16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dyt. Yaren ÖZTEMEL
HANGİ VÜCUT TİPİNE SAHİPSİN?
Yazı Tarihi: 11 Ocak 2021 Pazartesi 06:28

EN-FİT BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI

Her bireyin kendine özgü bir vücut tipi bulunmaktadır. Bazı kişilerin yağları göbek bölgesinde toplanmış iken bacakları ve kolları incecik, bazı kişilerin ise bel bölgeleri ince iken kalça bölgelerinde yağlar toplanmıştır.  Temelde 4 farklı vücut tipi bulunmaktadır. Bunlar elma tipi, armut tipi, kum saati tipi ve ters piramit tipleridir.

1) Elma Tİpi: Elma vücut tiplerinde yağlanmalar sıklıkla bel ve karın bölgesindedir. Daha sıklıkla erkeklerde görülen bir vücut tipi olmakla birlikte kronik hastalıklara yatkınlığı arttırmaktadır. Özellikle karaciğer yağlanması, insülin direnci gibi şikayeti olan kişilerin bir çoğu elma vücut tipine sahiptir. Bu kişilerde yemeklerden sonra yorgunluk hissi ve uyku hali olmaktadır. Sevdikleri besinler genellikle unlu mamuller, şekerli ve nişastalı besinler ve alkoldür.

2) Armut Tipi: Armut vücut tiplerinde yağlanmalar sıklıkla kalça kısmında olmaktadır. Bu kişiler kilo vermekte zorlanırlar aynı zamanda kilo vermekten kaçınırlar çünkü ilk kilo kayıpları genellikle bel bölgelerinde gitmekte ve belleri incelmektedir, kalça bölgelerinde yağ kaybı biraz daha zordur. Bu kişilerin genellikle östrojen hormon seviyeleri biraz daha yüksektir. Beslenmelerinde östrojen salınımını arttıran besinleri beslenmelerinde azaltarak diyetlerinin planlanması istedikleri vücut tipine sahip olmalarını kolaylaştıracaktır. Armut vücut tipine sahip kişiler beslenmelerinde sıklıkla yağlı besinlere, kafeinli içeceklere yer vermektedirler. Lif içeriği yüksek besinleri tüketmelerini ve fonksiyonel tıp diyetisyeni ile çalışmaları tavsiye edilebilir.

3) Kum Saati Tipi: Kum saati vücut tipine sahip bireylerin bacakları kalın, omuzları geniş iken bel bölgeleri incedir. Bu kişilerin vücutlarında genellikle ödem çok daha fazladır. Kum saati vücut tipine sahip kişiler beslenmelerinde genellikle glisemik indeksi yüksek besinlere yer vermekte, tatlı tüketimi oldukça fazladır. Kompleks karbonhidrat tüketimini ve bol bol sıvı tüketmeleri tavsiye edilebilir.

4) Ters Piramit Tipi: Ters piramit tipine sahip bireylerin omuzları geniş iken bel ve kalça kısımları incedir. Vücudun üst kısımları kaslı iken yağlar genellikle arka kollarda ve göğüs bölgesinde toplanmıştır. Bu kişiler beslenmelerinde genellikle tuzlu besinlere ve fast food’a yer vermektedir. Tam tahıllı besinlerden ve yeşil yapraklı besinleri bolca tüketmeleri tavsiye edilebilir.

Diyet kişiye özgüdür. Komşunun veya kuzenin vücut tipi, beslenmesi seninle aynı değildir. Sende kendi vücuda göre beslenmelisin. Unutma ki bu dünyada yaptığın en büyük yatırım sağlığın ve bedenin.

Güzel haberler alacağınız, yeni başlangıçlar yapacağınız bir hafta olması dileği ile ...

 

 

 

 

 

Bu yazı 1953 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BU HAFTA DİYETLERİ BAHARAT VE TOHUMLARDAN ZENGİNLEŞTİRİYORUZ!
» BEL ÇEVRESİNDEKİ YAĞLARDAN KURTULMANIN YOLLARI
» EPİLEPSİ HASTALARINDA BESLENME TEDAVİSİ
» MENSTÜRASYON ÖNCESİ SENDROMDA (PMS) BESLENME
» RAMAZANDA BESLENME ÖNERİLERİ
» KİLO VERMEK İÇİN HAZIR MISIN?
» SEBZE SEVMEYENLERDEN MİSİN?
» KAHVE TÜKETİMİ
» YEME SÜRESİ KİLOM ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?
» HER PAZARTESİ DİYETE BAŞLIYORUM...
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter