16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
TENCERE DİBİN KARA…            
Yazı Tarihi: 07 Ocak 2021 Perşembe 06:42

 Yaşımız, sosyal konumumuz, eğitimimiz ne olursa olsun, insanlara eleştirel gözle bakmaktan hiç geri kalmıyoruz. Onların giyimleri, davranışları, fikirleri, yaklaşımları, yorum ve dedikodularımız için, bize her zaman malzeme sağlamaktadır. Peki, bu insanları eleştirdiğimiz konularda, bizim ne kadar kusursuz ve yetkin olduğumuzu hiç düşündük mü? Sanmıyorum! Önemli olan karşımızdakilerin hatalarını bulmak, onları çekiştirmek! Belki de kendi kusurlarımızın görünmemesi için başkalarının kusurlarını ön plana çıkarma dürtüsüdür.

Her ne denli kimimiz içimizdeki bu dürtüyü eğitimimizle bastırmaya çalışsak, eleştirilerimizde suskun kalsak da, kuşkusuz görmezden gelemiyoruz. Başkalarının eksi puanları, bize artı birer puan yazılacakmış gibi... Çekiştirmekten keyif alanlara da, söylenecek bir sözümüz yok!

Aslında Bir başkası için yorumda bulunmadan, onu eleştirmeden, kendimizi onun yerine koymalıyız!

Bir Kızılderili atasözünü anımsadım:

“Bir insanın ayakkabısını giyip yarım mil yürümeden onu yargılamayın!”

Çoğu zaman biz insanları yargılarsak, onları sevmeye  ne zaman başlarız. Değil mi? Düşüncelerimizi süzgeçten geçirmeyi, onları dile getirmeden de beklemeyi öğrenmeliyiz. Daha da önemlisi, asıl olan eylemdir, söz değil. Kendimiz örnek olamadığımız sürece, bir başkasından beklemek, ne derece gerçekçi sayılabilir? İnsanları sorgularken olumsuzluklarını anlatırken verebileceğimiz olumlu yanıtlarımızda olmalı diye düşünüyorum.

Genç bir çift, yeni bir mahalledeki evlerine taşınmışlar. Sabah kahvaltı yaparlarken, komşu da çamaşırları asıyormuş. Kadın kocasına, “Bak, çamaşırları yeterince temiz değil, yıkamayı bilmiyor, belki de doğru sabunu kullanmıyor.” demiş. Kocası ona bakmış, hiçbir şey söylemeden kahvaltısını sürdürmüş. Komşusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah kadın aynı yorumu yapmayı sürdürmüş.

Bir ay kadar sonra, bir sabah komşusunun çamaşırlarının tertemiz olduğunu gören kadın çok şaşırmış. “Bak” demiş kocasına “çamaşır yıkamayı öğrendi sonunda, merak ediyorum, ona kim öğretti?”

“Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizin camlarını sildim” diye yanıtlamış kocası.

Başkaları için bir yorumda bulunurken, onlara nereden ve nasıl baktığımız çok önemli! Kendi camlarımızı temizlemeden, komşuların çamaşırlarını çekiştirmek bizi yalnız güç değil, gülünç durumlara da düşürebilir.

Tencere dibin kara seninki benden kara…

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı 2749 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»  ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI
»  19 MAYIS 1919 ATAM SAMSUN'DA
» İNSAN YAŞAMI YAZILI METİN GİBİDİR
» ŞU FANİ DÜNYADA  ALDIĞIMIZ   SAYILI NEFES KADAR VARIZ
» BİR SORUNUM VAR
»   ŞU BOĞAZ HARBİ NEDİR? VAR MI Kİ DÜNYADA EŞİ?
» CEHALET VE EĞİTİM
» ÇOK ŞEYİ ÖZLÜYORUZ
»   ŞİŞŞT  SAKİN  OL !
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter