16 Haziran 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
Yazı Tarihi: 13 Ocak 2021 Çarşamba 06:22

Çalışanların aldıkları ücret ve maaşlardan sigorta primi, damga vergisi dışında ayrıca gelir vergisi de kesilmektedir. Ancak çalışandan kesilecek gelir vergisi hesaplanırken bazı indirimler uygulanmakta, bu indirimler çalışanın ücretinden kesilmesi gereken vergiden düşülmektedir.

Bu indirimlerden biri Asgari Geçim İndirimi (AGİ) olup, tüm çalışanların bu indirimden belirli şartlarla yararlanma hakkı bulunmaktadır. AGİ dışında engelli çalışanlara tanınan ayrı bir vergi indirimi hakkı daha bulunmakta olup, Gelir Vergisi Kanununun 31 inci maddesine göre; sağlık kurulu raporu ile çalışma gücünü yüzde 40 veya daha fazla kaybetmiş olan engelliler söz konusu vergi indiriminden yararlanabilmektedir. 

Kendisi engelli olmayan, ancak bakmakla yükümlü olduğu kişi engelli olan çalışanlar da vergi indiriminden yararlanabilmektedir.

Engelli Vergi İndiriminden yararlanabilmek için söz konusu vergi indirimi kişinin çalıştığı işyerinden aldığı ücretinden kesilecek vergi için uygulanacak bir indirim olduğundan, vergi indiriminden yararlanmak isteyen engellinin herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir.

-Başvuru Nereye Yapılacak -

Engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlanmak isteyen kişinin öncelikle başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda bulunmak için sağlık kurulu raporu almış olmak gerekmez. Zaten kişi başvuruda bulunduğunda kendisi sağlık kuruluna sevk edilir ve engelliliğine ilişkin sağlık kurulu raporu o zaman alınır. Ancak elinde engelliliğine dair daha önce alınmış sağlık rapor olan kişi başvurusunda bu sağlık kurulu raporunu da verebilir.

Engellilik indiriminden yararlanmak isteyen engelliler, Vergi Dairesi Müdürlüğüne, bir dilekçe ile başvurabilirler.

Başvuruda İstenen Belgeler;

  • Müracaat Formu
  • Çalıştığı işyerinden alınacak çalıştığına dair işveren tarafından imzalanıp kaşelenmiş yazı 
  • Kimlik kartı fotokopisi
  • Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği ya da raporu düzenlemiş olan hastanece tasdikli örneği. (Başvuru sırasında sağlık kurulu raporu almış olma şartı aranmaz, başvuruda bulunabilmek için sağlık kurulu raporu almak gerekmez, ancak başvuran kişinin daha önce almış olduğu sağlık kurulu raporu varsa bu raporun onaylı örneğini dilekçesine ekleyebilir.)

-Başvuru Üzerine Yapılan İşlemler-

Vergi indiriminden yararlanma başvurusu kabul edilen kişi, rapor alması için yetkili hastaneye sevk edilir. Sevk edildiği hastane sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş olan rapor değerlendirilmek üzere Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Sağlık Kuruluna gönderilir. Kişi daha önce engelliliği ile ilgili rapor almış ve başvuru dilekçesi ekinde bu raporun onaylı örneğini vermişse, bu raporun geçerli sayılması halinde kendisi rapor alması için tekrar hastaneye sevk edilmez, önceden almış olduğu bu rapor değerlendirilmek üzere Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Sağlık Kuruluna gönderilir.

Merkez Sağlık Kurulunca tespit edilen çalışma gücü kayıp oranlarına göre belirlenen engellilik dereceleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellinin başvurduğu Vergi Dairesi Başkanlığına bildirilir. Bu birimler tarafından da başvuru sahibine sonuç yazılı olarak bildirilir, çalışanın vergi indiriminden yararlanabilmesi için bu yazıyı işyerine vermesi gerekir. En az yüzde 40 engelli olduğuna karar verilenler vergi indiriminden yararlanma hakkı elde eder.

Engellilik İndiriminden Hangi Tarihten İtibaren Yararlanılır?

Engellilik nedeniyle vergi indiriminden yararlanmak için başvuruda bulunulan ve Merkez Sağlık Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucu engellilik indiriminden yararlandırılması gerektiği kararlaştırılanlar, rapor tarihinden itibaren engellilik indiriminden yararlandırılır.

Daha önce almış oldukları mevcut raporları ile başvuruda bulunanların raporları da aynı şekilde Merkez Sağlık Kurulunca değerlendirilir, değerlendirme sonucu engellilik indiriminden yararlandırılması gerektiği kararlaştırılanlar başvuru tarihinden itibaren engellilik indiriminden yararlandırılırlar.

Engellilik nedeniyle vergi indiriminden yararlanma hakkı elde edenler, başvuruları sonucu kendilerine gönderilen vergi indirimine dair yazıyı işyerlerine vererek indirimden yararlanabilirler.

Sağlık kurulu tarafından verilen raporda engellilik oranının düşük verildiğini düşünenler veya sağlık kurulu tarafından engelli olmadığına karar verilenler, bu rapora itiraz edebilir.

Bu yazı 3444 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SGK Borç Yapılandırma Başvuruları Başladı
» SSK’lılar 3600 Günle Nasıl Emekli Olur?
» İŞVERENLERE FARKLI BİR PRİM TEŞVİKİ
» Yeni Yapılandırma Kanunu Geliyor
» KARANTİNADA OLAN İŞÇİNİZİN RAPORUNU KONTROL EDİN
» RAMAZAN BAYRAMINDA ÇALIŞAN MESAİ ALIR
» İşten Çıkarma Yasağı Uzatıldı
» ÇALIŞMA HAYATINDA SON DEĞİŞİKLİKLER
» Ücretsiz İzin Desteği Verilen Sektörler Genişletildi 
» Ramazan Kolisinden SGK Primi Kesilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter