16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN
2021’den Beklediklerimiz…
Yazı Tarihi: 29 Aralık 2020 Salı 06:58

2021’den istekleriniz hazır mı? Benim hazır: EŞİTLİK! Kadın ve erkeğe eşit haklar. Aynı pozisyonda çalışan kadına ve erkeğe eşit ücret ödemesi. Eşit fırsatlar. Eşit gelecek. Eşit haklar.

Biz bunları istiyoruz ama yapmamız gerekenler neler?

Bunu düşünürken değiştirmemiz gereken en öncelikli şeyin “dilimiz” olduğuna karar verdim. Eşit olmak için eşit bir dile sahip olmamız gerekir. Ancak kadınlar ve de kadınlık, Türk halkının günlük deyimleri ile, ata sözleri ile her gün bir kez daha yerin dibine sokulmakta. Her gün gündelik yaşamda kullandığımız ataerkil toplumumuzdan kalan aşağıdaki sözler bizleri eşitlik ilkesinden bir adım daha uzaklaştırıyor. Öyleyse buna bir son verelim. 2021 yılında artık aşağıdaki sözleri söylemeyelim olur mu?

Kocanın vurduğu yerde gül biter.

Bu söz evliliklerde sıkça karşılaştığımız şiddeti normalleştirmeye çalışan bir ifade. Kocanın vurduğu yerde ilişki ve evlilik biter. Şiddeti romantize etmeyin!

Kızını dövmeyen dizini döver.

Bu söz ebeveynlerin kız çocuklarına uyguladığı şiddeti normalleştirmektedir. Başka bir yetişkini dövmek suçtur. Bir hayvana zarar vermek zalimliktir. Bir kızı dövmek eğitim mi sayılmalı? Şiddet ile eğitim olmaz.

Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin.

Bu söz kadına uygulanan şiddeti normalleştirip bir de kadının tek görevinin annelik olduğunu ifade etmektedir. Kadınlar istediğiniz zaman döveceğiniz istediğiniz zaman çocuk yapacağınız araçlar değildir. Kadın hayatında ne yapacağına özgür iradesi ile karar verir.

Kız başına.

Bu ifade psikolojik şiddet unsurudur. Bir kadının kadın olduğu için daha savunmasız, daha az güvende olması gerektiğini ifade eder. Bir kadının kendi başına nereye gittiğini tartışmaktansa onlara karşı yaratılan tehlikeleri azaltmaya uğraşın.

Tecavüz kaçınılmazsa zevk alacaksın

Bu ifade hem tecavüz suçlarında zevk alınabileceğini ifade ederek tecavüzü normalleştiren hem de mağdurların deneyimi ile dalga geçen dilimizdeki en iğrenç ifadelerden biridir. Maalesef sıkça kullanılmaktadır. Sakın şakasını yapmayın! Yapanları anında uyarın. Bir kişi bile bu sözü bir daha asla kullanmamalıdır.

Erkektir, sever de döver de.

Bu söz sevgi ve şiddetin bir arada var olabileceğini ifade ediyor. Bu yanlıştır. Sevginin var olduğu yerde şiddete yer yoktur. Tekrarlıyorum: Şiddeti romantize etmeyin. İlişki içinde olmak kimseye şiddet uygulama hakkı vermez. Hiçbir sevgi dövülmenize değmez. Şiddet gördüğünüzde hemen destek alın ve o ortamdan uzaklaşın.

Kadın erkeğin şeytanıdır.

Bu söz erkeğin yaptığı her hataya bir kılıf bulma, suçu kadına yükleme çabasıdır. Oysa bir yetişkinin işlediği suçlarda tek bir kişi sorumluluk almalıdır: Kendisi. Bu söz asla söylenmemelidir.

Dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek köpek yanaşmaz.

Bu söz erkeğin uyguladığı her türlü şiddeti ve tacizi haklı göstermektedir. Cinayetteki tek suçlu katildir. Tecavüzdeki tek suçlu tecavüzcüdür. Tacizdeki tek suçlu tacizcidir.

O saate orada ne işi vardı?

Şiddete sebep aramayın. Mağdurları suçlamayın. Kimin ne saatte ne işi olduğunu sorgulayacağınıza bir kadına saldıracak erkeği bu toplumun nasıl yetiştirdiğini sorgulayın. Giydiğimiz, saatin kaç olduğu, nerede olduğumuz katili, tecavüzcüyü, tacizciyi aklamak için kullanılamaz.

Yeni yılda artık bu sözleri kullanmayalım. Kadın ve erkeğin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması için çabalayalım.

Hak ve özgürlüklerimize sahip çıkarken dilimize de sahip çıkalım. Çünkü ağzımızdan çıkan her sözün bir anlamı vardır. Dilimizi değiştirirken kendimizi, kendimizi değiştirirken tüm dünyayı yerinden oynatabiliriz.  

Yeni yıla, patriarkal zihniyeti kökünden sarsarak girelim. Kadın cinayetlerinin durdurulduğu, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulandığı, kadınların hemcinslerine, kadınlara daha fazla destek olduğu, eşit ücret aldığı, sağlıklı bir yıl olmasını dilerim…

 

Bu yazı 3734 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ülkeden Kadın ve Hayvan Manzaraları
» Eşitsizliğe ve adaletsizliğe de kapalı mıyız?
» CADI AVI
» İstanbul Sözleşmesi Uygulansaydı Onları Yaşatacaktı…
» 8 Mart ‘Hayatımızdaki Kadınlara Teşekkür Etme Günü’
» Şehzade değil ‘Beyefendi’
» Gazetede Akıl Tutulması
» 2021 yılında en az 10 kadın erkekler tarafından öldürüldü…
» 2021’den Beklediklerimiz…
» Ölen Umutlar, Öldürülen Kadınlar
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter