğaya ve insanlığa karşı sorumluluklarının bilincinde olan her birey, yaşanan olumsuzluklara karşı, gözlerini kapalı tutabilir mi?

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 2866 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter