21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
Yazı Tarihi: 06 Ocak 2021 Çarşamba 06:37

Koronavirüs salgınının çalışma hayatı üzerindeki ekonomik yükünü hafifletmek amacıyla; kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları kolaylaştırılmış, ayrıca işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması getirilmişti.

17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, istisnalar hariç 3 ay süreyle işverenlere işten çıkarma yasağı getirilmiş, bu süre Cumhurbaşkanlığı kararları ile daha sonra dört kez uzatılmıştı.

Son olarak 27 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan 3135 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile işten çıkarma yasağının süresi 17 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.

30 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanan 3344 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile söz konusu işten çıkarma yasağının süresi 2 ay daha yani 17 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı. 

Öte yandan 7252 sayılı Kanunla bu süreyi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verildi.

-İşten Çıkış Yasağı Kapsamına Giren İşten Çıkış Nedenleri-

1 – Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi 

4 – Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi 

15 – Toplu işçi çıkarma 

22 – Diğer nedenler (Listede belirtilen fesih nedenleri dışında kalan nedenler)

26 – Disiplin kurulu kararı ile fesih 

27 – İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih 

28 – İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih 

31 – Türk Borçlar Kanunu, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih

32 – 4046 sayılı Kanunun 21 inci maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesih

34 – İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih 

-Ücretsiz İzin Uygulamasının Süresi Uzatıldı-

17 Nisan 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, işten çıkarma yasağının uygulanacağı 3 aylık süre boyunca işverenlere çalışanlarını tamamen veya kısmen ücretsiz izne ücretsiz imkanı tanınmış, bu süre de Cumhurbaşkanı tarafından dört kez uzatılmıştı. İşverene tanınan işçiyi ücretsiz izne gönderme yetkisinin süresi en son 17 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.

30 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3344 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile işverene tanınan işçiyi ücretsiz izne gönderme yetkisinin süresi de aynı şekilde 2 ay daha yani 17 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.

-OKURDAN GELENLER-

SORU: Yılbaşının Cuma gününe denk gelmesi sebebiyle, Cumartesi günü çalışan işçilerimize genel tatil gibi ücret ödememiz gerekir mi?

CEVAP: Bu konuda yargı kararı çok net; SAYILMAZ. Yargıtay. 9. HD E: 2003/17723, K:2003/17653 "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2/D maddesinde; “Bu kanunda belirtilen UBGT günleri Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır...” hükmü yer almaktadır. Kanunun bu maddesinin düzenleniş amacı, kanunun yayınlandığı tarih de cumartesi günleri saat 13’e kadar çalışma yapılmasıdır. Yasa belirtilen maddesiyle bu süreyi de tatil gününün kapsamı içine almış olup, cumartesi gününün genel tatil günü olarak kabulü mümkün değildir. Bugününde normal cumartesi günü olarak değerlendirilmesi gerekir."

 

 

 

Bu yazı 3125 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektörler Genişletildi 
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
» Yıllık İzin Ücreti Çalışırken Ödenemez!
» Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak Şart
» Gelir Testi İçin 31 Mart Son Gün
» Uzaktan Çalışma Hayatımıza Girdi
» HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER NE ANLAMA GELİYOR
» OKURDAN GELENLER
» Şubat Ayı Hizmet Bildirimleri Nasıl Olacak?
» KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİÇİN ZAMLANMADI?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter